Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"ПП са си харесали позицията на опозиция, но нямат против и да направят кабинет"

Емилия Милчева: Ще има правителство. Притегателната сила на парите по ПВУ е изключително голяма

"Радев разтакава твърде много връчването на първия проучвателен мандат"

Емилия Милчева
Снимка: Личен архив

"Очевидна хладина в отношенията между президента Румен Радев и представителите на "Продължаваме промяната" Асен Василев, Кирил Петков и Даниел Лорер, това се хвърли на очи от днешната им среща. Това, което ясно проличава, е, че ПП са си харесали позицията на опозиция, както казаха конструктивна, но не биха имали нищо против да се заемат да направят правителство, ако такова не се получи с първия мандат на ГЕРБ. Много ясно се вижда, че държавният глава разтакава твърде много връчването на първия проучвателен мандат, който се полага на партията, спечелила изборите, това е ГЕРБ. ... Цялата тази игра ще се проточи най-вероятно до края на ноември. Това предполага, че зад кулисите се водят разговори. Има слухове за совалки между централите на политически сили и извън тях".

Това коментира пред БНР журналистката Емилия Милчева.

Тя изказа оптимизъм за сформиране на правителство и допусна, че възможните мандати, с които това ще се случи, ще са вторият - на ПП, или третият:

"Притегателната сила на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е изключително голяма, тъй като те така (при наличие на Народно събрание и  редовно правителство - б.р.) много успешно биха се разпределили. ... Допирните точки са свързани с конкретна политическа изгода. Предполагам, при ясно договорени параметри и кратка програма какво може и какво не може да върши този кабинет, все пак правителство ще има. В противен случай биха напрегнали твърде много обществените очаквания до степен, до която и те самите да не могат да прогнозират какво ще им се случи".

Според нея ще се намерят допирни точки между политическите формации, като "най-щекотливите ще са свързаните със съдебната реформа и енергийните проекти":

"Въпреки заявките на ГЕРБ и Бойко Борисов ние всички имаме едно наум заради опрасканата правосъдна реформа през 2015 г. Тогава беше постигнат исторически компромис, с който бяха обезсмислени голяма част от предвидените конституционни промени. Сега е много важно кой ще я осъществи и с какво мнозинство. За съдебната реформа е важно да има мнозинство, в което участват тези политически сили, които са безкомпромисни по отношение на това каква трябва да е отчетността на главния прокурор и контролът над него. Това е заложено в Плана за възстановяване - съдебната реформа и борбата с корупцията са част от него и средствата няма да бъдат получени без осъществяването на тези реформи". 

По думите на Емилия Милчева има съществени проблеми, които не се решават, България нищо не прави за хората, които живеят и работят във въглищните централи, които според Зелената сделка ще бъдат затворени в един приближаващ момент. 

Интервюто на Георги Марков с Емилия Милчева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20