Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Паси: Нямам усещането за активна дипломатическа дейност по темата "Шенген"

Гергана Паси
Снимка: Ани Петрова

България трябваше да е член на Шенген по договора ни за членство в ЕС още от 2009 година. Изпълнили сме всички технически критерии, но и през 2022 година няма да бъдем приети. Освен Нидерландия, Швеция и Австрия също изразиха съмнения, особено на фона на увеличения мигрантски натиск и неспособността да охраняваме добре границата си с Турция.

Нашето очакване беше, че ще следваме логиката на историческия процес на страните, присъединили се преди нас към ЕС, обясни пред БНР Гергана Паси, която е бивш министър по европейските въпроси и министър на външните работи.

„През 2007 година спокойствието, на което се радвахме, приключи безвъзвратно. С финансовата криза през 2008 година и последвалите кризи, включително и мигрантската през 2015 година, Европа се раздели със спокойния исторически период. Вече сме в друга историческа епоха.

От 2011 година България изпълнява техническите изисквания за членство в Шенген. Случиха се много кризи, но към 2022 година България трябваше да е част от това пространство“.

Притеснява ме, че за първи път има гласове, които настояват за отделянето на България от другите две държави, с които се очакваше планирано да встъпим в Шенгенското пространство – Хърватия и Румъния, обясни Гергана Паси.

„В случай на криза Европа трябва да реагира координирано, а не да оставя външните си граници да се справят сами. И към момента България е част от Шенгенската информационна система, но по-скоро пасивно – връщайки информация към нашите партньори, а не получавайки“.

Ние не говорим за несъгласие на ЕС за присъединяването на България към Шенген, поясни тя.

„ЕК изнесе положителен доклад, а ЕП прие резолюция. Страни, които традиционно са били против това, като Франция и Германия, сега са категорично за присъединяването на България към Шенген. Холандия се обявява против това заради вътрешно-политическите си процеси. Вярвам, че шведското председателство ще успее да постави въпроса на принципна основа“.

България, изглежда доброволно, откъсваше частици от своята проевропейска репутация, отчете гергана Паси.

Нямам усещането за активна дипломатическа дейност по темата Шенген, отчете още тя.

„Имаме 77% ръст на мигрантите, които влизат в ЕС и е нормално да съществува притеснение. Откъсването на България от другите две държави обаче ще донесе тежка репутационна щета на страната ни. Не знам колко години ще са ни нужни, за да се възстановим от нея“.

Неприятен е националния негативизъм, който се акумулира срещу ЕС, а от друга страна – срещу самите нас като общество, заяви Паси.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Гергана Паси може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година.  Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР. Досега жителите на областния център плащаха по 4,97 лв. за..

публикувано на 28.11.24 в 13:46

Тежък метал установиха в питейната вода в ломското село Долно Линево

Тежък метал в питейната вода в ломското село  Долно Линево  установи Регионалната здравна инспекция в Монтана.  Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево.  В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..

публикувано на 28.11.24 в 13:36
Депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов дава брифинг за медиите в кулоарите на парламента -  28 ноември 2024 г..

Идея на ДБ: Всяка партия да определи 7 свои депутати, които да гласуват за Силви Кирилов

В търсене на изход от патовата ситуация и невъзможността да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание от "Демократична България" обявиха, че са предложили на БСП и ГЕРБ-СДС компромисно решение - всяка от политическите сили да излъчи 7 свои депутати, които да гласуват за най-възрастния сред народните представители Силви Кирилов и така да..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Проф. Николай Радулов

Николай Радулов: От МЕЧ не виждаме с кой можем да направим коалиция

От МЕЧ не виждаме никой в този парламент, с който можем да направим коалиция.  Това каза пред БНР депутатът от МЕЧ проф. Николай Радулов, бивш депутат от "Има такъв народ", като уточни: " Бихме могли по дадени проблеми да гласуваме заедно, но не и да направим коалиция . Толкова не съвпадат вижданията ни за това как трябва да работи Народното..

публикувано на 28.11.24 в 13:07

КЗП сезира НАП за ДДС-то на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова сезира изпълнителния директор на НАП за таксите, които мобилните оператори дължат, след като са събирали 5 години неустойки за прекратяване на договори от потребителите. КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни..

публикувано на 28.11.24 в 13:00
Делян Пеевски

Пеевски: Партиите трябва да се разберат кога ще са следващите избори

Това НС е приключило и партиите в него трябва да се разберат кога ще са следващите избори. Това заяви в кулоарите председателят на „ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски.  Той обвини ПП-ДБ в близост с „Възраждане“: "Това вътре е свършило. Тези хора не осъзнават дневния ред на българските граждани и е хубаво партиите да седнат да се разберат кога са..

публикувано на 28.11.24 в 12:57
Тончо Краевски

Тончо Краевски: Изборът за председател на НС е избор за служебно правителство

"Те могат да продължават това първо заседание на парламента безкрайно. По този начин държат на власт кабинета "Главчев" на Пеевски. През това време управляват всички органи с изтекъл мандат".  Това заяви пред БНР политическият анализаторТончо Краевски. "Рискът е да се избере отново Сарафов за главен прокурор, този път с мандат и..

публикувано на 28.11.24 в 12:57