Санкционната мярка заради руската война срещу Украйна трябва да влезе в сила в понеделник - 5 декември, когато ще започне да действа и петролното ембарго, наложено от Брюксел на Москва.
Определянето на горна граница на цената на руския петрол е по инициатива на Съединените щати и беше одобрено от останалите страни от Г-7, макар че тяхното предложение беше за малко по-висок таван - 65 или 70 долара за барел.
Пред БНР Раад Алкадири - управляващ директор за енергия и енергийни ресурси в консултантската компания за политически рискове Eurasia Group – коментира въпроса постигнат ли беше баланс между желанието на Г-7 да не бъде предизвикано изтегляне на руския петрол от пазара и съответно "космическо" поскъпване на суровината на световните пазари и стремежа на някои еврочленки като Полша, които се застъпваха за двойно по-нисък таван с цел по-сериозно ограничаване на финансовия ресурс за военната машина на Русия.
"Мисля, че отговорът зависи от това какво се цели с въвеждането на ценови таван. Именно това е част от политическия дебат, на който сме свидетели в момента, и на политическите различия, особено предизвикателството в Европейския съюз за постигане на консенсус. Ограничаването на цената беше предложено от Съединените щати и от страните от Г-7 като начин да се предотврати прекъсването на морските доставки на суров петрол заради санкциите, наложени от Европейския съюз, които трябва да влязат в сила на 5 декември.
Специално Съединените щати се опасяват, че тези санкции ще доведат до проблем с доставките на суров петрол, ще доведат до повишаване на цените и допълнително ще влошат енергийната криза през зимата, а те искат да избегнат подобен развой. От гледна точка на Вашингтон и на Г-7 по този начин се подсигурява оставането на руския петрол на пазара. Начинът, по който те предлагат да се постигне тази цел, е чрез ценови таван, който реферира към отстъпките, които Москва предлага за суровия си петрол. Така се подсигурява, че тя няма да изтегли продукцията си от пазара, а това е приоритет номер едно.
За някои от „ястребите“ в Европейския съюз като Полша и други държави е по-важно да накажат Русия и да е сигурно, че тя няма да се облагодетелства от износа на руски петрол, който е разрешен, и от по-високите цени на суровия петрол, които наблюдаваме тази година. Именно оттам идва разминаването. Няма как да се постигнат и двете цели. Невъзможно е да се наложи много нисък ценови таван за наказание на Русия и да се избегне изтеглянето на руския петрол от пазара и причиняването на още по-голям недостиг на пазара."
Къде обаче е разумният лимит на цената на руския петрол? „Ястребите“, както ги наричате, като Полша, предпочитат 30-35 долара за барел - теза, която чухме и от Киев.
"Това, което Г-7 казва, е да се определи ценови таван на или около стойността, която Русия предлага с отстъпка на азиатския пазар. Така или иначе, Европа няма да купува руски петрол, така че цената не я вълнува от гледна точка на собствените й покупки на суровина. Въпросът е да се подсигури пренасочването на руските доставки от Европа към Азия. Затова от Г-7 предлагат в ценовия таван да се вкарат отстъпките, които Москва предлага на азиатските си клиенти през последните няколко месеца. Говорим за намаление между 25 и 30 долара за барел спрямо цената на сорта Брент. За сорта Уралс това прави около 65 долара за барел в момента, ако погледнете борсовите цени."
В този дух ли да четем заявката за промени в ценовия таван на всеки два месеца и целева стойност 5% под пазарната цена?
"Ако ценовият таван непрекъснато се променя, това би затруднило купувачите да покажат на каква стойност са внесли суровина. Също така ще създаде сиви зони по отношение на маржа, което от своя страна ще направи още по-трудно за купувачите да убедят застрахователите, превозвачите и останалите, че те наистина спазват това ценово ограничение. Въвеждането на период от два месеца цели именно постигането на стабилност на цената и на механизма, по който се изчислява. Това е политически компромис и следващият въпрос би бил дали този компромис ще е достатъчен за Русия, така че просто да го игнорира и да продължи да продава суровия си петрол."
Именно затова се чуват притеснения, че това е просто интервенция срещу свободния пазар, но няма да попречи на Китай и Индия да получават евтин руски петрол?
"Идеята е, че в противен случай те не просто няма да могат да купуват руски петрол с отстъпка, но ще трябва да купуват суров петрол от друга държава на много по-високи цени, защото няма да имат отстъпки. Именно това е част от замисъла на ценовия таван от страна на Съединените щати и Г-7. Оставя се поле за преговори и за постигане на взаимна изгода. От една страна тези държави ще могат да се снабдяват с руски петрол с отстъпка, но ще могат да го правят без да заобикалят ценовия таван. Нещо повече, те си подсигуряват това намаление и най-вероятно ще предприемат именно такъв подход към ситуацията. Остава обаче въпросът дали Русия ще се съгласи да признае тези 5% отстъпка от цената."
Това звучи като хем вълкът сит, хем агнето цяло - все пак Москва заяви, че няма да продава на страни, които признаят ценовия таван. Възможно ли е изобщо да се изтегли от пазара?
"Никой не знае какво ще се случи на 5 декември. Засега предположението е, че ценовият таван ще влезе в сила, но Русия ще продължи да продава суров петрол. След няколко месеца ще има пренастройване на доставките и дали руският нефт, който вече няма да се купува от Европа, ще бъде насочен другаде. Това обаче е само допускане. Но ако Русия реши да изтегли цялата си продукция от пазара, ще видим значително покачване на цената на петрола.
От гледна точка на Русия, има риск просто да изтегли нефта си от пазара. Това е реален риск, защото поставя предизвикателство пред стратегически и търговски връзки, каквито има с Китай и Индия. Няма да има полза. С подобен ход тя би провокирала повишаване на цените, но по дефиниция това би означавало, че се изтегля от пазара на петрол."
Казвате „значително“ покачване на цените на петрола, ако Кремъл изтегли продукцията си. Какви стойности можем да видим?
"Ако Русия изтегли 7 милиона барела суров петрол и негови производни дневно от пазара, цените ще достигнат космически стойности. Струва ми се, че всички разчитат, че пазарът ще си свърши работата, след като политиците изиграят своята роля. Но сте права, че това е директна намеса на пазара и може да доведе до непредвидими последици."
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година. Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си..