Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От почти фалирала Оперетата е била изведена до челната тройка на най-успешните национални културни институти, твърдят от трупата

Напрежение в Музикалния театър заради новия директор. Подозират нагласен конкурс

Две трети от артистите застават в подписка зад досегашния директор Марияна Арсенова

Снимка: БГНЕС

Напрежение тлее в трупата на Музикалния театър заради избора на нов директор. Министерството на културата официално оповести решението на назначената от министъра на културата комисия - Еделина Кънева застава начело на Оперетата, а досегашната директорка Марияна Арсенова не е класирана.  

В подписка две трети от артистите застават зад Арсенова и искат министърът на културата да отмени резултатите от конкурса

Близо 200 души от музикалния театър са се подписали в подкрепа на Марияна Арсенова. Те твърдят, че има пропуски и нарушения при провеждането на конкурса, че в последните 7 години досегашната директорка е постигнала финансова стабилност, а салоните на театъра са пълни. Артистите казват, че от отрицателен финансов резултат в размер на над половин милион лева за театъра и опасност от закриване на културния институт през 2015-а година при предишния директор, по време на управлението на Марияна Арсенова само за 2019-а театърът е постигнал положителен годишен преходен остатък в размер над 3 милиона лева. Така от почти фалирала Оперетата е била изведена до челната тройка на най-успешните национални културни институти.

"В комисията видях имена, които не познавам. Може би те не познават нашия театър и едва ли са стъпвали някога тук", споделя разочарованието си Явор Радованов – артист-хорист в Музикалния театър, който се занимава и с режисура. Радованов е категоричен, че управлението на Арсенова е дало силни резултати и публиката се е върнала, а репертоарната политика се е развила.

"Преминахме през много тежка пандемична обстановка, много бързо след това се изправихме на крака", допълва Денко Проданов, артист-солист.

Марияна Арсенова  Снимка: БГНЕС

"Подкрепям г-жа Арсенова, защото тя направи прекрасна програма за Музикалния театър – репертоар, млади кадри, и то чрез конкурси. Творческата обстановка в театъра е просто прекрасна", описва ситуацията Калина Ангелова, която работи в оперетата близо 40 години.

"Има много голяма разлика между това да бъдеш шеф и да бъдеш лидер. Шефът казва "тръгвай", лидерът казва "аз ви водя". Тя прави това", изтъква за ръководството на Арсенова артист-солистът Александър Панайотов.

"Имаме съмнения за нагласен и непрозрачен конкурс", подчертава Румен Бояджиев-син, който работи в театъра от 22 години като барабанист на оркестъра, а напоследък и като композитор, аранжор и консултант по различни музикални въпроси. Бояджиев посочва отличните финансови и творчески показатели на културната институция.

"Трябва да се борим за това трупите за имат глас в избирането на директорите", коментира той за предаването "Хоризонт до обед".

Какво още тревожи работещите в Музикалния театър – чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31