Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Донорството у нас е крайно недостатъчно. Трансплантирани и лекари: Трябва постоянна кампания!

Снимка: redcross.bg

Крайно недостатъчен остава ръстът на донорите на милион души население у нас. Сред причините са слабата организация в болниците, недостатъчната  ангажираност в разпознаването на потенциални донори в лечебните заведения, оказващи спешна помощ, както и общото недоверие към здравната система, отчитат от Изпълнителната агенция "Медицински надзор".

18 са извършените трансплантации в страната от началото на годината, като само една от тях е от жив донор. 13 са донорите на органи от началото на годината, изпаднали в мозъчна смърт.

855 души в България чакат за трансплантация.

"На никого не му пука", смята Георги Пеев, атлет, трансплантиран със сърце и бъбрек, относно масовата по думите му практика.

Румъния и Македония бяха далеч зад нас преди няколко години. В момента дори няма база за сравнение с Румъния, а в Скопие трансплантациите на бъбрек от жив донор са в пъти повече в сравнение със ситуацията у нас. В Солун – годишно се правят над 60 бъбречни трансплантации, поясни Пеев пред БНР.

Снимка: PIxabay

В България има 30 донорски центъра, в които има координатори, следящи за потенциални донори. Той даде негативен пример с болница "Пирогов" и посочи, че организацията у нас е "на ужасно ниско ниво" на фона на нормативна база, върху която да стъпи този процес, "която не е никак лоша".

Великотърновската болница е сред добрите примери за реализиране на донорски ситуации.

Пациент с тежко мозъчно увреждане трябва да бъде разпознат и да попадне в реанимация. Не се идентифицират тези пациенти, не попадат в реанимациите, а дори попаднали там – не се идентифицират, смята д-р Сибила Маринова, началник на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ "Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново. Тя е и координатор по донорство за областта.

В редица болници подобни пациенти са в други отделения. Ако те не са в реанимация, няма да бъде направен дори опит да бъде спасен техният живот, а ако не може да бъде спасен, то поне да се отчете донорска ситуация, коментира д-р Маринова.

"Недоверието към здравната система е национален проблем, но при нас имаме много малко откази", сподели д-р Маринова в предаването "Хоризонт до обед".

"Трябва да има единна, национална, постоянна кампания, която да обяснява на хората. Трябва да се говори непрекъснато."

Мненията по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл, разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е единственият античен театър у..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30

Последователи на Петър Дънов се събират в Априлци за празника на паневритмията

"Първото нещо е да се събуди доброто в себе си , мира и хармонията със себе си, природата, с всички, които ни заобикалят.   Стремежът е всеки друг на оживи тази доброто е част от промяната отвътре - навън . Град Априлци е свещеното сърце на България.   В квартал "Острец" има десет поляни, които са проекции на планетите от Слънчевата..

обновено на 22.06.24 в 10:31