Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Истинската причина българският избирател да не отиде да гласува е, че не вижда своето политическо представителство"

Калин Славов за Изборния кодекс: Архивъпросът е този за властта и оцеляването на партиите

"Хартиената коалиция е толкова сериозна, че спокойно би преодоляла президентско вето"

Калин Славов
Снимка: БГНЕС

"Свръхконцентрирането върху идеята как технически се гласува показва на българските граждани, че за политическите партии има един-единствен архивъпрос – тяхното собствено добруване през това доколко са овладели технологията за боравене, едните казват с машини, другите казват с бюлетини. А архивъпросът е въпросът за властта и собственото им оцеляване. Българският гражданин отсъства."

Това заяви пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници".

"Тези среднощни заседания не допринасят за доверието в законодателния процес. Когато нещо се случва нощем, в бързане, в полупразна зала, това изобщо не навява на усещането за истински парламентаризъм. Това се случва на фона на пълна деградация на законодателния процес", коментира Славов.

Истинската причина българският избирател да не отиде да гласува е, че не вижда своето политическо представителство в хората, които се явяват на избори и все по-трудно ще го вижда, изтъкна той в предаването "Преди всички".

Броенето в преброителен център означава, че хората, които искат да контролират гласовете, не могат да разберат в коя секция как е гласувано, допълни Славов.

"Това предложение беше отхвърлено. Което още веднъж ме навежда на мисълта, че партиите, които имат структури по места, се надяват, децентрализирайки процеса, да могат да възстановят контрола върху броенето на гласове."

Снимка: БГНЕС

На практика вече се гласува само с хартиени бюлетини, като едните са отпечатани от машина, а другите ще се попълват на ръка, поясни Славов.

"Създаваме два вида бюлетини с една и съща цел, които да се броят все на ръка, които да се броят поотделно, след което техният брой ще трябва да се сумира. Ще се слагат в една обща кутия, което ще доведе до пълен хаос."

Протоколи, които смесват резултати от два вида бюлетини, сме виждали как изглеждат и са предпоставки за неверни резултати, напомни той.

Много упорито ЦИК мълчи на призивите на НПО да се направи технически анализ каква е истинската причина за няколкостотин хиляди недействителни бюлетини на предишните местни избори, отбеляза още Калин Славов.

"За да може да се предприемат адекватни действия на тези избори, които идват, които пак ще са с хартиени бюлетини, да се избегнат. Тези няколкостотин хиляди бюлетини реално се отразиха като 15% отклонение в изборния резултат."

Хартиената коалиция е толкова сериозна, че спокойно би преодоляла президентско вето, смята той.

"Виждаме, че нейната решимост е непоколебима. Тя просто преминава като валяк през процедури, през аргументи, през всичко."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55