Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо състезание по катерене за деца със СОП

6
Тренировка с Вили
Снимка: Кристина Вангелова



На 18 декември в малка зала в София ще се проведе първото състезание по катерене за деца със специални образователни потребности (СОП). В него ще участват и деца в норма, които през годината тренират със своите връстници, а сега ще отбележат края й заедно с тях. 


От няколко години този спорт се практикува и в България от деца със СОП, тъй като се оказва, че се отразява благоприятно върху тяхното физическо и интелектуално развитие. Предизвикателството пред треньорите в предстоящото състезание е да овладеят емоциите на децата и да им помогнат да покажат най-доброто, на което малките катерачи са способни.


Нова зала за катерене за деца със СОП в София


Залата


Кристиян е на 13 години и от около година редовно посещава залата. Майка му казва, че катеренето му се отразява много добре, а "там, горе много ясно се вижда напредъкът му". Тя се вълнува, защото това ще бъде първото състезание за сина й, който е с двигателен и интелектуален дефицит.


"Сега е много по-спокоен, по-силен, повече владее емоциите си", споделя Вили Евтимова, един от организаторите на състезанието. През последните няколко години тя се специализира като треньор по терапевтично катерене. През 2019 г. с Яна Стоянова, Петър Ангелов и Константин Костадинов създават залата. Към тях, като треньори по-късно се присъединяват Ида Гандева и Ния Филатова. 

Ида тренира децата в норма. Казва, че и едните, и другите могат да реагират емоционално на успеха или провала си, но е важно треньорът да ги насърчи да продължат да опитват:

"Отначало те подхождат по-резервирано, някои се разстройват, други плачат, трети решават да пробват, но децата, които са по-резервирани, в един момент се отпускат и започват да правят нещата... Ние не ги тренираме за състезатели. Аз акцентирам върху това, когато на едно дете му харесва да се катери, да се катери повече. Предполагам, че за всички ще бъде забавно". 

Тренировка с Ида

Идеята да съберат в едно състезание деца в норма с деца със СОП има и експериментален характер. Треньорите искат да проверят дали техните възпитаници могат да покрият някои от състезателните критерии, как ще се чувстват в подобна среда и пр.

Състезанието ще бъде в традиционните дисциплини "трудност" и "боулдър", като организаторите добавят и нова  - "траверс" (достигане от една точка до друга по хоризонтала). С това обикновено децата в норма загряват преди тренировка, но за децата със СОП да направят траверс е вече успех.



"Предизвикателството там е да събират ръцете, да ги кръстосват, да кръстосват краката, което в началото те не могат, но след това го развиват като умение", обяснява Вили Евтимова.

Децата в норма ще се състезават с деца в норма, а децата със СОП - с деца със СОП. Те са свикнали да тренират заедно, а предстоящото състезание ще бъде и своеобразно коледно празненство за залата. То е под надслов: "Върховете на всички специални деца".

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. Снимките са предоставени от Вили Евтимова.

---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04

15.12.24 - Законите на Мърфи

Рубриката от 15.12.24 година.

публикувано на 15.12.24 в 08:20
nadezhda_zaharieva

Надежда Захариева е надежда за много хора

Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..

публикувано на 15.12.24 в 05:19
Урубко (вляво), Револ и Биелицки

Адам Биелицки: По-интересно е да достигнеш неизкачван връх, отколкото да си 2568-ият на някой осемхлядник

Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест.  Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..

публикувано на 14.12.24 в 16:20
Наградите

Екстремните спортове 8 - 14 декември 2024

Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..

публикувано на 14.12.24 в 13:54

"Надпяване" – Албум на годината за 2024

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 09.12.24 в 19:45