Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американската баскетболна звезда Бритни Гринър беше освободена от руския затвор

Бритни Гринър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американската баскетболна звезда Бритни Гринър беше освободена от руски затвор, написа в "Туитър" президентът на САЩ Джо Байдън.

"Преди няколко секунди говорих с Бритни Тя е в безопасност. Тя е в самолета. Тя се прибира вкъщи", написа американският президент, показвайки и снимки от Овалния кабинет с нейната съпруга Шерел Гринър.

Бритни Гринър беше задържана през февруари на руско летище заради носене на масло от канабис.

Руски съд я обвини през август за контрабанда на наркотици и я осъди на девет години затвор.

Съединените американски щати и Русия сключиха съгласие за размяна на затворници, като това включва американската баскетболна звезда Бритни Гринър, обявиха в четвъртък медиите в САЩ.

Размяната на Гринър с руския търговец на оръжие Виктор Бут вече се е състояла на летището в Абу Даби, потвърдиха от Вашингтон и от руското Министерство на външните работи, цитирани от всички световни агенции.

Руският трафикант на оръжие Виктор Бут, известен като "търговеца на смърт", беше затворник в САЩ повече от 10 години, където излежаваше 25-годишна присъда.

Американски служители работят от месеци, за да осигурят освобождаването на баскетболистката, и пуснаха своята "съществена оферта" за размяна на Гринър с Бут през лятото.

Твърди се, че преговорите са набрали скорост през последните седмици. Администрацията на Байдън също така оказва натиск да освободи друг лишен от свобода американец, Пол Уилън, бивш морски пехотинец, който е в руски арест от 2018 г. и по-късно беше осъден за шпионаж.

Виктор Бут е известен търговец на оръжие, чиито подвизи вдъхновяват филма от 2005 г. "Lord of War“. Той излежаваше 25-годишна присъда за заговор за убийство на американски граждани и предоставяне на помощ на терористична организация.

Виктор Бут е ескортиран от членове на специална полицейска част след изслушване в наказателен съд в Банкок, 5 октомври 2010 г., Ройтерс

Пол Уилън обаче не беше освободен като част от сделката. Русия се опита да съчетае освобождаването му с пускането на свобода на Вадим Красиков, бивш полковник от руската разузнавателна агенция, който беше осъден за убийство в Германия през миналата година. Семейството му каза, че наскоро е бил хоспитализиран с Covid-19.

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европа регистрира рекорден брой огнища на вируси, предавани от комари

Рекорден брой огнища в Европа на вирусите, предавани от комари, включително западнонилска треска и чикунгуня , сочат, че е необходим солиден и координиран отговор, за да бъде защитено общественото здраве на континента. Това обяви Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията . Данните бяха съобщени във връзка със Световния ден..

публикувано на 20.08.25 в 23:04

Жена е загинала при катастрофа в района на Исперих

Жена е загинала при катастрофа, станала тази вечер на кръстовището между главен път Е-70 и изхода за град Исперих, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът е подаден на тел. 112 в 18:50 часа. Микробус "Мерцедес Вито", шофиран от 23-годишен водач от Разград, движейки се от Разград към Исперих, не..

публикувано на 20.08.25 в 21:12
Опустошени сгради в град Газа.

Израел съобщи, че планът за завладяване на град Газа вече е в началната си фаза

Планът за завладяване на град Газа вече е в началната си фаза, обяви говорител на израелските въоръжени сили. След сблъсък с бойци на "Хамас" израелците са заели покрайнините на най-голямото селище в едноименния палестински анклав. По-рано израелските власти свикаха в армията около 60 хиляди резервисти.  Израелската армия съобщи за мобилизация на..

публикувано на 20.08.25 в 21:01

Началниците на отбраната на страните от НАТО обсъдиха мирните преговори за Украйна

Началниците на отбраната на държавите членки на НАТО проведоха "чудесна и откровена дискусия" по време на видеоконферентна среща, в която са обобщили резултатите на неотдавнашните разговори за конфликта в Украйна, каза днес началникът на Военния комитет на пакта адмирал Джузепе Каво Драгоне, цитиран от Ройтерс. "Потвърдихме подкрепата си за..

публикувано на 20.08.25 в 20:55

Гърция няма да изпраща военни части в Украйна

Гърция няма да изпраща военни части в Украйна, заяви днес говорителят на правителството Маринакис в интервю за медиите. Той обърна специално внимание на участието на премиера Мицотакис във видеоконферентната среща на Европейския съвет, където гръцкият премиер приветства възможностите за мир след преговорите в САЩ. "Атина настоява за..

публикувано на 20.08.25 в 20:38
Снимката е илюстративна

Полицията в София задържа 26-годишен мъж, намушкал друг при скандал

Полицията в София задържа 26-годишен мъж, след като е намушкал с нож друг човек при скандал. Инцидентът е станал в късния следобед на столичния булевард "Цариградско шосе". Арестуваният е известен на полицията. Той е избягал след нападението, но полицията го е открила и арестувала.  По случая е образувано досъдебно производство.

публикувано на 20.08.25 в 20:26
Росен Желязков и Георг Георгиев

Премиерът на Украйна увери, че обучението по български език в страната ще продължи

Обучението по български език в Украйна ще продължи. Това е уверила украинския премиер Юлия Свириденко българския си колега Росен Желязков. Във видеоконферентен разговор Росен Желязков е уверил, че България е готова и да помага за следвоенното възстановяване на Украйна.  Росен Желязков е припомнил, че България е сред най-силните и активни..

публикувано на 20.08.25 в 20:17