Според статистиката деменцията поразява все повече хора и в България и в световен мащаб. Не са оптимистични и прогнозите на учените, че след 10 или 20 години броят на получилите тази диагноза ще намалее, тъкмо напротив. Пада и възрастта, на която се появяват симптомите.
До 2050 година случаите на деменция сред хората на 40 и повече години почти ще се утроят, ако продължаваме да не се съобразяваме с рисковите фактори, предупреждават изследователите.
Предполага се, че през 2050 г. в света ще има около 153 милиона души, страдащи от деменция. В България около 100 000 души са с болестта на Алцхаймер, а в САЩ приблизително 6,5 милиона американци са с от по-лека или по-тежка форма на деменция.
„Деменция” в превод от латински означава „без ум, без разум”. Това е нарушаване на мозъчната активност или загуба на паметта. Обичайно заболяването се развива постепенно, но е възможно да се случи и внезапно.
Изследване, чийто резултати бяха публикувани неотдавна показва, че в периода 2016-2017 година един на всеки 10 американци на възраст 65 и повече години е бил с диагноза деменция.
Проучването е направено от група изследователи от Колумбийския, Браунския и Мичиганския университет. В него са били включени 3496 души.
Целта била да бъде установено не само колко често срещан е този неврологичен проблем сред американците, но и кои са факторите, които оказват влияние. Учените установили, че деменцията, както и по-леките когнитивни нарушения, почти еднакво засягат мъжете и жените, но има разлики, произтичащи от раса, етническата принадлежност, условия и качество на живот, образование на засегнатите от това състояние.
Резултатите от проучването показали още, че тъмнокожите страдат по-често от деменция в сравнение с белите, а сред испаноговорящите са по-разпространени по-леките форми на когнитивни нарушения.
Като един от важните фактори, оказващи влияние за проявата на заболяването, се посочва нивото на образование. Според изследователите всяка допълнителна година образование е свързана с намаляване на риска от деменция.
Ниското образование е отбелязано като рисков фактор, но не по-малко важни са още ограниченият достъп до качествена храна, бедността и заседналият начин на живот, които също могат да бъдат причина за появата на този неврологичен проблем.
Като рискови фактори се отчитат затлъстяването и диабетът - все по-голям проблем в световен мащаб.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..