"Това е мощта, силата на литературата. За да мога да говоря за тази история, която се случи много отдавна - през 1985 г. моята майка беше изнасилена и убита от лице, осъдено на доживотен затвор - много по-късно си дадох сметка, че този човек беше съсипал нашия живот и трябваше да открия своя собствен поглед върху това действие. Обществото осъди този убиец, обществото се изчисти морално от този потенциален враг, но вътрешните болежки не са поправени. Това е задачата, ролята на литературата – да разнищи този въпрос. Да срещне самия убиец с неговия жест, преминавайки през неговия поглед", разказа авторката в интервю за БНР.
Литературата е невероятно, гениално средство, убедена е Софи Дол.
"Убиецът на майка ми не е реален човек, това е персонаж. Аз го манипулирам и му казвам какво да прави, къде да отиде и т.н. В това се състои моето истинско отмъщение. Срещата между мен и убиеца на майка ми е измислена от мен, не е реална, тя се е случила само в романа. Този подход, тази техника носи своите невероятни положителни резултати", изтъкна тя.
Дол разкри още, че става въпрос за сложна стилистична композиция, в която има две гледни точки: на дъщерята на жертвата и на убиеца.
"Авторът е поставен в специална морална позиция – на човека, който от свое име раздава правосъдие. Той по-скоро поема формално аз-а на убиеца, като го използва за себе си и слага своите мисли в неговата уста. Това е много деликатно упражнение."
Запитана може ли прошката да е по-силно наказание от присъдата, в предаването "Хоризонт до обед" Софи Дол коментира:
"Нямам отговор. Това са философски, метафизични въпроси. Дали прошката може да бъде по-суровото наказание – това е все едно да се изтриеш от лицето на човечеството. Всъщност си станал едно абсолютно нищо – до такава степен, че може да ти се прости. Забавлявайки се да разхождам моя персонаж през романа, да направя от него един малък, страхлив градинар – именно това е най-голямото наказание за него."
"Заглавието напомня за голямо пране, за голямо почистване – опитваме се да изплакнем, да измием, да почистим лошите спомени, несправедливостта, неизтърпяното наказание. До момента, в който водата стане толкова чиста, че да сме способни да пишем. Точно в този момент от грозотата на престъплението се появява красотата на поезията", смята френската писателка.
Цялото интервю чуйтев звуковия файл.
Превод в ефир: Магдалена МарчеваКнигата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..