Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дилемата евро-атлантизъм срещу евразийство е изкуствена"

Любомир Кючуков: Членството на България в НАТО и ЕС е константна величина

"Българската външна политика в момента е инструмент за вътрешнополитическа употреба"

Любомир Кючуков
Снимка: БГНЕС

"Българската външна политика в момента е инструмент за вътрешнополитическа употреба и външнополитическите позиции не са въпрос на държавна политика, а на партиен интерес".

Това заяви пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.

Според него външната политика на страната не е един от важните приоритети и това не е новост.

"Изключително важно е във външната политика на една държава да има константни величини. Членството на България в НАТО и ЕС са точно тези константни величини в момента. Друг е въпросът, че дилемата евро-атлантизъм срещу евразийство е изкуствена, дори измислена. Да, има различие в подхода спрямо войната в Украйна, но не и спрямо членството на България в ЕС и НАТО. От друга страна е добре, че има ясно оформена и представена в парламента евроскептична партия ("Възраждане" - б.р.). Тя отразява реално наличните настроения в обществото, но и нивото на тяхното разпространение - в България то е на доста ниско равнище, ако сравним с останалите страни от ЕС".  

Любомир Кючуков подчерта, че има неразбиране на мястото на външната политика в ЕС:

"Тя е обща, а не общностна, т.е. ЕС формулира общи позиции, със съгласието на всички държави, но не провежда собствена външна политика, тя е прерогатив на националните държави, които провеждат външната политика. Солидарността не предполага априорно съгласие, а изисква участие в изработването на тези позиции и едва след това, съобразяване с приетите общи позиции".

По думите на дипломата провежданата през последните 4 години външна политика на България по отношение на Северна Македония не е била в български интерес:

"Ние помогнахме в РСМ да победи македонизмът. ... Гражданите на РСМ вече вярват, че нямат нищо общо с България и не искат да имат общо с България. При подписването на двустранния договор между София и Скопие преди 5 години само 1,5% от гражданите на Република Македония определяха България като враг, към момента те наближават 50%, по последни изследвания".

Интервюто на Георги Марков с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00