До месец Министерството на здравеопазването трябва да разполага с информация за кои заболявания е нужна специална ентерална храна и какви са видовете храни, които могат да влязат в лечението на даден пациент. Това е постигнато по време на днешното заседание на работната група към министерството, сформирана с цел осигуряване на достъп до заплащана от Здравната каса медицинска храна за хората с критично ниско тегло.
Заради липса от информация колко хора у нас страдат от рязка загуба на тегло и имат нужда от ентерална храна, която не се заплаща от Здравната каса, ресорното министерство ще изиска данни за заболяванията, при които се стига до това и видовете нужни храни.
Така ще се направи прогноза колко средства да предвиди Общественият фонд, обясни Антоанета Иванова от Националната мрежа за децата, която е член на работната група:
"За да се изготви този прогнозен бюджет, са необходими брой хора, които ще ползват съответната храна, и прогнозно количество - литри например средно, както и средната продължителност за различните състояния".
Временно решение за децата, нуждаещи се от такава храна, е да кандидатстват за средства от фонда - наследник на Фонда за лечение на деца. За пълнолетните такъв механизъм няма, но може да се обсъди след месец на следващото заседание на работната група, а да заработи трайното решение ще отнеме няколко месеца, смята депутатът Кремена Кунева, която присъства на днешното заседание:
"Фактът, че ние няма на какво да стъпим, за да направим конкретни изчисления, ще ни даде една година, в която ние ще събираме тези данни и може би по-сериозен бюджет ще може да се направи, след като една година вече се работи по този механизъм".
18-ият европейски пакет от санкции срещу Русия заради войната ѝ срещу Украйна се очаква да бъде одобрен от всички страни членки на Европейския съюз до края на седмицата. Това съобщи говорител на германското правителство. Според него решението ще бъде взето на ниво посланици в Брюксел след преговори между Еврокомисията и правителството на..
Поклонническият поход "Светият път" по пътя на мощите на Свети Йоан Рилски тръгва от Велико Търново и ще измине близо 700 километра до Рилския манастир, за да бъдат отбелязани 556 години от пренасянето на мощите му. Поклонниците тръгват днес по обяд след света литургия в Катедралния храм на Велико Търново "Рождество Богородично". Процесията..
Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква да са 40 000 . Това съобщи пред БНР Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници , в..
Израелският министър на отбраната Израел Кац заяви, че операцията на Израел в Ивицата Газа е към края си, след като през уикенда американският президент Доналд Тръмп изрази надежда, че скоро може да се стигне до спиране на огъня в палестинския анклав. "Наближаваме завършека на операцията в Газа", се казва в изявление на израелския министър...
В Рилския манастир ще се състоят основните тържества по повод една година от избора и интронизацията на Българския патриарх Даниил. Празникът ще започне в 9:00 часа с литургия, по време на която архимандрит Йоан ще бъде въздигнат в епископски сан с титлата "Браницки". Първата годишнина от интронизацията на патриарх Даниил съвпада и с..
" Трудна ще бъде задачата на Асен Василев. Има и други фигури в ПП, които биха могли да бъдат добри лидери на тази политическа сила ". Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Петър Чолаков. Кирил Петков пое своята отговорност и мисля, че ще бъде последователен, допълни той. И напомни, че още миналата година половината от избирателите на..
По традиция, която продължава над 40 години, хиляди хора се събраха на морския бряг, за да посрещнат първото юлско утро. Празникът, известен като Джулай морнинг, на много места беше предшестван от рок концерти. В Бургас музиката събра на сцената край морето 7 групи като хедлайнери на концерта бяха група "Тангра". Със запалени..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..