Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Досега ученикът е учил у дома по индивидуална програма. Той не е изключение, като него са много деца с увреждания

19-годишен младеж със 100% инвалидност не може да се яви на матура, ограничен от закона

Радослав не може да положи държавните зрелостни изпити, защото е напълно неподвижен

Радослав Борисов
Снимка: Здравка Маслянкова

19-годишен младеж със 100% инвалидност не може да завърши средното си образование и да учи в университет. Несъвършенства в нормативната уредба не дават възможност на Радослав Борисов от Велико Търново да положи държавните зрелостни изпити и да получи диплома за средно образование. 

Радослав Борисов е напълно неподвижен, страда от мускулна дистрофия, но успешно завърши 12-е учебни години. 19-годишният младеж има удостоверения за завършените две степени на средно образование, но не и диплома, защото не може да се яви на държавните зрелостни изпити. И това е не, защото не иска или не е подготвен, а защото не може да излезе от дома си, за да се яви в училище, където да положи на място, както разпоредбите изискват, двете матури – по български език и по счетоводство, какъвто профил завърши с много добър успех като индивидуален ученик в Старопрестолната гимназия по икономика във Велико Търново.  

Мечтата ми е първо да оздравея, второ – да отида на матурата, да издържа този изпит, да мога да продължа и за висше образование. Учи ми се история и археология, защото ми е интересно“, казва Ради. 

Майката на Ради Светла Цанева потърсила Министерството на образованието, за да проучи какви са възможностите синът ѝ, който е със 100% инвалидност и често се налага да му бъде включван кислороден апарат, да положи изпитите вкъщи по начина, по който е провеждано и обучението му като индивидуален ученик. Получила отрицателен отговор.  

„Говорихме с неговата класна и тя каза, че 6 часа ще бъде матурата, но трябва в училище. От Министерството така са наредили – всички ученици в училище. Как да го оставя с това гръбначно изкривяване, трябва да нося апарата, трябва да нося всичко в училище, за да отиде Ради да се яви“, описа ситуацията майката. 

Действително административните разпоредби за матурите са такива, потвърди Розалия Личева, началник на Управлението на образованието във Велико Търново: 

„Като правила са разписани възможности за явяване на държавен зрелостен изпит – в изпитна зала и в изпитна сграда. В конкретния случай такава възможност за явяване в домашни условия не е разписана в правилата на Министерството“. 

На матура 19-годишният Радослав не може да се яви вкъщи, но без проблем младежът гласува на изборите миналата година и сега, когато подвижна урна идва в дома му. Защо учих, пита се Ради: 

„Няма смисъл да бях учил тези 12 години, така казвам, когато се ядосам, защото наистина е безсмислено. Аз от малък съм искал да уча. Като казаха, че не може, че трябва да полагам 6 часа изпит в училището, направо ми стана едно гадно на сърцето. Ако бях малък, щях да се разплача, стана ми гадно. Не трябва да се отчайва човек“. 

Оказва се, че вратичка може да се намери и Ради да положи матура и да получи диплома за средно образование. За възможността Розалия Личева, началник на образователното управление, обясни: 

„Регионалното управление ще направи необходимите гаранции и ще поискаме Министерството да ни разрешат явяване на Радослав в определени условия. Ако за българския език и литература се надявам, че като поставим мотивирано искане до министъра по изключение да разреши, ние ще го получим, но не е разписано в правилата, а се прави по изключение, заради самия ученик, според неговата тежест на заболяването. Категорично не мога да отговоря предварително, но съм сигурна, че никой няма да ограничи правото на Радослав, няма да посмее да откаже това явяване. За практическия изпит по счетоводство може би ще се наложи едно от явяванията на Радослав да бъде на територията на училището. Проведохме разговор с майката и ще продължим да обсъждам такава възможност, защото изпитът все пак е практична задача по счетоводство. Предстоят ни разговори и с училището, и с родителите как да го организираме“. 

Ради не е изключение. Като него са много български деца с увреждания. 19-годишният младеж преждевременно е научил тежки житейски уроци: 

„Трябва в този живот човек да се бори много и да се изправи срещу своите страхове“. 

При добра воля на просветния министър младежът може да положи матурите вкъщи, но догодина – през май или септември.  

Радослав Борисов от Велико Търново има какво да даже на министъра на образованието

„Бих му казал, че трябва да променят закона за децата в неравностойно положение, че не трябва да ги дискриминират болните деца. Искам всички деца да могат да учат“. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30