Старши треньорът на националния отбор по скокове на батут Мариана Макулова заяви, че България за пореден път е доказала качествата си на добър домакин с организацията на 36-о Световното първенство в София.
Тя е също личен треньор на най-добрия състезател при мъжете Мариан Михалев и коментира неговото представяне. Българинът завърши 51-и в квалификациите на олимпийската дисциплина от общо 99 спортисти.
"Ключовата дума обзор или оценка, както и да го кажем, аз специално искам да се ангажирам да направя оценка на представянето на Мариан Михалев, защото той е мой състезател и аз съм негов личен треньор от повече от 16 години. Колегата ми Станислав Стоянов, който в последните години е също треньор в националния отбор, пое ангажимент да подготвя двете сестри Христина и Мариела Пенева, и той изрази в едно интервю след старта негово мнение за нещата. Аз уважавам неговото мнение и не искам да давам допълнително мнение, след като аз самата все още не съм направила в детайли анализ на представянето на състезателите и в частност на Мариан Михалев. Мога само на кратко да кажа, че за да стигнем до ключовата дума квота за олимпиада, това е един дългогодишен, 16-годишен труд, през което време ние усилено сме работили, аз съм изграждала в Мариан изключително много технически качества, той е умно, интелигентно момче и може би за това стигна до тук, много е дисциплиниран", коментира Макулова.
"През тези години той премина през много върхове, многократен финалист от Световни и Европейски, медалист и при младежите от Световно първенство . . . Това говори, че той има целият потенциал и възможности на състезател изграден и завършен като такъв да е целенасочен към квота за олимпиада. Специално за него искам да коментирам, защото 51-о място от 99 спортиста е факт. Ние с него заложихме на тази висока трудност, която единствено може да ни осигури възможност да спечелим квота за олимпиадата. Мариан е овладял всички сложни упражнения, които има в световното скачане. Ние направихме тази комбинация като подреждане и се надявахме, че той ще успее да я скочи по най-добрия начин, по който я е скачал на тренировки, защото ние имаме много, много успешни опити с него", добави треньорката.
"Но моят анализ, кратък и първоначален е, че нашата подготовка спрямо неговия резултат, е явно недостатъчна. Това е моето мнение. Комбинацията трябва да бъде усъвършенствана. За мен ние не сме завършили цялостният процес на усъвършенстване на тази сложна комбинация, но нямаме никакъв друг избор. Ние трябва да продължим с тази комбинация, ако следващата година и половина, в която ни предстоят да участваме във всички квалификации и да се надяваме, че Мариан с всичките си възможности и потенциал, ако свърши определения труд, който наистина трябва, за да спечелим квота, с тази комбинация ще успеем. Аз съм дългогодишен треньор, изградила съм много състезатели, винаги съм ходела подготвена с моите състезатели на големи първенства, видяла съм много висока класа състезатели и мисля, че Мариан с нищо не им отстъпва. Моят девиз е "Успех само на добра цена". Както имам предвид под успех специално за спорта, в него се крие количеството труд, който е вложен, за да се постигне резултат. Тепърва ни предстои с него да си анализираме нашия резултат от това Световно първенство и да преминем към подготовка реална към постигане и печелене на квота", допълни тя.
Следващата седмица от 23 до 26 ноември София ще бъде домакин на Световно първенство по скокове на батут за юноши, младежи и девойки, а България ще има отбор от 24 състезатели.
"Наистина сме многоброен отбор, това не ни се случва толкова често. Както в началото започнах, не искам да давам обща оценка на целия екип, защото младото поколение е доста многобройно, и затова преди няколко години решихме да ги разделим на две части. Базите, в които провеждаме подготовка на националния отбор, са малко и е сложно да съставяме такъв сложен график, губим интензивност, губим натовареност . . . Последната седмица, това което видях, защото едната част от отбора го води Станислав Стоянов, а другата част аз, мога определено да кажа, че спортистите ни са добре подготвени, имат реални шансове. Надявам се, че все пак ще успеем с някои от тях", коментира Макулова.
Алкохолът няма да бъде разрешен на Световното първенство по футбол през 2034 година в Саудитска Арабия, каза саудитският посланик в Обединеното кралство принц Халид бин Бандар Ал Сауд. Феновете, присъстващи на турнира, няма да могат да намерят алкохолни напитки в хотелите, ресторантите или на стадионите. Саудитска Арабия няма да вземе..
Отборът на Локомотив Авиа продължава със силното си представяне от началото на годината в мъжкото волейболно първенство и постигна пета поредна победа в шампионата през 2025-а. Възпитаниците на старши треньора Найден Найденов записаха чист успех с 3:0 (25:21, 25:23, 25:16) гейма при домакинството си Берое в среща от междинния 16-и кръг...
Рускинята Екатерина Александрова елиминира лидерката в световната ранглиста Арина Сабаленка (Беларус) в среща от втория кръг на на силния турнир по тенис УТА 1000 на твърди кортове в Доха (Катар) с награден фонд 3,65 милиона долара. Александрова спечели след обрат срещу номер 1 в схемата Сабаленка с 3:6, 6:3, 7:6(5) за 2:36 часа. Сабаленка,..
„Златното момиче“ Силвия Митева участва в треньорски семинар заедно с една от легендите ни в този спорт - Бианка Панова в Сингапур. В азиатската държава бившата националка проведе обучение организирано от местната федерация по художествена гимнастика, в което участва и Панова. Абсолютната световна шампионка от първенството на планетата във Варна..
Защитаващият титлата си Реал (Мадрид) направи късен обрат и спечели гостуването си на Манчестър Сити с 3:2 в най-интересния и очакван сблъсък от 1/16-финалите в Шампионската лига по футбол. Реваншът е на "Сантяго Бернабеу" на 19 февруари, а на осминафиналите победителят ще играе срещу Атлетико (Мадрид) или Байер (Леверкузен). Още в 9-ата..
Френският шампион Пари Сен Жермен победи Брест с 3:0 в първа среща от плейофите в Шампионската лига и направи голяма крачка към класирането на осминафиналите в турнира. Мачът се игра на стадиона в Гинган, на 114 километра от Брест, където отборът играе срещите си от най-престижния футболен клубен турнир. Реваншът е на 19 февруари в Париж. При..
Николая Раденкова спечели бронзов медал на пистолет при девойките до 16 годишна възраст в дисциплина - соло на европейското първенство по спортна стрелба с пневматично оръжие във възрастови групи 16 и 18 години, което се провежда в Талин, Естония. Раденкова се наложи в директен сблъсък за бронза над унгарката Елизабет Бохутински с 12:9. Мария..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..