Недостиг на прокурори, все още ненаправени номинации за делегирани прокурори за Европейската прокуратура и чисто нова служба за конфискация на незаконно придобити активи. Всички тези неща са част от предизвикателствата пред Главната прокуратура на Словения.
Има ли политически обвързаности в съдебната система? Има ли увеличаване на корупционните случаи в страната и какво поле на действие ще има новото антикорупционно звено в страната?
На тези въпроси отговаря главният прокурор на Словения Драго Шкета пред БНР.
Какви са основните предизвикателства пред прокуратурата в Словения? Неотдавна Вие прогнозирахте, че ситуацията в прокуратурата ще бъде изключително критична в бъдеще заради недостига на персонал през следващите години. Във Ваши изказвания сте казвали, че Словения все още няма служба за конфискация на активи и имущество с незаконен произход - в България имаме такава служба, която бе създадена с цел по-ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта - желанието Ви да има подобен орган от чисто практична и институционална гледна точка ли е, или заради сигнали и съмнения за корумпирани политици?
Страната вече има ново правителство и новият министър на правосъдието подготви този закон, с който се регламентира създаването на тази служба за конфискация и възстановяване на незаконни активи. Имаме контактните точки за създаването на такъв офис. В миналото имахме проблем с това как точно да изглежда това звено. Новият правосъден министър каза, че вече има нормативен акт, за което ние сме щастливи. Офисите на тази нова структура ще работят автономно - те не са нито към полицията, нито към главната прокуратура. Това беше основният и най-голям въпрос, който беше уточнен и одобрен от нас. Това ще бъде независима служба, която ще работи съвместно с нас, но като отделна от прокуратурата служба.
Защо обаче сега се предприемат действия за създаването на това звено? Има ли конкретна причина - може би има увеличаване на корупционните случаи?
В миналото нямаше толкова голяма политическа воля за това, за да решим този въпрос. Този проблем започна 2016-2017 г. Сега имаме опорните точки за създаването на такова звено - всички неща се случват и вървят добре. Целта беше това да бъде реализирано в цялост - да имаме готови и окомплектовани офиси на тази служба за конфискация и възстановяване. Трябваше да бъдат уточнени различни въпроси, които да не създават трудности за работата в бъдеще. Надявам се, че след намесата на новото правителство са изчистени и може да се пристъпи към създаването на това звено.
Правя уговорката, че въпросът ми не е политически… Словения има коалиционно правителство, което бе сформирано след изборите през април. Оттогава насам има ли различно поведение на властта в страната към прокуратурата - имате ли такива усещания?
Новото правителство вече започна процедурата за номиниране на двамата делегирани прокурори от Словения за Европейската прокуратура. Това е добре, защото предишният кабинет не свърши това и не направи тези номинации в продължение на две години и половина. Това беше сериозен проблем за бившите управляващи. Новите обаче са устремени да работят и да си сътрудничат с нас в бъдеще, като ангажират и използват материалните и човешки ресурси, за да подпомогнат словенската прокуратура. Това е много важно за нас, защото има липса на кадри в прокуратурата - само 65-70% от местата за прокурори са запълнени. Нуждаем се от останалите 30%, защото, ако нямаш достатъчно прокурори, не можеш да си вършиш добре работата. Това е като футболен отбор - ако излезеш на терена със седем, а не с 11 играчи - това е проблем и няма да може да спечелиш със сигурност.
Имате ли обяснение защото предишното правителство не е направило стъпки в тази посока за разрешаване на този проблем?
Не знам. Това е въпрос, който трябва да бъде зададен на тях. Но със сигурност не е добре за върховенството на закона в страната. Трябва да има доверие в институциите и те да се изслушват помежду си. Правителството трябва да се доверява на прокурорския съвет, който решава кои от кандидатите са подходящи, номинира ги и после кабинетът трябва да ги гласува.
Не ми отговорихте на първия въпрос - задавам ви го отново - Какви са основните предизвикателства пред прокуратурата в Словения?
Имаме много предизвикателства. Основните са борба с престъпленията, породени от реч на омразата, корупция, също така домашно насилие, насилие срещу жени и убийства на жени - това е един от сериозните проблеми при нас. Икономическите престъпления, като банкови измами например, които преди бяха много популярни в Словения, сега бележат спад. Това се дължи до голяма степен и на сътрудничеството ни с неправителствени организации. Те ни дават връзката с реалните проблеми на хората и с техните случаи. Опитваме се да си вършим работата все по-добре. Защото, когато го правим, това има отражение в реалния живот. В различни класации - през последните седем години Словения е сред десетте най-безопасните страни в света.
Знаем, че прокуратурата е орган, който не трябва да има политически обвързаности, нито да обслужва властови структури. Кога можем да кажем, че тази граница е премината - когато висши представители на прокуратурата с действията си показват, че имат такива обвързаности?
Нямаме този проблем в Словения. Има много случаи на политици, които са разследвани от прокуратурата. Никой политик в Словения не си позволява да казва на прокуратурата - да преследва този или да не разследва онзи. Тази институция е независима и това е една от най-важните автономии в страната. Политиците трябва да уважават това, защото за всяко разследване се нуждае от автономност - никой не може да има специални протекции и специална защита заради политическите си или обществени позиции. Това е немислимо. Никой в Словения няма привилегия или не разполага с имунитет, който да му дава защита от разследване.
Да, но номинираните от прокурорския съвет кандидати се избират от политиците - именно заради това би могло да бъде оказвано политическо влияние и да има подобна намеса.
Разбирам, да. Ние сме избрани, но от нас се очаква quid pro quo - услуга за услуга. Осигуряваме ти поста, а ти от своя страна не ни разследваш. Това имате предвид, нали? В Словения това е недопустимо. И както ви казах разследваме политици от целия партиен спектър, без изключение. Прокуратурата с действията си трябва да е за пример в обществото, че никой не може да избегне или заобиколи закона заради това че има някакви позиции. Това не му дава никаква привилегия. Това е важно за балансът в обществото, защото когато някой открадне огромна сума отнякъде или скрие данъци - те не отиват в бюджета и оттам ощетяват други хора в обществото - строят се по-малко детски градини, училища или болници например.
Еманюел Макрон оказва натиск върху Киър Стармър да признае Палестина за държава, пише "Дейли телеграф". Френският президент ще бъде във Великобритания на тридневно държавно посещение следващата седмица, което ще включва обръщение към двете камари на парламента. Централното политическо събитие от посещението се очаква да бъде споразумение за връщане..
Най-малко 13 души са загинали при наводнения в американския щат Тексас, предизвикани от проливни дъждове. Бедствието засегна окръг Кер в южната част на щата. Според губернатора на Тексас сред жертвите има както възрастни, така и деца. Някои от телата са открити в автомобили, отнесени от придошлите води. Властите допълниха, че има и хора в..
Американският президент Доналд Тръмп подписа знаковия за управлението му законопроект за бюджета на САЩ. Утвърждаването на нормативния акт беше кулминацията на церемония, организирана в Белия дом по случай националния празник на страната 4-ти юли или Деня на независимостта. Тя включваше и прелитане на бомбардировачи Б-2 като тези, използвани..
Палестинското движение "Хамас" съобщи, че е готово веднага да започне преговори за реализиране на най-новото предложение за прекратяване на огъня в ивицата Газа. Отговорът е предаден на посредниците за уреждането на конфликта в Газа - Египет, Катар и САЩ. "Хамас" посочи, че решението е взето след вътрешни разговори и консултации с другите палестински..
Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване. Бюджетът е близо 12 млн.евро и за финансиране могат да кандидатстват собственици на земи и гори, местни поделения на вероизповеданията, общини и държавни предприятия. Финансиране ще се предоставя за подготовка на почвата за залесяване, закупуване..
С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването. Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което..
МВР- Плевен издирва 4-годишно момиченце. Сигнал за изчезването на детето е подал бащата преди повече от месец, но подробности за случая бяха оповестени днес. Сигналът е подаден от бащата, след като майката не го връща в срок, определен от съда. МВР започва действия, детето е обявено за издирване. Говорителят на полицията Мариана Цветкова обясни:..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..