Белият дом подкрепя план, според който бившият британски премиер Тони Блеър ще оглави временна администрация на ивицата Газа, първоначално без прякото участие на Палестинската администрация, пише вестник „Гардиън“, позовавайки се на израелски медии.
Съгласно предложението, Тони Блеър ще оглави орган, наречен Международна преходна администрация на Газа, която ще има мандат да бъде „върховен политически и правен орган“ на Газа за период до пет години.
Според съобщения в „Аарец“ и „Таймс ъф Израел“, планът е моделиран по подобие на администрациите, които първоначално са контролирали прехода на Източен Тимор и Косово към държавност.
Предложението предполага, че администрацията първоначално може да бъде базирана в Ел-Ариш, египетска провинциална столица близо до южната граница на Газа, и в крайна сметка да се преместина територията, придружена от одобрени от ООН многонационални сили, съставени предимно от араби.
Планът предвижда „евентуално обединяване на цялата палестинска територия под Палестинската администрация.
Съгласно плана, палестинците няма да бъдат принуждавани да напускат територията, както се опасяваха, че ще се случи при предишни предложения на САЩ за развитието ѝ като „Ривиера на Газа“.
Ако планът бъде одобрен, Блеър ще оглави секретариат от до 25 души и ще председателства съвет от седем души, който да наблюдава изпълнителния орган, управляващ територията.
Днес се очаква британският премиер Киър Стармър да обяви плановете си за задължителни дигитални лични карти за пълнолетни в цялото Обединено кралство. Киър Стармър е убеден, че новият документ за самоличност щепомогне в борба с незаконната работа и за модернизиране на държавата, твърдятпредставители на правителството. Практическите аспекти на..
Кипър става „зелен“ за Световния ден на туризма, който се отбелязва в събота. Провеждащата се днес кампания за почистване на острова е под надслов „Туризмът се грижи: да се обединим за по-чист Кипър“. В екоакциите, организирани днес в много райони на острова, участват над 70 компании и професионални групи в туристическата индустрия в Кипър. Така те ще..
Тематични културни вечери, посветени на Италия и Куба, ще се проведат днес и утре в центъра на Сливен. Организатор на проявите e сдружение „Ти си Сливен“. Петъчната вечер е посветена на Италия. Тя ще предложи на посетителите кулинарни работилници за пица, дегустация на италиански вина, запознаване с кафе културата, кино на..
Изкуственият интелект може да бъде много опасен, ако използването му, особено в сферата на отбраната, не бъде овладяно. Около това мнение се обединиха участниците в дискусията "Границите на изкуствения интелект и рисковете от цифрова интелигентност", която се проведе в Европейския парламент в Брюксел. Според флотилен амдирал Калин Калинов,..
В Кипър днес е най-големият годишен празник на науката, изследванията и авангардните технологии. Над 70 университета, центрове за върхови постижения, иновативни компании се представят в 19-ото издание на Европейската нощ на учените. В продължение на 14 часа днес - от сутринта до късно вечерта, събитието събира в Никозия изследователски екипи, учени,..
Компанията-майка на Фейсбук (Facebook) - "Мета" (Meta) има интерес да инвестира в България, заяви министър-председателят Росен Желязков след срещата си с представители на технологичния гигант. Според премиерът Желязков основна тема на разговора му с представителите на „Мета“ са били възможностите, които може да предостави нашата страна...
Министърът на външните работи на Георг Георгиев e разговарял с Държавния секретар Марко Рубио в рамките на трансатлантическа вечеря, организирана от Държавния департамент на САЩ. Двамата първи дипломати са обсъдили ключови въпроси, свързани със сигурността в Черноморския регион, енергийната устойчивост на Европа и укрепването на..
Абсурдно е в България 46% от всичко, което се произвежда за годината, политиците да го изхарчват, няма как да имаш икономически растеж. Сингапур не..
С исковата молба в съда в Люксембург целим да докажем, че решението на Съвета на ЕС за присъединяването на България към еврозоната и двата..
Предложих безплатна правна помощ на Благомир Коцев и подпомагане на защитата му и това не е пиар ход. Това каза пред БНР адвокат Методи Лалов,..