Лекари поставиха успешно изкуствено сърце на 35-годишен мъж с тежко сърдечно заболяване. Операцията е извършена в университетската болница „Проф. д-р Александър Чирков“. Тя дава възможност на пациента да чака за сърдечна трансплантация, която е най-добрият начин на лечение в този случай, но липсват донори.
Когато човек със сърдечно заболяване не може вече да се лекува с медикаменти, той има нужда от ново сърце. Ако няма вариант за трансплантация, лекарите поставят изкуствено като временно решение, разказа проф..Димитър Петков - ръководител на екипа, извършил операцията на младия мъж. По света има случаи на хора, преживели 17 години с такова устройство:
"Тук, в България максимумът, който имаме досега, е, имаме пациенти на 6 години, които продължават да бъдат на изкуствено сърце и чакат донорска ситуация, за да бъде експлантирано това сърце и да се постави нормално друго човешко сърце".
Животът с изкуствено сърце е активен. Най-важно е да се приемат нужните лекарства, обясни още проф.Петков:
"Могат да карат кола. Даже имахме едно момче, което мотор караше. С изключение на тежка физическа работа, абсолютно всичко могат да изпълняват и да се ресоциализират напълно в обществото".
Проф.Петков очаква неговият пациент да се възстанови напълно в близките един до три месеца.
Повече от два милиона и петстотин хиляди проверки са направили пътните полицаи в страната от началото на годината до 27 април и са проверени близо един милион водачи. Това заяви във Велико Търново комисар Димитър Мичев, началник на Пътната полиция към Главната дирекция "Национална полиция". До 9 юли по пътищата на страната трябва да бъдат..
Общинският съвет гласува 15 000 лева финансова подкрепа за Лидия Енчева, 18-годишна тенис надежда от Силистра, която вече е част от националния отбор. Първото ѝ участие на международна сцена бе на първенството в Ларнака, Кипър, преди две седмици. Уточнено бе, че средствата няма да бъдат от бюджета за спорт, което гарантира, че субсидиите на..
На днешното редовно заседание бе решено да не се променят възнагражденията на кмета на Силистра и председателя на Общинския съвет. Кметът остава със заплата от 4600 лева, а председателят – с 90% от това възнаграждение. В същото време, за втори път в рамките на година, бяха увеличени заплатите на кметовете на селата в общината. Кметовете..
Регионалното управление на образованието в Габрово ще извърши проверка в средното училище "Васил Левски“ в Севлиево по повод твърденията, че се провежда руска пропаганда сред учениците. Припомняме, че в своя позиция от там отрекоха нападките и ги определиха като фалшива новина. Севлиевско училище е обвинявано във ФБ за руска пропаганда..
С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото както казва Кристин Лагард, "нашата икономика трябва да се насочи към въоръжаване". И за да имаш пълен контрол, е добре всичко да е дигитализирано. Така коментира идването на дигиталното евро през октомври т. г. лидерът на "България може", икономистът..
10 проекта по линия на Европейския фонд за отбрана с българско участие получават финансиране или съфинансиране от Европейската комисия. Тя обяви днес, че инвестира 910 милиона евро за създаване на силна и иновативна отбранителна промишленост в Европа. ЕК инвестира 910 млн. евро в Европейския фонд за отбрана Един от проектите с наше..
Глобиха родителите на две непълнолетни момчета от Монтана, установени без придружител след 22 часа. Полицаите засилват контрола на лицата под 18 години. Двете непълнолетни момчета са били без придружител пред търговски обект на улица "Арнолди" в Монтана. Полицаите ги установили в 23.40 минути тази нощ, с което са нарушили вечерния час...
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
При катастрофа в центъра на София загина оперният певец Богомил Спиров - артист-солист на Националния Музикален театър. Той е бил блъснат от..
25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация..