Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Севернокипърската турска република отбелязва 39 години независимост

Ерсин Татар
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Самообявилата се Севернокипърска турска република отбелязва днес 39 години от своята независимост с парад и многобройни церемонии. В реч по случай годишнината лидерът на кипърските турци Ерсин Татар заяви, че започва „нова ера“ с направените първи стъпки за международното признаваната републиката.

Решение на Кипърския въпрос на федерална основа, с премахване на гаранциите на Турция и изтегляне на нейната армия от острова, както искат кипърските гърци, е невъзможно да бъде прието, заяви Ерсин Татар в приветствието си.

Справедливо споразумение се основава на две суверенни равноправни държави, подчерта той.

Анкара подкрепя тази позиция, посочи и пристигналият на острова за участие в тържествата председател на турския парламент Мустафа Шентоп.

Като „голям успех“ за самообявилата се държава и „стъпка“ към бъдещото й международно признаване Ерсин Татар определи приемането й като наблюдател в Организацията на тюркските държави в края на миналата седмица. За първи път тя получава такъв статут в международна организация.

В рамките на празничната програма в понеделник се проведе „Републикански кортеж“ с участието на ученици и студенти, които носеха 100-метрови флагове на Турция и Севернокипърската турска република.

Днес са парадът в Никозия, полагане на венци пред паметници и празнични събития.

Бойни кораби от турските военноморски сили ще бъдат отворени за обществеността.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп не отстъпва в спора с Би Би Си, готов да ги съди за до 5 млрд. долара

Американският президент Доналд Тръмп не се отказва от спора си с британската обществена медия Би Би Си, въпреки полученото извинение. Той заяви, че вероятно ще внесе съдебен иск срещу медията следващата седмица заради монтажа на негова реч от 6 януари 2021 г., предшествала щурма на Капитолия. "Ще ги съдим за между милиард и 5 милиарда долара,..

публикувано на 15.11.25 в 09:35
Цочо Бояджиев

Цочо Бояджиев: Думите имат потенциала да отворят битие

Изложбата на Цочо Бояджиев е поезия в проза . Не - тя е поезия в прозрачните драпери на черно-бялата фотография. Така пише Юлия Родонова за експозицията "Някога бях“ в галерия "Фотосинтезиз ". Изложбата беше открита преди около месец, а след това имаше и няколко срещи на автора с публиката. Винаги сте бил човек на мисълта и думите - обърнат..

публикувано на 15.11.25 в 09:25
Росен Желязков

Желязков ще бъде на работно посещение в Силистра и Разград

Министър-председателят Росен Желязков ще бъде на работно посещение в областите Силистра и Разград днес. Той ще се запознае с хода на работата по реализацията на Вертикалния газов коридор в района на магистрала "Хемус". Желязков ще проведе съвещание с кметове от област Силистра. Премиерът ще посети и точката на бъдещата фериботна..

публикувано на 15.11.25 в 09:04

Българска делегация от НС е на посещение в Света гора

Българска делегация от Народното събрание е на посещение в Света гора за есенния празник на манастира "Свети великомъченик Георги Зограф". Поклонническата ни делегация е водена от председателя на Комисията по правата на човека и вероизповеданията и депутат от Смолян Красимир Събев.  В нея участват депутати от парламентарно..

публикувано на 15.11.25 в 08:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп извади широка гама от селскостопански стоки от списъка с реципрочни мита

Американският президент Доналд Тръмп извади широка гама от селскостопански стоки от списъка с реципрочни мита, поради опасения, че потребителите могат да бъдат пряко засегнати. Сред стоките, които ще се ползват с намалени митнически ставки са месо, кафе, шоколад, банани, домати, портокали и други продукти. Ходът с намаляването на..

публикувано на 15.11.25 в 08:25
гр. Пловдив

Историческа разходка из Пловдив и ще има ли нова пешеходна зона: Какво мислят пловдивчани?

Улица "Иван Вазов" в Пловдив става пешеходна зона.  Историческата част на нашата разходката не е случайна, тъй като в момента се подготвя разширяване на най-дългата пешеходна зона в България, като част от улица „Иван Вазов“ ще бъде затворена за автомобили. Какво е историческото значение на улица "Иван Вазов"? Слънцето в Пловдив се е прибрало зад..

публикувано на 15.11.25 в 07:50

F-16 може да постигнат оперативна готовност за охрана на въздушното пространство през 2028 г.

През 2028 година F-16 може да постигнат оперативна готовност за охрана на въздушното пространство. Но за сега това може да се прави само с изтребителите Миг-29, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той обясни, че след ремонта на военното летище до Пловдив, е възможно охраната на въздушното пространство да става и с самолети на..

публикувано на 15.11.25 в 07:45