Йорданова е концертмайстор на единствения оперен театър в Португалия.
Концертмайсторът в един оркестър не само дава тона ла, за да се настоят струнните инструменти в началото на концерта. Концерт-майсторът е онзи музикант, който следва прочита на диригента, изнася соловите партии и подава звученето на оркестъра.
Според списък, направен почти на шега от диригента Пламен Джуров преди години, 48 оркестъра по цял свят имат за свой водач българи. Велияна Йорданова е част от този списък.
Срещата с нея започва на улицата в Лисабон, сред тълпата от хора и звука на трамваи, до самата опера Театро "Сао Карлош".
С такъв гид влюбването в Лисабон е неизбежно. Тесните улички, изкусно подредените павета на всички тротоари, сградите с пъстри керамични плочки азулежу, полъха на океана, вкусните пащел де ната, песните на уличните музиканти.
Но това, което Велияна Йорданова иска да покаже с най-голяма гордост, е Операта. В изумително красивата голяма зала концертмайсторката е у дома си.
"Кралската ложа – кралете оттук са гледали. Има запазени ложи от векове, от поколение на поколение се предава традицията с ложата. На всяка премиера са тук. Има няколко фамилии, които имат ложи."
У нас такава зала нямаме, така че е въпрос на въображение да си представите колко е впечатляваща обстановката, съчетала аристократизъм в интериора и модерност в най-съвременната озвучителна и осветителна техника.
"Аз нямах никакви връзки, просто свирих, просто се явих на конкурс, бях приета. Предложиха ми още в частен оркестър, малък, концерт-майсторско място. Той просъществува три години, през това време с европейски пари, европейски проект, се направи голям симфоничен оркестър, който да може да свири и опера, и симфонични концерти, и балети. Мултифункционален оркестър, един-единствен", разказва Велияна Йорданова.
В оркестъра работят специалисти от 18 националности.
Единственият оперен театър в Португалия има над 200-годишна история. В него през Втората световна война представленията не са спирали, страната е била неутрална.
"Тук са идвали да пеят големите певци."
В Лисабон си има публика за операта. Идват и хора от други градове, за да гледат опера, допълва цигуларката.
Португалците много добре усвояват европейските средства, споделя свои граждански наблюдения Йорданова.
"Пред очите ми си опасаха държавата с магистрали. Пътища – прекрасни. Мостове – прекрасни. Цялата инфраструктура. В квартала, в който аз живея, който е бил в 30-те години много модерен курорт, беше пълно с изоставени сгради, уникално изоставено. Сега е райска градина. Всичко се обнови, разцъфтя."
В България уважението към музикантите от миналото вече не съществува, прави тъжна съпоставка не в полза на страната ни Велияна Йорданова.
"Има страхотно уважение към възрастните хора. Това нещо в България не го забелязвам."
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки: Ася Пенчева
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..