Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансисти прогнозират повишение на лихвите по кредити за жилища до 5%

Снимка: Алами/Ройтерс

До 5 процента ръст на жилищните кредити през 2023 година, прогнозират финансисти. Потребителските заеми могат да поскъпнат до 10 процента.

Очакванията на експертите се основават на политиките на Европейската централна банка и на Федералния резерв на Съединените щати в опит да се овладее инфлацията.

Основният лихвен процент на БНБ нараства за трети път от октомври и вече достига 1,3 на сто за декември. И въпреки че повечето банки у нас не използват основния лихвен процент за формиране на лихвите, според финансистите покачването му е знак за тенденцията на поскъпване на заемите, казва Десислава Николова.

"Средната лихва по ипотечните кредити в края на следващата година ще бъде може би около 4-5 процента. В момента средната лихва по един жилищен кредит е 2,48. Това на практика означава почти двойно увеличение. Надявам се все пак тези увеличения да се предприемат плавно, за да не се отрази върху способността на длъжниците да изплащат своите задължения."

Ще растат и лихвите по депозитите, но с по-бавни темпове.

"Годишно изменение от 0,3-проценти пункта, което се забелязва при депозитите в левове, като към края на октомври средната лихва е 0,37 процента. Има съвсем леко покачване в лихвените нива".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС отново не успя да вземе решение за "домовата книга" със служебни премиери

КС отново не успя да вземе решение за "домовата книга" със служебни премиери И след второто сезиране на Конституционния съд, т.нар. домова книга на длъжностите, измежду които президентът може да избира служебен премиер, оцеля. Обновеният състав на съда се раздели на 6:3:3 и така за втори път не успя да вземе решение противоречат ли на..

публикувано на 24.07.25 в 11:47
Снимката е илюстративна

Гърция премахва таксите за банкомати

Гърция премахва таксите за банкомати от август. От 11-ти август се премахват банковите такси при теглене на пари в брой от банкомат. Промените в закона бяха гласувани в парламента. Министърът на икономиката и финансите Кириакос Пиракакис поясни, че тегленето на пари в брой от банкомат на банка различна от тази на картодържателя няма да се..

публикувано на 24.07.25 в 11:29
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Анткорупционните мерки на Зеленски засягат НПО-сектора, неприемливо е за Европа

Противоречивата позиция, която към момента демонстрира Тръмп, е част от натиска на военно-промишленото лоби, което, ако продължи да милитаризира перспективата в САЩ и Европа, ще ни докара до Трета световна война, каза в интервю за предаването "Преди всички" журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия Валерий Тодоров...

публикувано на 24.07.25 в 11:28
Весела Караиванова - Начева

Депутатите избраха Весела Караиванова - Начева за шеф на НОИ

Народното събрание избра Весела Караиванова - Начева за управител на Националния осигурителен институт за срок от четири години.  Тя получи подкрепата на 141 народни представители. "Против" гласуваха от "Възраждане", МЕЧ, "Величие" и един депутат от ПП-ДБ, а други четирима от парламентарната група на коалицията се въздържаха. Беше избран и..

публикувано на 24.07.25 в 11:19
Президентът Румен Радев.

Президентът връща за ново обсъждане промените в Закона за здравното осигуряване

Президентът Румен Радев наложи вето на част от промените в Закона за здравното осигуряване. Според държавния глава лимитите в здравеопазването противоречат на Конституцията. В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, които целят ефективното разпределение на публичните финанси в областта на медицинската помощ, но в..

публикувано на 24.07.25 в 11:13

Мотоциклетист е катастрофирал на АМ "Тракия" край София

Затруднено е движението при третия км на АМ "Тракия" в посока София. На мястото е катастрофирал моторист, съобщи БТА.  Мъжът е откаран в тежко състояние в болница "Н. И. Пирогов". От Агенция "Пътна инфраструктура" съобщиха, че движението в района е само в активната и аварийната лента.

публикувано на 24.07.25 в 11:11
Снимката е илюстративна

Обявиха бедствено положение в беловското село Дъбравите

Кметът на Белово Стойко Стефанов обяви бедствено положение в село Дъбравите. След като снощи пожарът там бе потушен, над селото е преминала силна буря, която е разрушила покрива на местното читалище. Нанесени са и щети по инфраструктурата. Половин час, след като пожарът между селата Габровица и  Дъбравите бе потушен, в района се е разразила..

публикувано на 24.07.25 в 11:00