Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолина Дамянова: Който не познава и не отглежда дете с аутизъм, не знае колко е трудно

"Обществото трябва да си даде сметка, че тези деца ги има и те са сред нас"

Виолина Дамянова
Снимка: Ива Антонова

Обществото все още знае малко за децата с аутизъм и за особеностите на света, в които живеят. Така смята Виолина Дамянова от Враца, която има 13-годишно момче с тежки нарушения от аутистичния спектър. Според нея "обществото трябва да си даде сметка, че тези деца ги има и те са сред нас".

Майката следи със съпричастност и тревога случая с изчезналия Александър от Перник. Намира за много добра идеята за електронни проследяващи устройства за децата с аутизъм.

"Защото който не познава и не отглежда такова дете, той не знае всъщност колко е трудно и как нещата стават за секунди. Повечето аутисти са хиперактивни. Както си подскача до теб, следващия миг е някъде в тълпата и става много опасно, защото не може да се върне, не може да разбере какво става. В момента, в който се стресира и не вижда близките си, реакциите му стават още по-непредвидими. Никой не знае от страх какво ще направи, къде ще се скрие."

Повод за срещата с Виолина Дамянова е още един ненаучен урок за различните деца. Първата в града площадка, на която могат да играят заедно всички малчугани, без значение дали имат двигателни дефицити, вече е повредена и неизползваема.

Площадката е изградена с усилията на група врачански майки на деца с увреждания и с помощта на общината преди три години. Събраната сума от кампанията на майките е била около 16 000 лева.

На нея има две съоръжения - люлка-везна, от едната страна на която има рампа за инвалидна количка, и въртележка, пригодена както за здрави деца, така и за такива с увреждания.

Въртележката сега не може да се използва, а люлката вече е без заграждения на гнездото за инвалидна количка. Повредите са се случили въпреки монтираното видеонаблюдение.

Виолина Дамянова е на мнение, че родителите не обясняват достатъчно на децата си да какво служат тези съоръжения, както и че трябва да се пази изграденото.

"Децата са чисти – на тях просто трябва да им се обясни кое, защо и как. Няма различни деца. Всички са едни и същи и трябва да са там."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40