Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Големите митове на Втората световна война“ и защо дезинформацията е опасна?

Гриша Атанасов
Снимка: YouTube

Въпреки че Втората световна война става все по-позната с всеки изминал ден благодарение на неуморните изследвания на историците, все още съществуват много митове. Образовани хора все още вярват, че поражението на Франция през мрачните дни на 1940 г. е било предопределено от звездите, че Пърл Харбър е бил съкрушителна победа на японската империя над САЩ, че Ромел е бил прекрасен стратег, че американските войници не са умеели да се сражават, че Хитлер само е изпреварил нападение от страна на Сталин? Тези няколко примера – а списъкът далеч не е изчерпателен – съставляват речник на предубежденията, които обаче се опровергават от най-новите историографски постижения. Книгата „Големите митове  на Втората световна война“ опровергава 23 от тях.
Големите митове за Втората световна война
"Тя е важна днес, когато ни заобикаля много фалшива информация, а митовете от Втората световна война се въвеждат в нов оборот. Руската пропаганда се опитва да представи своята агресия в Украйна като повторение на Великата отечествена война", обясни пред БНР преводачът Гриша Атанасов.
Той разказа в предаването " 12+3", че екипът, стоящ зад създаването й се състои от някои от най-изтъкнатите френски историци.
"Това е кръг около френското списание „История“. Има и други подобни издания. С издателство „Сиела“ правим една поредица".

Целта на авторите е да възразят на натрапилите се с десетилетия пропагандни мотиви, които противоречат на фактите и на най-новите изследвания на френската и световната историография.

На мен ми се иска да обърна внимание как френските историци подхождат към собствените си митове. Добре е и към българските да се отнасяме по-трезво и с внимание към фактите“


Цялото интервю на Снежана Иванова с Гриша Атанасов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенна поредица събития в афиша на "Софийски музикални седмици" 2024

Тази година Международният фестивал "Софийски музикални седмици" има продължение и през есента. Между 13 и 30 септември организаторите предвиждат богат афиш от концерти, срещи и съпътстващи събития като майсторски класове, представяния на книги и албуми.  Проф. Момчил Георгиев очерта акцентите в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - чуйте в..

публикувано на 20.09.24 в 19:16

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел. Така го характеризират познаващите го от Северозапада и не само там. Роден на 18 февруари 1968 г. в Разград, където и живее до момента. Завършва българска филология във ВТУ " Свети Свети Кирил и Методий" и специализира Библиотекознание в НБУ, София Настоящата книга не е първа на..

публикувано на 19.09.24 в 13:45

Звездни солисти за откриването на сезона на Софийската филхармония

На 19 септември в зала "България" Софийската филхармония ще открие новия си творчески сезон с концерт под диригентството на Найден Тодоров, който в момента е служебен министър на културата. Солистите, поканени да изпълнят Двойния концерт от Йоханес Брамс са двама от най-търсените музиканти в света - цигуларят Аугустин Хаделих и виолончелистът Готие..

публикувано на 19.09.24 в 09:25
Асен Найденов

Спомен за диригента Асен Найденов

На 12 септември 1899 г. е роден големият български диригент Асен Найденов. Наричаха го стълб на операта, патриарх, доайен на българските диригенти през 70-те и 80-те години на отминалия век. И с пълно право - Асен Найденов беше на диригентския пулт 71 години, постави над 100 оперни и балетни спектакъла, дирижира 1318 оперни представления и към..

публикувано на 18.09.24 в 18:30
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

Улица в София беше кръстена на диригента Георги Робев

В Деня на София на столичната карта се появи улица, която от 17 септември 2024 г. нататък ще носи името на забележителния български хоров диригент и педагог - проф. Георги Робев. Мястото е в квартал "Дружба", в близост до Дома на културата "Искър". Инициативата е на дъщерята на видния музикант - Татяна Робева, и на Българската хорова капела "Георги..

публикувано на 18.09.24 в 17:50

Есенните "Дни на музиката в Балабановата къща" започват в Пловдив

На 18 септември в Епископската базилика на Филипопол от 18:30 ч. ще бъде първият концерт от есенното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Откриването е поверено на духовия квинтет "Пилекадоне", а солисти са оперната певица Светлина Стоянова и джаз пианистът Константин Костов - и двамата с успешна международна кариера. Мотото на..

публикувано на 18.09.24 в 16:54

Радиооркестърът отбелязва с концерт Деня на независимостта на България

На 18 септември в Софийската национална опера и балет от 19:00 ч. ще се състои празничен концерт в чест на Деня на независимостта на България. Поканата за него е от Българското национално радио и сдружение „Реформ Юнион Клуб“, които отбелязват празника за втора поредна година, а на сцената ще бъде Радиооркестърът със своя главен диригент Константин..

публикувано на 18.09.24 в 15:27