Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли вотът на "новите преселници" от Украйна и Русия да реши изборите в Израел

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Израел гласуват на 5-и за последните 4 години предсрочни парламентарни избори. Освен 18-годишните, за първи път за Кнесет ще гласуват и т.нар. нови преселници. През последната година има вълна от бежанци от Украйна и от Русия. Израел им осигурява право на работа и медицинска застраховка, а тези, които имат еврейски корени, могат да получат гражданство. От началото на годината до сега близо 50 000 души са получили израелски лични карти, което ги прави избиратели. Наясно ли са те с политическите процеси в Израел и могат ли тези 50 000 гласа да повлияят на изборните резултати?

Ако всички нови преселници, имащи право да гласуват, се отправят към избирателните секции, ще осигурят между едно и три депутатски места. При силно разпокъсаните парламентарни сили, това може да се окаже решаващо. Въпросът е доколко новопристигналите са информирани за израелския политически живот, доколко гледат на еврейската държава през призмата на войната и на отношението към един или друг аспект на военния конфликт между Русия и Украйна и доколко виждат своето място в Близкия изток. За това говори Алла Смолникова от Центъра за помощ на бежанци в Ришон лецион:

"Аз утре ще съм пред избирателната секция, за да помагам с каквото мога на нови украински бежанци, решили да гласуват. Досега сме разяснявали как се гласува тук, какви партии вземат участие в изборите и съм разказвала личните си впечатления за изборите, как протича гласуването, кои са партиите. Част от новодошлите не са склонни да гласуват нито в Родината си, нито тук. Други се възприемат като временно в Израел, докато войната свърши, за да се върнат. Въпреки че получават документи и помощи, те следят ставащото в Украйна. В момента там няма ток, а това ще рече, че нямат нищо. Ако за да се сгрееш, може да отсечеш дърво от гората, то без ток липсва връзка със света, информация, всичко.

Руснаците не се възприемат като бежанци. Те са възмутени, че не се превеждат на руски бюлетините - тук те се изцяло на иврит, поддават се на пропагандата, а и са склонни да продадат гласа си за дребни облаги.

Избирателите в Израел, не само рускоезичните, вярват на популистки лъжи и не мислят с главите си. Хората не проверяват фактите, както правят журналистите, например. Избирателите приемат написаното някъде с доверие, но приказни неща се случват само в приказките. Ето затова ще останат отново разочаровани. Трябва да правят анализ на новините, да прогнозират, да отговарят за своя избор".

За изборите говори и адвокат Леон Ели, който е с български корени:

"Зависи как те ще бъдат настроени към Израел. Това нещо не може да промени резултатите. Не ми се вярва, че лесно ще бъдат манипулирани. Не се интересуват те какво става тук. Ако има 1000 или 2000, които ще отидат да гласуват, пак добре". 

Репортаж на Феня и Искра Декало в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН няма да допусне "купени матури"

Около 50 000 зрелостници се явяват днес на матура по български език и литература. Те ще пишат по вариант 15. Продължителността на изпита е 4 астрономически часа. Изтеглиха вариант 15 на матурата по български език и литература Министерството на образованието и науката (МОН) е направило всичко в рамките на своите компетенции и отговорности по..

публикувано на 17.05.24 в 08:49
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Оформя се ясна стратегическа ос между Китай и Русия

Посещението на руския президент Владимир Путин в Китай допълнително консолидира стратегическото партньорство между двете държави. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Владимир Шопов. Свидетели сме на оформянето на много ясна стратегическа ос , която включва не само Китай и Русия, но и държави като Иран и Северна Корея,..

публикувано на 17.05.24 в 08:48
В кипърската столица Никозия

Среща на върха на министри от ЕС по въпросите на миграцията в Никозия

В кипърската столица Никозия днес се провежда среща на върха на министри от 8 държави-членки на ЕС по въпросите на миграцията, с акцент върху проблема със Сирия, озаглавена "Миграцията и динамиката в Сирия". Централна тема е инициативата на Никозия Европейският съюз да обяви зони в страната за безопасни, за да стане възможно връщането на сирийски..

публикувано на 17.05.24 в 08:44

Военен прокурор не изключва съпричиняване на катастрофата при Аксаково

В хода на разследването ще се установи как се е движел автомобилът на НСО, който участва в катастрофата край Аксаково. Възможно е да има съпричиняване на инцидента от двамата водачи , не изключва ръководителят на Военно-окръжната прокуратура в Сливен Христо Тинев.  Като се позова на дългогодишния си опит, в интервю за БНР той предположи, че..

публикувано на 17.05.24 в 08:37

Четирима са разпитани за катастрофата с колата на НСО

Разпитани са четиримата участници в катастрофата с кола на НСО, в която е бил и Кирил Петков. Сред тях са политикът и служителите на НСО.  Днес предстои да бъдат разпитани свидетелите на инцидента от други автомобили, както и да бъде направена аутопсия на загиналия шофьор. Ще бъде взета и кръвна проба за алкохол, съобщи заместник-военноокръжния..

публикувано на 17.05.24 в 08:35

20% от зрелостниците в Ямбол не са допуснати до матурата по БЕЛ

Близо 20% от зрелостниците в област Ямбол не са допуснати до матурата по български език и литература заради слаби оценки. На изпита днес ще се явят 702 зрелостници. Заявления са подали 861 ученици от 18 училища в областта, като от тях 159 не са допуснати, уточни Стойко Стойков от Регионалното управление на образованието в Ямбол (РУО)...

публикувано на 17.05.24 в 08:10
Адела Качаунова

Адела Качаунова: В Европа не виждат ясно лицата на политиците ни или не желаят да ги видят

"Отдавна живеем с усещането, че процесите в България в Европа имат малко по-различна светлина. Там сякаш не виждат достатъчно ясно истинските лица на политиците или не желаят да ги видят . Лица, които са санкционирани за корупция, не бива да бъдат легитимирани, след като са прекарали в политиката твърде много години. Дали са всякакви признаци за..

публикувано на 17.05.24 в 08:08