Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП първи мандат няма да подкрепи. Какви са вариантите за втория и третия?

Снимка: БГНЕС

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви пред президента Румен Радев, че Столетницата ще работи за съставянето на работещо правителство в България, но няма да подкрепи първият мандат, който ще бъде връчен на ГЕРБ.

Консултациите на "Дондуков" 2 продължават: Радев обсъжда вариантите за кабинет с БСП

Затова тя призова президентът да ускори консултациите и да връчи мандата, защото по думите й до момента времето, дадено от държавния глава за преговори, е изгубено.

Нинова обяви, че ако БСП бъде поканена от втория мандатоносител, "Продължаваме промяната", те биха отишли на разговори с тях, макар и да имат известни различия.

"Официални разговори за правителство не текат, докато не тръгне първия мандат, затова това времето го загубихме. Партиите изостриха тона помежду си, вместо да търсят пътя, който ги сближава", посочи левият лидер.

Тя коментира, че ако партията й получи третия мандат, то БСП ще положи всички усилия, за да състави правителство.

"Ще видите какво ще направим", отвърна тя на журналистически въпроси, но открехна леко вратата – на масата на преговорите ще бъдат поставени няколко национални приоритета, плюс социален пакет, който да е насочен към хората през зимата.

"Няма да подкрепим мандат на ДПС и "Възраждане". Отсега не бихме гадали какво ще се случи, а и президентът не ни сподели на кого ще връчи третия мандат", настоя Нинова.

"Тонът на президента не беше остър, но имахме теми, по които имахме различни позиции – самолетите. Сяматем, че в момента България има нужда от подкрепа за хората и бизнеса, не смятаме, че е време да се дават пари за самолети, било то "Грипен"-и или Ф-16 и тук имахме по-остри реплики. Но няма лошо в това, всеки защитава своите тези", отсече лидерът на Столетницата.

Корнелия Нинова обяви още, че отново са препотвърдили пред президента позицията си, че решението за износ на оръжие за Украйна е опасно за България и може да ни въвлече в конфликта.

"Благодарение на нашето участие на правителството тогава, спряхме това решение, сега си го взеха в друго мнозинство, но нашата позиция си остана: Оръжея за Украйна не!", заключи тя.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40
Румен Радев и Зоран Миланович

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към ЕС, но това ще бъде дълъг процес

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към Европейския съюз, но това ще бъде дълъг процес и той трябва да бъде обмислен внимателно, заяви Румен Радев по време на посещението си в Загреб. "Ние трябва да сме много обективни. В никакъв случай няма да бъде добър сигнал за страните от Западните Балкани, ако на Украйна се даде..

публикувано на 14.07.25 в 19:35

Тръмп постави нов срок за постигане на мирно споразумение за Украйна

Съединените щати ще изпратят на страните от НАТО високотехнологични оръжия, с които да бъде подпомогната Украйна. Това заяви Доналд Тръмп в Белия дом, където посрещна генералният секретар на Алианса Марк Рюте. САЩ ще изпратят системи "Пейтриът" на Украйна "Произвеждаме най-доброто оръжие света. Видяхте какво правят ракетите ни в Иран...

публикувано на 14.07.25 в 19:17
Снимката е илюстративна, архив.

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаско

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаска област. Гората между селата Габър и Вършило гори. Пожар избухна и край странджанското село Зидарово.  На терен са мобилизирани екипи на пожарната служба, доброволчески отряди и земеделски производители с тежка техника.  Няма опасност за населените места към момента. Три пожара..

публикувано на 14.07.25 в 18:50