"Огромната ми тревога за бъдещето на света е да не се изражда човечеството чрез новите технологии и генетиката, да не се върви срещу природата".
По думите ѝ "човечеството трябва да помисли за изхранването, а не да напада тази или онази страна".
"В днешно време е прието, че съвременната жена е равна на мъжа, но природата не ни е създала равни. Тя ни е създала, така че да се допълваме взаимно и да се получи нещо цялостно. Разрушаването на този модел, както и героинята се вълнува, е много опасно".
"Ние живеем във време, в което се правят опити да бъде променена нашата цивилизация и нашата духовност. Това е художествено оръжие срещу подобни опити, срещу това да бъде разрушена основата на семейството, клетка на обществото, да бъдат поставени под съмнение вековни отношения между мъж и жена".
Зорница Джоринска, редактор на книгата, коментира:
"Тя поставя въпрос, който занимава световната общественост - това е въпроса за устояване на нравствените ценности".
По думите ѝ "европейците в тази част на Европа сме възпитани в някакви изконни ценности, ценим отношенията между деца и родители, възпитани сме в християнски добродетели".
Благовеста Касабова, доайен на литературната критика, заяви:
"Книгата е интересна, разказва интересна история, което е достатъчно да привлече внимание, защото сме свидетели на едни повтарящи се сюжети в нашата литература - всичко е тъжно, грозно, бедно, опасно. А това е една книга, която въпреки че се занимава с една глобална заплаха, обръща внимание на красивите и вечни неща - тези, които ни карат да се усмихваме, мотивират да живеем".
Слушателят Юли Йорданов допълни:
"От години ми се иска да те попитам какъв е твоя компас в ориентирането според критериите за стойностното, защото в днешния книжен пазар има една лавина от белетристична продукция. Как успяваш да отделяш зърното от плявата в днешния книжен пазар".
Весела Люцканова отговори, че когато започва да чете текст на някой автор разбира дали този човек е талантлив или не е талантлив.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..