Националният иновационен форум представи годишния си доклад за състоянието на иновациите и награди успешни български фирми на специална церемония. Докладът има и положителни статистики, но и тревожни тенденции.
През 2022 година България отново е на предпоследно място между страните членки. Иновационното представяне на страната е по-слабо от това на редица страни, кандидатки за членство, които нямат достъп до европейско структурирано финансиране, на каквото България основно разчита при субсидиране на научната си и иновационна политика.За първи път инвестициите в научно-развойна дейност са преминали прага от 1 млрд. лева, като отбелязват увеличение на годишна основа от 50 млн. лева. Делът на разходите за развитие и научна дейност през миналата година е спаднал до 0,77% от БВП. На този фон се увеличава конкурентостта на българските организации в общоевропейските програми за наука и иновации.
На този фон се увеличава конкурентостта на българските организации в общоевропейските програми за наука и иновации. Въпреки поредицата от стратегически документи и реформи в областта на развитието на човешките ресурси в България предизвикателствата в тази област стават все по-сериозни, а изоставането на страната на международно равнище се задълбочава.
Докладът отчита демографския срив и отрицателното миграционно салдо като негативни, защото са довели до спад в броя на завършилите средно образование. А заедно с предпочелите да кандидатстват в чуждестранни университети това е рефлектирало върху намалението на броя на завършилите бакалаври през 2021 година.
За всички области на образованието, които се определят като научно-технологични, също е налице спад, в повечето случаи по-сериозен спрямо общия спад на завършилите висше образование.
Влошаване на профила на завършилите висше образование от гледна точна на готовност за развитие и внедряване на технологични иновации посочва докладът. Под 4% е делът на населението, участвало в обучение за възрастни, при 10,8% средно за ЕС. Това обрича страната на по-нататъшно изоставане в рамките на ЕС по показателите за иновационен потенциал и готовност да развие конкурентни предимства въз основа на новите технологии.
През 2021 г. персоналът, зает с научноизследователска и развойна дейност (НИРД) в България, е 34 600 души. Почти половината от персонала, зает с НИРД, работи в предприятията (46%) и разполага с 66% от финансирането за НИРД. То почти изцяло се насочва за покриване на текущи разходи, включително работни заплати. Това прави професионалната реализация на висококвалифицирани кадри в бизнес сектора по-атрактивна в сравнение с изследователските звена на бюджетна издръжка. Вторият по големина работодател на 28% от изследователския персонал е сектор "Висше образование", в който влизат 52 акредитирани държавни и частни висши училища. В противовес на това секторът разполага с едва 6% от финансирането за НИРД в страната, 20% от което се насочва за инвестиционни цели.
С помощта на фондовете на ЕС България разви динамична старт-ъп предприемаческа екосистема. България има над 1600 старт-ъп фирми. За сравнение - в Югоизточна Европа Гърция е с 1700, а Румъния – с 2800. В същото време България има най-много създадени работни места (на 100 000 население) в старт-ъп фирмите – 80, докато Гърция има 60, а Румъния – 45.
България осигурява 20% от общия пазар на старт-ъп работни места в Югоизточна Европа, но има всички основания за ръст, особено ако държавата улесни привличането на чуждестранни студенти в университетите. Спадът в инвестициите в старт-ъп фирми през 2022 г. заслужава специално внимание, като причините може да се търсят както в спада на подкрепата с публични средства, така и в създадената несигурност от войната на Русия срещу Украйна.
Установено е, че 54% от предприятията в България ползват поне една от 10 технологии на изкуствения интелект при средно за Европа 42%, което поставя страната в топ 3 на Европа. Над една трета от предприятията в България са ползвали поне две технологии при средно за Европа 25% (или 8-о място на континента). Технологиите на изкуствения интелект не могат да се използват без наличието на надеждни и сигурни облачни системи. И въпреки че в България се развива сериозно предлагане на облачни услуги и виртуализация, едва 12,8% от МСП споделят, че ползват облачни услуги при 41% в Европа. В това отношение раздалечаването между МСП и големите компании в България е чувствително.
Важна особеност, която се наблюдава през последната година, е увеличеният дял – почти една трета (32%) от малките и средните предприятия, които продават онлайн не само в България, но и в други страни от Европейския съюз. Това показва значителна интернационализация на предприятията, които са онлайн и може да се счита за един от позитивните ефекти на пандемията. За сравнение, по-малко от 5% от всички предприятия в икономиката изнасят.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Мъжете шофьори са по-агресивни на пътя поради различните специфики между половете. По отношение на пътя мъжете поемат в по-голяма степен неоправдани рискове , каза доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към БАН в интервю пред БНР. Тя посочи, че мъжете повече от жените изпитват гняв и имат по-агресивно..
Киев определи като "фалшиви и безсмислени" обвиненията на Русия, че е използвал бял фосфор при атаките с дронове през септември. По-рано от руското външно министерство обвиниха Украйна, че многократно е използвала боеприпаси с подобни вещества при нападения с безпилотни апарати. Киев твърди, че е спазил изцяло международните си задължения за..
На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто. Днес това предложение бе подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и..
Корупцията е основният проблем в здравеопазването. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. Д-р Николай Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК не е добър – много пари, но без реформа! "Цялото нещо трябва да бъде изринато. Няма логика хоспитализациите да са ни рекордни и смъртността да ни е рекордна. Здравната каса..
По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР. "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..
Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..
Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..