Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Областният управител на Ловеч иска информация от ВиК дружеството за замърсяване с амоняк

Снимка: Пламен Христов

Областният управител на Ловеч Светослав Славчев поиска от изпълнителния директор на  дружеството "ВиК - Ловеч" обяснение защо не е бил уведомен за стократно завишените количества общ азот и азот амониев в отпадните води на предприятието "Мелта 90" в началото на октомври, след оповестени от народния представител Николай Нанков данни за сериозното замърсяване.

В понеделник Николай Нанков представи данни от регионалното министерство за стократно завишените количества общ азот и азот амониев в канализационната мрежа на Ловеч, в деня в който от предприятието "Мелта 90" по разпореждане та прокуратурата принудително бяха източени около два тона амоняк, който замърсяваше околната среда месеци наред.

Сега областният управител Светослав Славчев освен обяснение за това, че не е бил уведомен за замърсяването, е изискал от дружеството "ВиК - Ловеч" всички протоколи от извършени проби от май т. г. насам.

В областната администрация има входиран един - от средата на юни т. г. когато след изследване на отпадъчните води, зауствани от „Мелта-90“ в канализационната система на Ловеч, от ВиК с писмо до РИОСВ - Плевен, и копие до областния управител, кмета на Ловеч и директора на РДПБЗН, уведомяват, че пристъпват към прекратяване водоснабдяването на предприятието заради констатирано залпово изхвърляне на замърсителни вещества с установени стойности за азот амониев 10 000 mg/dm³ при норма 22 (превишение почти 455 пъти) и за общ азот – 26 448 mg/dm³ при норма 30 (превишение повече от 880 пъти). 

Тогава обаче властите и ВиК дружеството не уведомиха медиите и населението за сериозното замърсяване на околната среда.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пресконференция на Володимир Зеленски в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността

Зеленски: Русия може да нападне НАТО още догодина, ако на Украйна не бъдат предоставени гаранции за сигурност

Русия на Путин може да нападне НАТО още следващата година, ако по време на мирните преговори не бъдат осигурени гаранции за сигурност на Украйна, които да имат възпираща роля. Това обяви украинският президент Володимир Зеленски преди започващата днес Мюнхенска конференция по сигурността. "Мисля, че той (руският президент Владимир Путин)..

публикувано на 14.02.25 в 15:21
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Кремъл отхвърли твърденията, че руски дрон е ударил АЕЦ "Чернобил"

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли твърденията на украинските власти, че тази нощ руски дрон е поразил и нанесъл щети на защитния корпус, изграден над останките от четвъртия реактор на АЕЦ "Чернобил", предаде Ройтерс. По-рано украинският президент Володимир Зеленски определи като "значителни" нанесените по корпуса щети, а от..

публикувано на 14.02.25 в 15:19
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Почти 70 хил. лв е получила България заради забавянето на доставката на първия медицински хеликоптер

Почти 70 хил. лева е получила България като обезщетение заради забавянето на доставката на първия и засега единствен хеликоптер за спешна медицинска помощ. Това съобщи министърът на здравеопазването Силви Кирилов по време на парламентарния контрол: "Хеликоптер номер 2. Неустойката, която ще бъде наложена на изпълнителя по договора в случай,..

публикувано на 14.02.25 в 15:09
Проф. Боян Дуранкев

Проф. Боян Дуранкев: Рамките на пазара се слагат от свободните решения на гражданите и на държавата

Рамките на пазара се слагат от свободните решения на гражданите и на държавата. Това обясни пред БНР макроикономистът проф. Боян Дуранкев.  "Ако някой е очаквал бойкотът на големите вериги да промени нещата с цените, дълбоко се е излъгал. Но това е нещо като жълт картон за големите вериги. По косвен начин това е и червен картон към..

публикувано на 14.02.25 в 15:05

Румен Радев очаква правителството да представи в най-скоро време реалистичен бюджет за 2025 г.

Президентът Румен Радев очаква правителството да представи проект на бюджет за тази година в най-скоро време и той да бъде реалистичен. "Това е изцяло в прерогативите на Министерството на финансите и правителството да представи бюджета. Очаквам това да стане възможно най-скоро и да имаме един "реалистичен" бюджет", посочи той...

публикувано на 14.02.25 в 14:58

Очаква се възстановяване на топлоподаването в 9-те столични квартала до 12.00 часа в неделя

От "Топлофикация София" посочиха, че до 12.00 ч. в неделя, 16 февруари, трябва да бъде пуснато парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали. Всички екипи и техника са на място, работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването,..

публикувано на 14.02.25 в 14:48
Георги Тахов

МЗХ подготвя законопроект за скъсяване на веригата от фермата до търговския щанд

До две седмици Министерството на земеделието и храните ще представи за обществено обсъждане законопроект за доставките на продукти по схемата "от полето до щанда". Това обяви министър Георги Тахов: "Този закон ще урежда пазарни и търговски взаимоотношения. Там за пари няма да говорим. Там ще покажем кое според нас, трябва да бъде променено,..

публикувано на 14.02.25 в 14:47