Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Истинската причина българският избирател да не отиде да гласува е, че не вижда своето политическо представителство"

Калин Славов за Изборния кодекс: Архивъпросът е този за властта и оцеляването на партиите

"Хартиената коалиция е толкова сериозна, че спокойно би преодоляла президентско вето"

Калин Славов
Снимка: БГНЕС

"Свръхконцентрирането върху идеята как технически се гласува показва на българските граждани, че за политическите партии има един-единствен архивъпрос – тяхното собствено добруване през това доколко са овладели технологията за боравене, едните казват с машини, другите казват с бюлетини. А архивъпросът е въпросът за властта и собственото им оцеляване. Българският гражданин отсъства."

Това заяви пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници".

"Тези среднощни заседания не допринасят за доверието в законодателния процес. Когато нещо се случва нощем, в бързане, в полупразна зала, това изобщо не навява на усещането за истински парламентаризъм. Това се случва на фона на пълна деградация на законодателния процес", коментира Славов.

Истинската причина българският избирател да не отиде да гласува е, че не вижда своето политическо представителство в хората, които се явяват на избори и все по-трудно ще го вижда, изтъкна той в предаването "Преди всички".

Броенето в преброителен център означава, че хората, които искат да контролират гласовете, не могат да разберат в коя секция как е гласувано, допълни Славов.

"Това предложение беше отхвърлено. Което още веднъж ме навежда на мисълта, че партиите, които имат структури по места, се надяват, децентрализирайки процеса, да могат да възстановят контрола върху броенето на гласове."

Снимка: БГНЕС

На практика вече се гласува само с хартиени бюлетини, като едните са отпечатани от машина, а другите ще се попълват на ръка, поясни Славов.

"Създаваме два вида бюлетини с една и съща цел, които да се броят все на ръка, които да се броят поотделно, след което техният брой ще трябва да се сумира. Ще се слагат в една обща кутия, което ще доведе до пълен хаос."

Протоколи, които смесват резултати от два вида бюлетини, сме виждали как изглеждат и са предпоставки за неверни резултати, напомни той.

Много упорито ЦИК мълчи на призивите на НПО да се направи технически анализ каква е истинската причина за няколкостотин хиляди недействителни бюлетини на предишните местни избори, отбеляза още Калин Славов.

"За да може да се предприемат адекватни действия на тези избори, които идват, които пак ще са с хартиени бюлетини, да се избегнат. Тези няколкостотин хиляди бюлетини реално се отразиха като 15% отклонение в изборния резултат."

Хартиената коалиция е толкова сериозна, че спокойно би преодоляла президентско вето, смята той.

"Виждаме, че нейната решимост е непоколебима. Тя просто преминава като валяк през процедури, през аргументи, през всичко."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52