Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В рамките на инициативата "Светилник" още шест училища ще имат свой химн

Водещ критерий за Музикаутор е потенциалът на всяко от учебните заведения да се справи с проекта

Иван Димитров и Кристина Стоянова
Снимка: „Музикаутор“

Шест училища от общините Столична, Благоевград, Кюстендил, Стара Загора и Казанлък ще получат нови химни в рамките на инициативата „Светилник“. Тя се организира за втора поредна година от сдружението на автори и композитори „Музикаутор“ в партньорство с Българското национално радио, Българската телеграфна агенция, Сдружение „Сцена Музика“, НАТФИЗ, Алиансът за развитие на творческите сили, Асоциацията на професионалните фотографи и други.

Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Луи Брайл“ създаде химн. Заедно с още пет столични училища това учебно заведение получи собствен химн в пилотната фаза на инициативата „Светилник“ преди една година. Мотивация за организаторите на инициативата е, че музиката има обединяващ характер, а химнът е един от начините, по който учениците могат да съхранят спомен и гордост от своето училище, като същевременно допринася за позитивна училищна атмосфера.

Изпълнителният директор на „Музикаутор“ Иван Димитров разказа, че идеята за създаването се е появила след разговор с Хайгашот Агасян.

"И си казах ние през културния фонд на "Музикаутор" можем да направим това кампанийно и повече училища за получат своите химни".

И така, с амбицията инициативата да стане традиция и да достигне национален обхват, организаторите пристъпиха към тазгодишното, второ поред издание под мотото „Към светли бъднини вървим!“ Новото в тазгодишната кампания, е че вече не са само столични училища, ветрилото се разтваря, обхващайки и още пет общини в страната, а и партньорите стават повече. Шестте училища, които ще се сдобият със собствен химн през тази учебна година, бяха избрани сред близо 30 български училища, които кандидатстваха за грант в размер на 7000 лева, с който да обезпечат процеса по създаване на новия си химн. Едното от училищата е с доста впечатляваща 186-годишна история - Средно училище „Екзарх Антим Първи“ в град Казанлък:

"Ако имаше такава традиция в образованието като институция, ако намираш, че в настоящия момент е ценно да имаш химн, то със сигурност ценностите, които се опитваш да проектираш върху децата очевидно могат да се случат и чрез подобен инструмент - химн на училището".

И за обратната връзка с училищата, учат ли възпитаниците им своя химн, и изпълняват ли го:

"Учат го. Имахме възможност да направим пресконференцията за  втората сесия на "Светилник" в едно от столичните училища - 81 -во преди около месец. Там химнът се изпълнява всеки ден".

При определянето на училищата водещ критерий за "Музикаутор" е потенциалът на всяко от тях да се справи с проекта, тъй като той ангажира усилията на редица участници, обясни пиар мениджърът на сдружението Кристина Стоянова:

"Проверихме дали те участват в други проекти, с други организации, дали поддържат инструментален състав. В случай, че не поддържат, по какъв начин биха осигурили. Дали предлагат разностранни възможности за учениците да се изявят, дали предлагат извънкласни дейности. Това ни беше основния критерии при избора на училища

При старта на второто издание на инициативата генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подчерта, че химнът ни кара да се чувстваме горди, че сме част от една група, от една общност.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30