Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългогодишната учителка Калина Михайлова събира носии

Снимка: Незабравка Кирова

От десетилетия родената в тутраканското село Белица, дългогодишна учителка Калина Михайлова събира носии и изработени изящно везбени изделия.
Участвала е в много фестивали у нас, както и в събития в чужбина, по време на които е показвала своята колекция.
Калина Михайлова   Снимка: Незабравка Кирова
Калина Михайлова е кмет на село Шуменци, община Тутракан. Тя ходеше на работа и на официални празници облечена в народни носии.
Снимка: Незабравка Кирова
"Не винаги мога да окомплектовам пълна носия, да се започне от чукмана, блуза, престилка и накити. Най-много са ми чукманите. Те са от всякакви цветове". 

Тя е и дясната ръка на съпруга си - отец Михаил.
Снимка: Незабравка Кирова
Тя е тази, която участва във всички кулинарни фестивали в региона, показваща майсторство при приготвянето на рибена чорба и мамалига.
Тя пази спомените на своите предци за преселването им от Румъния и поддържа огънчето на българското.

Защо го прави – Казва, че за нея е вид прераждане! Затова и може би в колекцията й преобладават именно преселските носии.
Снимка: Незабравка Кирова
През очите на Калина – преселската носия носи и болка, и любов.

"Болката идва и от загубата на близки, идва от сълзите на баща ми, който идва в България, когато е на 7 години, полусирак. Татко много често пееше и плачеше. Майка и татко идват от Черна. Майка ми е пристигнала с нейните родители, татко идва с баща си и сестра си". 

Голяма част от носиите са наследени, а други подарени. Подарени от хора, които са гласували доверие именно на Калина, че ще ги съхрани за поколенията.

"В едно разградско село, населено само с преселници, когато отидохме хората споделяха, че къщите вече се продават. Не се интересуват от миналото и носиите ги хвърлят на сметището. За мен това е гавра".
Йордан Касабов  Снимка: Незабравка Кирова
Според етнолога Йордан Касабов всички ние можем само да се радваме, че има хора като Калина Михайлова, която съумява да събира и да пази традициите в лицето на тези автентични носии.

"В които можем да видим всички багри от Северна Добруджа до южната ѝ част. Тук можем да видим уникалните шорти, уникалните чорапи. Не знам дали на някои му е направило впечатление какви багри има и всичко това на естествена основа, от естествени багри".
Снимка: Незабравка Кирова
13 ракли пълни с минало и с уроци за бъдещето – това е богатството на Калина от Шуменци.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08