Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Американското общество се стреми да се върне към центъра"

Маргарита Асенова: Шансът да се намали поляризацията в Конгреса е много голям

"ДеСантис имаше шанс, ако Тръмп не се беше обявил като кандидат"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Една от установените от десетилетия традиции във вътрешната политика на Съединените щати е, че на междинните избори след президентските - промеждутъкът между тях е 2 години - побеждава опозиционната партия. Официална статистика сочи, че от 1934-а президентската партия е губила средно по 28 от 435-те места в Камарата на представителите, а в Сената - средно по 4 от 100 места.
Резултатът на републиканците на тези избори е само 8 спечелени места в долната камара и загуба на едно в горната. Това стана на фона на нисък рейтинг на президента Байдън, рекордна от десетилетия инфлация и скачащи лихви.

"Републиканците се провалиха заради Тръмп".

Това мнение изрази в предаването "Събота 150" Маргарита Асенова от Фондация "Джеймстаун" във Вашингтон.

"Много решения бяха взети от съдии, назначени от Тръмп, срещу правата на голяма прослойка от американските гласоподаватели. Решението за забрана на абортите на федерално ниво изкара много гласоподаватели да на изборите тази година."

Няма да е лесно през следващите две години и Байдън вече обяви, че някои планове няма да се случат. Ще има обаче и много законопроекти, които са в полза и на двете партии, за които ще се намерят достатъчно гласове и от двете страни, поясни тя.

По думите ѝ шансът за намаляване на поляризацията в този Конгрес е много голям, заради крехкото мнозинство от 6 души за републиканците в Камарата на представителите. Като много положително Асенова посочи това, че и двете партии ще бъдат насочени към компромисни решения в името на страната.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във връзка със заявлението на Тръмп, че се кандидатира и за следващите президентски избори през 2024 г. Маргарита Асенова смята, че той разчита "да бъде пренебрегнатият кандидат, който няма никакъв шанс и както направи през предишната кампания – 2016 г., да излезе начело и да спечели, разчита да повтори същия път". Тя каза още, че никой от съветниците му не е искал той да обяви номинацията си, още повече преди балотажа в Джорджия.

"Според мен той няма шанс да спечели втори мандат и това го знаят и републиканците. Тръмп ще се опита да поляризира обществото отново. Неговото присъствие има отровен ефект, ще се нагнетят напреженията. Това е лошият ефект от Тръмп."

Изборът ще бъде не между крайно десните и крайно левите, не между заклетите консерватори и прогресивните демократи. Американското общество се стреми да се върне към центъра на нормалната политика, коментира Маргарита Асенова.

Рон ДеСантис  Снимка: ЕПА/БГНЕС

В предаването "Събота 150" Асенова прогнозира, че "Доналд Тръмп ще дискредитира всеки кандидат, който се яви на предварителните избори, ще ги компрометира до такава степен, че може би той ще спечели предварителните избори и точно това чакат демократите".

"Рон ДеСантис е много близо до Доналд Тръмп, копира голяма част от поведението си от Доналд Тръмп", каза още тя в анализа си.

"Възможно е да бъдат почти наравно двамата, но е много възможно Тръмп да спечели предварителните избори, не защото е по-добрият кандидат, а защото ще атакува ДеСантис така, както само Тръмп може да го направи и ще го дискредитира пред избирателите. Досега ДеСантис имаше шанс. Ако Тръмп не се беше обявил като кандидат, ДеСантис можеше да стане президент."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12