Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еленко Божков: Затварянето на въглищните централи е изключително опасна и неприемлива стъпка

Снимка: Мария Филева, БНР

Утре в ЕС влиза регламент, който налага мораториум върху вноса на руски петрол. България има право на изключение, а „Лукойл“, като българска рафинерия, ще може да изнася произвежданите от рафинерията продукти от руски петрол и след 5 декември.

С евентуалните свръхпечалби на тази рафинерия, може да се компенсират цени на петролни продукти, като дизел и бензин, обясни пред БНР Еленко Божков, който е заместник-министър на енергетиката.

„По този начин се търси намаление на цените за гражданите“.

Ръководителят на представителството на ЕК в България обаче казва, че произведените в „Лукойл“ продукти са за българския пазар и отстъпката не е дадена, за да се изнасят за страни от ЕС или трети страни.

„Търсим изход, така че да бъдат удовлетворени най-напред българските граждани. Неколкократно беше обяснено, че ако спре износът на някои продукти, които не могат да се потребяват в България и са свързани с производство, рафинерията ще бъде принудена да спре работа. Тогава трябва да излезем на регионалния пазар на горива, който е изключително скъп“.

Божков каза, че и за него е интересно защо преди „Лукойл“ не е плащала данъци в България.

„Ако искат да работят, това е начинът. Това е чисто практическо решение. То е въпрос на интереси“.

Турция увеличи с 85% преработката си на руски петрол, при това само за два месеца, посочи още той.

„Вероятно ще го увеличи с над 100%, ако и ние излезем на този пазар“.

План „Б“ за рафинерията на „Лукойл“ няма, отбеляза заместник-министърът в предаването "Неделя 150".

„Единственият вариант е да работи по този начин и да изнася деривати, които не могат да се продават в България. Държавата не може да помогне за съхранението им, защото няма вместимости“.

Вариантът, който предлагат от ДПС и ДБ, държавата да поеме контрола върху рафинерията, не е реалистичен, смята Божков.

„Ако парламентът го наложи със свое решение обаче, ние няма как да не го изпълним“.

Проектът „Бургас-Александруполис“ може да ни даде възможност за диверсификация на доставките, посочи той.

Ограничаване на вредните емисии с 40% означава намаление с 8 милиона тона, обясни Божков.

„За това трябва да се произвеждат 6 милиона мегаватчаса електрическа енергия, което означава, че трябва да затворим напълно „Марица-Изток“2 или да спрем производството за регулиран пазар на двете американски централи. Това води до изключително големи загуби за българската икономика. В цифри означава около 2 млрд. лева годишно, ако спрем производството на тези две централи за бита и около 3 милиарда, ако затворим напълно „Марица-Изток“2. Това е изключително опасна и неприемлива стъпка.Дори да затворим всички неефективни централи, пак не може ад достигнем 40%.

Трябва да се мисли за промяна в начина на подпомагане на небитовите потребители на ток, обясни още заместник-министърът.

"Общото потребление в България е 33 мегаватчаса, 11 милиона са за бита. Подпомагането на някои фирми не стимулира енергийнта ефективност"

Той не изключи възможността за увеличение на цената на тока за битовите потребители от месец юли.


Цялото интервю на Явор Стаматов с Еленко Божков може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предложение: Военните професионални колежи да обучават и цивилни

Министерството на отбраната предлага промени в Закона за отбраната, които да позволят във военните професионални колежи да се обучават и цивилни. Цивилните в двата професионални сержантски колежа ще се наричат "колежани". Те ще могат да учат професионално направление "Военно дело и отбрана" за нуждите на Министерството на отбраната (МО) и на..

публикувано на 09.07.25 в 08:37
Димитър Ганев

Димитър Ганев: Наративът до началото на 2026-а ще е "Да не бутаме лодката!"

Скептицизмът към приемането на еврото се дължи почти изцяло на страха от повишаване на цените. Този страх е съвсем резонен. Имате хроничен проблем с високите цени от 2-3 години, към който се добавят притеснения на гражданите, че този процес ще се засили . Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център..

публикувано на 09.07.25 в 08:31
Главен път Е-79

Горски служители излизат на протест на главен път Е-79 край Кресна

Синдикалните федерации по земеделие и гори към КТ "Подкрепа" и КНСБ организират протестен митинг на 10 юли, на главен път Е-79, в района на Кресна.  Протестът е заради неизпълнена договореност от края на юни с министъра на земеделието Георги Тахов за увеличение на възнагражденията.  На 7 юли се проведе втора среща с директорите на шестте..

публикувано на 09.07.25 в 08:23

ФБР започна проверки срещу бивши директори на бюрото и на ЦРУ

Бившият директор на ЦРУ Джон Бренън и бившият директор на ФБР Джеймс Коми са обект на криминално разследване за потенциални нарушения, свързани с водени в миналото разследвания на твърденията за руска намеса в американските избори през 2016 г. Новината беше съобщена от "Фокс нюз", като медията твърди, че настоящият директор на ЦРУ Джон..

публикувано на 09.07.25 в 08:17

Локализиран е пожарът край Арбанаси

Локализиран е пожарът край архитектурния резерват Арбанаси и местността "Гарга Баир" до Велико Търново.  Има няколко огнища, чието гасене продължава. Днес военни хеликоптери няма да се включват. Около 250 огнеборци, военни, горски и доброволци участваха в потушаването на пожара, който обхвана 850 декара, от които половината са гори.  Гасенето на..

публикувано на 09.07.25 в 08:05

Тахов на среща в Будапеща със земеделските министри на 4 държави

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна..

публикувано на 09.07.25 в 08:00
Петър Ганев

Петър Ганев: Еврото отваря врати, но не дава гаранции

"Всяка такава промяна води до неудобство и усещане за несигурност. Подобна е била ситуацията и преди въвеждането на валутния борд – отново страхове, несигурност, нюанс между по-възрастни и по-млади хора." Това каза пред БНР Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика, след окончателното одобрение за влизането на България..

публикувано на 09.07.25 в 08:00