Националният иновационен форум представи годишния си доклад за състоянието на иновациите и награди успешни български фирми на специална церемония. Докладът има и положителни статистики, но и тревожни тенденции.
През 2022 година България отново е на предпоследно място между страните членки. Иновационното представяне на страната е по-слабо от това на редица страни, кандидатки за членство, които нямат достъп до европейско структурирано финансиране, на каквото България основно разчита при субсидиране на научната си и иновационна политика.За първи път инвестициите в научно-развойна дейност са преминали прага от 1 млрд. лева, като отбелязват увеличение на годишна основа от 50 млн. лева. Делът на разходите за развитие и научна дейност през миналата година е спаднал до 0,77% от БВП. На този фон се увеличава конкурентостта на българските организации в общоевропейските програми за наука и иновации.
На този фон се увеличава конкурентостта на българските организации в общоевропейските програми за наука и иновации. Въпреки поредицата от стратегически документи и реформи в областта на развитието на човешките ресурси в България предизвикателствата в тази област стават все по-сериозни, а изоставането на страната на международно равнище се задълбочава.
Докладът отчита демографския срив и отрицателното миграционно салдо като негативни, защото са довели до спад в броя на завършилите средно образование. А заедно с предпочелите да кандидатстват в чуждестранни университети това е рефлектирало върху намалението на броя на завършилите бакалаври през 2021 година.
За всички области на образованието, които се определят като научно-технологични, също е налице спад, в повечето случаи по-сериозен спрямо общия спад на завършилите висше образование.
Влошаване на профила на завършилите висше образование от гледна точна на готовност за развитие и внедряване на технологични иновации посочва докладът. Под 4% е делът на населението, участвало в обучение за възрастни, при 10,8% средно за ЕС. Това обрича страната на по-нататъшно изоставане в рамките на ЕС по показателите за иновационен потенциал и готовност да развие конкурентни предимства въз основа на новите технологии.
През 2021 г. персоналът, зает с научноизследователска и развойна дейност (НИРД) в България, е 34 600 души. Почти половината от персонала, зает с НИРД, работи в предприятията (46%) и разполага с 66% от финансирането за НИРД. То почти изцяло се насочва за покриване на текущи разходи, включително работни заплати. Това прави професионалната реализация на висококвалифицирани кадри в бизнес сектора по-атрактивна в сравнение с изследователските звена на бюджетна издръжка. Вторият по големина работодател на 28% от изследователския персонал е сектор "Висше образование", в който влизат 52 акредитирани държавни и частни висши училища. В противовес на това секторът разполага с едва 6% от финансирането за НИРД в страната, 20% от което се насочва за инвестиционни цели.
С помощта на фондовете на ЕС България разви динамична старт-ъп предприемаческа екосистема. България има над 1600 старт-ъп фирми. За сравнение - в Югоизточна Европа Гърция е с 1700, а Румъния – с 2800. В същото време България има най-много създадени работни места (на 100 000 население) в старт-ъп фирмите – 80, докато Гърция има 60, а Румъния – 45.
България осигурява 20% от общия пазар на старт-ъп работни места в Югоизточна Европа, но има всички основания за ръст, особено ако държавата улесни привличането на чуждестранни студенти в университетите. Спадът в инвестициите в старт-ъп фирми през 2022 г. заслужава специално внимание, като причините може да се търсят както в спада на подкрепата с публични средства, така и в създадената несигурност от войната на Русия срещу Украйна.
Установено е, че 54% от предприятията в България ползват поне една от 10 технологии на изкуствения интелект при средно за Европа 42%, което поставя страната в топ 3 на Европа. Над една трета от предприятията в България са ползвали поне две технологии при средно за Европа 25% (или 8-о място на континента). Технологиите на изкуствения интелект не могат да се използват без наличието на надеждни и сигурни облачни системи. И въпреки че в България се развива сериозно предлагане на облачни услуги и виртуализация, едва 12,8% от МСП споделят, че ползват облачни услуги при 41% в Европа. В това отношение раздалечаването между МСП и големите компании в България е чувствително.
Важна особеност, която се наблюдава през последната година, е увеличеният дял – почти една трета (32%) от малките и средните предприятия, които продават онлайн не само в България, но и в други страни от Европейския съюз. Това показва значителна интернационализация на предприятията, които са онлайн и може да се счита за един от позитивните ефекти на пандемията. За сравнение, по-малко от 5% от всички предприятия в икономиката изнасят.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Софийската градска прокуратура е повдигнала обвинение на бившия служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев за безстопанственост в размер на 1 482 218 лева. Определена му е мярка за неотклонение "Гаранция" в размер на 10 000 лева. Обвинението е за това, че на 02.06.2023 г. в град София, в качеството си на длъжностно лице,..
Голям брой делфини и още морски обитатели са изхвърлени умрели или умират по бреговата ивица в Южна Калифорния поради цъфтежа на водорасли. Това се случва за четвърта поредна година, но този път пораженията са най-големи. Бреговата ивица от Сан Диего до Сан Луис Обиспо е осеяна с мъртви морски животни. Невротоксин наречен домова киселина,..
"Една трета от хотелиерите у нас предвиждат малко повишение на цените за летния сезон. То ще бъде в рамките на десетина процента. Около 25% въобще няма да ги вдигат". Това съобщи пред БНР Георги Дучев, изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели. " При определени хотели може да има ръст от..
В Пазарджик не се планира вдигане на местните данъци, стана ясно по време на обществено обсъждане на бюджета за тази година. Част от средствата в разходната част са предвидени за обезпечаване на стари задължения, финансиране на детска млечна кухня и създаване на общинско предприятие, което да се грижи за чистотата в общината. Основната..
Германия продължава да подкрепя България по пътя й към еврозоната. Това е заявил германският министър на финансите Йорг Кукис в интервю за БТА в кулоарите на Пролетните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон. Изявлението е в отговор на въпрос към Кукис дали очаква страната ни да приеме еврото догодина. По думите му, има "някои..
През миналата година България е похарчила 2,208 милиарда долара (3,964 милиарда лева), или 2,04 на сто от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. Това сочат оценките от оповестения годишен доклад на генералния секретар на пакта Марк Рюте. По този начин страната ни за първи път ще изпълни поставената през 2014 г. от НАТО цел. Тя предвижда..
Кметът на Киев Виталий Кличко заяви пред Би Би Си, че може да се наложи Украйна да се откаже от територия, като част от мирно споразумение с Русия, на фона на нарастващия натиск от президента Доналд Тръмп страната да приеме териториални отстъпки. "Един от сценариите е да се откажем от територия. Това е несправедливо! Но за мира, временния..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..