Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Добър ден за демокрацията" - Байдън готов да работи с републиканците

Пресконференция на Джо Байдън в Белия дом, 9 ноември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Джо Байдън коментира произведените междинни избори в САЩ с думите, че вторник, деня, в който се състояха те, е бил добър ден за демокрацията, но добави, че резултатите са показали, че американците продължават да са недоволни от ситуацията в страната си, предаде Ройтерс.

"Смятам, че това беше добър ден за демокрацията", каза Байдън пред репортери в Белия дом.

По-рано в Белия дом изразиха задоволство от представянето на демократите над очакваното, след като президентът акцентираше в агитацията по време на предизборните си прояви най-вече на противодействието на заплахите за демокрацията в САЩ, гарантирането на правото на аборт и пропагандирането на икономическата си политика, припомня БТА.

На изборите републиканците постигнаха скромни успехи и вероятно ще спечелят Камарата на представителите, но изходът от надпреварата за Сената зависи от съревнованията в три щата, които се оказаха прекалено оспорвани и все още не може да бъде обявен победителят в тях.

В изказването си пред журналистите Байдън изрази готовност да работи с републиканците.

"Според мен американският народ беше ясен. Той очаква готовност и от страна на републиканците да работят с мен", каза той.

Байдън заяви, че ще наложи вето на всякакви опити да бъде въведена национална забрана за абортите и се обяви против намаляването на данъците за богатите, две политически мерки, които е възможно републиканците да се опитат да прокарат.

По думите му след като се върне от обиколката си в Азия той ще покани лидерите на демократите и републиканците в Белия дом, за да обсъдят реализирането на приоритетите си.

В изказването си Байдън повтори намерението си да се кандидатира за втори мандат като президент на изборите през 2024 г., но добави, че най-вероятно окончателното си решение по въпроса той ще вземе в началото на идната година, тъй като иска да го обсъди преди това с най-близките си.

Заплаха ли е Мъск?

На пресконференцията Джо Байдън заяви, че според него си струва американските власти да проучат отношенията на предприемача и собственик на социалната мрежа Туитър Илон Мъск с други държави.

"Мисля, че сътрудничеството и/или техническите връзки (на Мъск) с други държави си струва да бъдат проучени", каза. "Не казвам, че той върши нещо нередно, просто казвам, че си струва да бъдат проучени."

Байдън направи това си изявление в отговор на въпрос дали смята, че Мъск е заплаха за националната сигурност, както и дали придобиването на Туитър от него с помощта на саудитски конгломерат не трябва да бъде разследвано от американските власти.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНБ остро осъди опита на "Възраждане" за намеса в независимостта ѝ

Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..

публикувано на 17.02.25 в 15:42
Папа Франциск

Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища

Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..

публикувано на 17.02.25 в 15:32
Весела Чернева, зам.-директор на на Европейския съвет за външна политика

Весела Чернева: Рано или късно Европа ще трябва да влезе в преговорите за Украйна

Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна. Защото в решението за омиротворяване ще бъде значително, дали ще имаме миротворческа мисия или ще участваме във възстановяването на Украйна или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС, коментира в интервю пред БНР Весела Чернева, зам.-директор на..

публикувано на 17.02.25 в 15:31

Марош Шефчович отива на визита в САЩ

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер.  Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС.  Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния..

публикувано на 17.02.25 в 15:20

Радев прекръсти с указ Летище София на името на Апостола - Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..

публикувано на 17.02.25 в 15:15

Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна

Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..

публикувано на 17.02.25 в 14:53
Проф. Виолета Йотова

Лечението на деца с растежен хормон от 2026 г. ще се поеме от НЗОК

От началото на 2026 г. лечението на деца с растежен хормон ще стане част от системата на здравното осигуряване. Това каза пред БНР проф. Виолета Йотова, началник на Педиатрията в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна.  Тя обясни, че в България това лечение е регистрирано и разрешено, но все още не се реимбурсира от Здравната каса, затова благотворителната..

публикувано на 17.02.25 в 14:49