Недостиг на прокурори, все още ненаправени номинации за делегирани прокурори за Европейската прокуратура и чисто нова служба за конфискация на незаконно придобити активи. Всички тези неща са част от предизвикателствата пред Главната прокуратура на Словения.
Има ли политически обвързаности в съдебната система? Има ли увеличаване на корупционните случаи в страната и какво поле на действие ще има новото антикорупционно звено в страната?
На тези въпроси отговаря главният прокурор на Словения Драго Шкета пред БНР.
Какви са основните предизвикателства пред прокуратурата в Словения? Неотдавна Вие прогнозирахте, че ситуацията в прокуратурата ще бъде изключително критична в бъдеще заради недостига на персонал през следващите години. Във Ваши изказвания сте казвали, че Словения все още няма служба за конфискация на активи и имущество с незаконен произход - в България имаме такава служба, която бе създадена с цел по-ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта - желанието Ви да има подобен орган от чисто практична и институционална гледна точка ли е, или заради сигнали и съмнения за корумпирани политици?
Страната вече има ново правителство и новият министър на правосъдието подготви този закон, с който се регламентира създаването на тази служба за конфискация и възстановяване на незаконни активи. Имаме контактните точки за създаването на такъв офис. В миналото имахме проблем с това как точно да изглежда това звено. Новият правосъден министър каза, че вече има нормативен акт, за което ние сме щастливи. Офисите на тази нова структура ще работят автономно - те не са нито към полицията, нито към главната прокуратура. Това беше основният и най-голям въпрос, който беше уточнен и одобрен от нас. Това ще бъде независима служба, която ще работи съвместно с нас, но като отделна от прокуратурата служба.
Защо обаче сега се предприемат действия за създаването на това звено? Има ли конкретна причина - може би има увеличаване на корупционните случаи?
В миналото нямаше толкова голяма политическа воля за това, за да решим този въпрос. Този проблем започна 2016-2017 г. Сега имаме опорните точки за създаването на такова звено - всички неща се случват и вървят добре. Целта беше това да бъде реализирано в цялост - да имаме готови и окомплектовани офиси на тази служба за конфискация и възстановяване. Трябваше да бъдат уточнени различни въпроси, които да не създават трудности за работата в бъдеще. Надявам се, че след намесата на новото правителство са изчистени и може да се пристъпи към създаването на това звено.
Правя уговорката, че въпросът ми не е политически… Словения има коалиционно правителство, което бе сформирано след изборите през април. Оттогава насам има ли различно поведение на властта в страната към прокуратурата - имате ли такива усещания?
Новото правителство вече започна процедурата за номиниране на двамата делегирани прокурори от Словения за Европейската прокуратура. Това е добре, защото предишният кабинет не свърши това и не направи тези номинации в продължение на две години и половина. Това беше сериозен проблем за бившите управляващи. Новите обаче са устремени да работят и да си сътрудничат с нас в бъдеще, като ангажират и използват материалните и човешки ресурси, за да подпомогнат словенската прокуратура. Това е много важно за нас, защото има липса на кадри в прокуратурата - само 65-70% от местата за прокурори са запълнени. Нуждаем се от останалите 30%, защото, ако нямаш достатъчно прокурори, не можеш да си вършиш добре работата. Това е като футболен отбор - ако излезеш на терена със седем, а не с 11 играчи - това е проблем и няма да може да спечелиш със сигурност.
Имате ли обяснение защото предишното правителство не е направило стъпки в тази посока за разрешаване на този проблем?
Не знам. Това е въпрос, който трябва да бъде зададен на тях. Но със сигурност не е добре за върховенството на закона в страната. Трябва да има доверие в институциите и те да се изслушват помежду си. Правителството трябва да се доверява на прокурорския съвет, който решава кои от кандидатите са подходящи, номинира ги и после кабинетът трябва да ги гласува.
Не ми отговорихте на първия въпрос - задавам ви го отново - Какви са основните предизвикателства пред прокуратурата в Словения?
Имаме много предизвикателства. Основните са борба с престъпленията, породени от реч на омразата, корупция, също така домашно насилие, насилие срещу жени и убийства на жени - това е един от сериозните проблеми при нас. Икономическите престъпления, като банкови измами например, които преди бяха много популярни в Словения, сега бележат спад. Това се дължи до голяма степен и на сътрудничеството ни с неправителствени организации. Те ни дават връзката с реалните проблеми на хората и с техните случаи. Опитваме се да си вършим работата все по-добре. Защото, когато го правим, това има отражение в реалния живот. В различни класации - през последните седем години Словения е сред десетте най-безопасните страни в света.
Знаем, че прокуратурата е орган, който не трябва да има политически обвързаности, нито да обслужва властови структури. Кога можем да кажем, че тази граница е премината - когато висши представители на прокуратурата с действията си показват, че имат такива обвързаности?
Нямаме този проблем в Словения. Има много случаи на политици, които са разследвани от прокуратурата. Никой политик в Словения не си позволява да казва на прокуратурата - да преследва този или да не разследва онзи. Тази институция е независима и това е една от най-важните автономии в страната. Политиците трябва да уважават това, защото за всяко разследване се нуждае от автономност - никой не може да има специални протекции и специална защита заради политическите си или обществени позиции. Това е немислимо. Никой в Словения няма привилегия или не разполага с имунитет, който да му дава защита от разследване.
Да, но номинираните от прокурорския съвет кандидати се избират от политиците - именно заради това би могло да бъде оказвано политическо влияние и да има подобна намеса.
Разбирам, да. Ние сме избрани, но от нас се очаква quid pro quo - услуга за услуга. Осигуряваме ти поста, а ти от своя страна не ни разследваш. Това имате предвид, нали? В Словения това е недопустимо. И както ви казах разследваме политици от целия партиен спектър, без изключение. Прокуратурата с действията си трябва да е за пример в обществото, че никой не може да избегне или заобиколи закона заради това че има някакви позиции. Това не му дава никаква привилегия. Това е важно за балансът в обществото, защото когато някой открадне огромна сума отнякъде или скрие данъци - те не отиват в бюджета и оттам ощетяват други хора в обществото - строят се по-малко детски градини, училища или болници например.
Продължава лошото време в Гърция с много сняг и дъжд. Има блокирани коли в районите със сняг. Полицията приканва за повишено внимание. Лошото време затвори три пристанища - Пирея, Лаврио и Рафина. От другите портове съобщават за нарушен трафик на фериботите, поради силни морски бури. Сняг затрупа високите части на страната. Коли останаха..
Отстранена е аварията на главния водопровод, захранващ Свищов. Започнало е пълненето на резервоарите на града. Очаква се до обяд водоподаването да бъде възстановено. Втори ден десетки села в Еленския балкан са без ток и вода, защото водоснабдяването е с помпи на електричество. С някои от населените места вече няма и връзка с мобилните..
Индия обяви 7-дневен държавен траур след смъртта на бившия премиер Манмохан Сингх - един от архитектите на икономическата либерализация на страната в началото на 90-те години. Сингх, който заемаше поста от 2004 до 2014 година - почина късно снощи на 92-на годишна възраст в болница в Ню Делхи. Националният флаг ще бъде свален наполовина на..
Руският президент Владимир Путин отхвърли предложението, разработено от екипа на новоизбрания президент на Съединените щати Доналд Тръмп относно мира в Украйна. В доклад на Института за изследване на войната се отбелязва, че руският президент Путин директно отхвърля предложението на екипа на Тръмп за отлагане на членството на Украйна в НАТО с..
В София аварийните екипи през цялата нощ са премахвали паднали дървета и клони във вилна зона "Плана". Обработени срещу сняг и заледяване са били пътищата в природен парк "Витоша" - квартал Бояна - местност "Златни мостове" и квартал Драгалевци - хижа "Алеко", както и улиците в редица столични райони. Вчера двата основни пътя към Витоша..
Трите кампании за изборите през тази година са стрували на партиите, които участват в тях, около 14 млн. лв. - това са разходите, които са направили. Същевременно държавата е платила почти 240 млн. лв. за организацията на тези три кампании през 2024 г. Това заяви пред БНР Ива Лазарова - председател на Обществения съвет към ЦИК и председател..
В третия ден от Рождество Христово православна църква почита паметта на Свети Стефан . Той е един от първите седем дякони, избрани да помагат на апостолите като се грижат за бедните и безпомощните. Свети Стефан пръв от всички християни пострадал в името на Исус Христос. Заради това е наречен Първомъченик. Историята му е описана в Библията..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат..