Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данаил Ганчев: Ако няма външни фактори готови сме да започнем строителството на нов стадион още през пролетта на 2023

Данаил Ганчев
Снимка: BNT

ЦСКА  (София) публикува клип, чрез който разясни докъде е стигнала работата по изграждането на нав стадион.  Във видеото дейно участие взима Данаил Ганчев - син на собственика на тима Гриша Ганчев.



"Никога не сме имали желание да бавим нещата. Бавенето за вземане на разрешително за строеж не е добре за нас. Ако бяхме започнали преди 2-3 години, стадионът щеше да е по-евтин с около 30-40 процента. Причините са много. Бюджетът сега ще е по-голям. Инвестираме доста средства в проектиране, проучвания, консултации. Много хора в момента сигурно смятат, че нищо не се извършва. Точно обратното е. Работата, свързана с идейния проект, набляга най-вече на малките и големи детайли относно всеки един аспект по проекта. Работим всяка седмица с различните специалисти. За да може максимално бързо да постигнем изработката на идеен проект. И съответно продължаването му в технически такъв. Нужно е за входиране пред различните институции. Трябва да отговорим на абсолютно всички правни и юридически казуси преди получаването на разрешително за строеж", продължи той.

"Основните ни изисквания към специалистите бяха стадионът да бъде максимално интегриран в парковата среда. Да използва възобновяеми източници на енергия. Да е максимално екоустроен.

За нас никога не е имало значение под каква форма ще си партнираме с държавата и най-вече със спортното министерство относно стадиона. Дали ще е смесено дружество или с отстъпено право на строеж, за нас няма абсолютно никакво значение. Но като инвеститор, който не желае държавата да вкара нито лев в изграждането на съоръжението, сме готови на абсолютно всичко. Водим се изцяло от тях, те са собствениците на имота. Уверявам всички, че от наша страна вървим по план. Ако няма външни фактори, всичко е в наши ръце. Готови сме да започнем строителството още през пролетта на 2023 година", каза Ганчев.

"Наехме голяма международна фирма, която да разработи проект за изграждането на модерно спортно съоръжение. Отделно, започнахме съвместна работа с международно архитектурно бюро и консултантски къщи. Повече от 20 чуждестранни специалисти с богат опит в строителството на стадиони в цял свят пристигнаха в България, за да се запознаят в детайл със съществуващия вече ст. „Българска армия”, с парцела, с околната среда и със заинтересованите страни. Месец по-късно започна същинската работа по създаването на подробен идеен проект на новия стадион. Минавахме стъпка по стъпка през всеки аспект на стадиона. Това включваше ежеседмични дискусии относно големите теми като например предпазване на зелените площи и природата, визия на стадиона и вътрешно разпределение на съоръжението, през технически характеристики като използването на възобновяеми енергийни източници и интеграция на IT и комуникационни системи до най-малкия, но важен детайл като пантона на червения цвят, който да обгръща фасадата на стадиона.

Поставихме ясни изисквания, като три от тях определяме за основни:

1. Стадионът да е устроен така, че природата в Борисовата градина да остане непокътната – това ще постигнем, като запазим насипите на съществуващото вече съоръжение и като го построим в по-малки от настоящите очертания. Отделно, ще върнем почти 50% от площта на прилежащите площи на парка за свободно ползване от посетителите на Борисовата градина.

2. Стадионът да е максимално енергийно ефективен и щадящ околната среда – за това сме се погрижили, интегрирайки най-модерните отоплителни, напоителни и LED осветителни системи.

3. Новият стадион да има препратка към богатите история и наследство на ЦСКА – това ще запазим като изненада за бъдещ етап.

За всичко това, както и непрестанното съгласуване с различни институции, гарантиращи законосъобразността на проекта и бъдещия строеж, бяха и продължават да бъдат инвестирани много средства от страна клуба. Половин година по-късно сме на финалната права по представянето на изцяло завършен идеен проект и входирането му в съответните държавни институции. През цялото това време нито за миг не забавихме работата, която зависи от нас, нито за миг не се поколебахме дали сме на прав път, или дали има изход в края. В тази връзка - готови сме на всякакъв вид партньорства с държавата, стига тя да се чувства удовлетворена и защитена. Единственото наше желание е да получим разрешително за строеж на нов, модерен стадион. Стадион, който ще построим с изцяло осигурени от нас средства и за който не молим държавата да ни помага. Напротив – това ще е съоръжение, което ще бъде в полза на държавата; на което при чудесни условия ще тренират и ще играят нашите деца; което ще е мястото, откъдето може да тръгнат следващите големи имена на българския футбол.

Новият стадион е основополагащият фактор, гарантиращ преминаването ни на следващо ниво в развитието на клуба. За да повишим качеството във всяко едно отношение - било то футболно, маркетингово или имиджово, имаме жизнена нужда от модерен нов дом. Всичко тръгва от него", пишат "червените".

"За да преминем на друго ниво във всеки един аспект, маркетинг, спортно-технически, комуникация, трябва да имаме нов стадион. От самото начало имахме два основни приоритета. Първият беше връщането на емблемата, той беше най-основен. Вторият е изграждането на модерен стадион и обновяване на базата в Панчарево. В последната година се направиха определени крачки към стартирането на това, нашето желание да бъде сбъднато. Не само на нас, а и на феновете. Да има нов стадион, където нашите деца да израснат. Да остане за поколения напред. Не е само за клуба. То е и за самата Столична община", обяви пред клубния сайт Данаил Ганчев - син на собственика на ЦСКА Гриша Ганчев.


По публикацията работи: Кръстина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Карлос Алкарас не остави шансове на Томи Пол

Карлос Алкарас надви с 6:0, 6:1, 6:4 Томи Пол на четвъртфиналите на "Ролан Гарос". Двубоят продължи около час и половина, като Алкарас допусна Пол да спечели само 5 гейма. Испанецът спечели първите два гейма с 6:0 и 6:1. В третият сет американският му съперник все пак спаси пет точки за пробив при първото си подаване. Впоследствие Пол взе още..

публикувано на 04.06.25 в 07:27

Женският ни национален отбор загуби от Естония

Женският национален отбор на България по футбол отстъпи с 0:1 на Естония в последна среща от група С/5 от турнира на УЕФА Лига на нациите. Така българките остават на дъното на потока си с две равенства и две поражения от четири срещи и 2 точки. И преди мача те нямаха шанс да станат един от най-добрите втори отбори, тъй като дори и победа..

публикувано на 04.06.25 в 06:47
Стилияна Николова

Гимнастичките ни с много добра подиумна тренировка преди ЕП в Талин

Българският отбор индивидуално (жени) и ансамбъл (девойки) проведе много добра подиум тренировка преди започващото утре eвропейско първенство по художествена гимнастика в Талин. Естонската столица е напълно готова за събитието, на което ще бъде домакин за първи път. Шампионатът е квалификация за Мондиала през август в Бразилия. В Талин днес официалната..

публикувано на 03.06.25 в 22:05

Виктория Томова стартира с победа в Бари

Първата ракета на България в женския тенис Виктория Томова се класира за втория кръг на турнира на клей в Бари (Италия) от сериите WTA 125. Втората поставена Томова се наложи над испанката Гиомар Маристани Сулета де Реалес с 6:0, 6:2 за 70 минути игра. Българката беше категорична в първия сет, печелейки го с 6:0. В началото на втория сет Маристани..

публикувано на 03.06.25 в 20:55

Симоне Индзаги се раздели с Интер

Симоне Индзаги напусна треньорския пост начело на Интер, съобщи официално италианският клуб, цитиран от агенция "Ройтерс". Интер претърпя лош край на сезона, след като загуби финала на Шампионската лига, завърши втори в Серия А и беше елиминиран на полуфиналите в турнира за Купата на Италия. Сега грандът от Милано е изправен пред надпревара с времето,..

публикувано на 03.06.25 в 20:34

Нов треньор влиза в щаба на футболните национали

Бившият вратар на Левски, Локомотив (Пловдив), варненските Черно море и Спартак Красимир Колев влиза в щаба на националния отбор на България по футбол. Колев от 1-и юни е в лагера на първия отбор на България, а той заменя отказалия се от съвместяване на работата Здравко Здравков. Здравков, който е играл над 70 мача за първия отбор на България, работи и..

публикувано на 03.06.25 в 19:58

Иван Иванов продължава напред на "Ролан Гарос"

Иван Иванов се класира за третия кръг (осминафинал) на сингъл на Откритото първенство на Франция по тенис при юношите. Деветият поставен Иванов отстрани аржентинеца Данте Пагани с 6:2, 7:5 за час и 31 минути игра. Българинът спечели убедително първия сет с 6:2, а във втория аржентинецът отрази пет мачбола преди Иван Иванов да реализира шестата си..

публикувано на 03.06.25 в 18:33