Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Добройков пое ръководството на камерния ансамбъл "Софийски солисти"

Навръх Димитровден, 26 октомври 2022 г., камерният ансамбъл "Софийски солисти" започна официално творческия си сезон с нов ръководител - 37-годишният диригент Константин Добройков. За първия си концерт начело на най-реномирания камерен оркестър у нас той беше избрал произведения от ранните творчески години на композиторите Феликс Менделсон-Бартолди, Ференц Лист и Ясуши Акутагауа. Като солист в Концерт за пиано и струнни "Проклятие" от Лист се представи Марио Ангелов.

„С извънмерна радост споделям, че следващият сезон поставя началото на една нова глава от живота ми. Камерен ансамбъл "Софийски солисти" ми гласуваха огромно доверие и с нескрита радост и благодарност приех поканата им да стана техния следващ диригент и творчески ръководител. Повече от щастлив съм, че ще имам шанса да работя с музиканти от такъв ранг - изключително отговорна задача, особено след имена като Михаил Ангелов, Васил Казанджиев, Емил Табаков и Пламен Джуров”, написа в социалните медии Добройков.

Това много емоционално интервю с диригента за предаването "Алегро виваче" беше направено в гримьорната му във Военния клуб минути след края на първия му концерт като ръководител на "Софийски солисти". След като маестро Пламен Джуров обяви, че иска са се оттегли от този пост, заеман от него от 1988 г. насам - в продължение на 34 години, Солистите поканиха няколко диригенти, с които направиха концерти, и сами посочиха 37-годишния Константин Добройков като свой избраник. Той е американски възпитаник, част е от екипа на Държавна опера - Пловдив от 2013 г., с периодични гостувания на Симфоничния оркестър на БНР, на Софийската филхармония и други оркестри у нас и зад граница. Миналата година беше номиниран за Латино Грами в категорията "Най-добър албум с класическа музика". И ето че скоро след дебюта си на пулта на Софийски солисти беше посочен като най-подходящия кандидат за техен "предводител". 

Вторият концерт от сезона е на 30 ноември в залата на Централния военен клуб в столицата - този път със зрели опуси на Бах и Бетовен, в които акцент е фугата.

Чуйте интервюто с Константин Добройков в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05