Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драматични исторически събития пресъздават актьорите в пиесата "Солунските съзаклятници"

Режисьор е Стайко Мурджев и следващото представление ще е на 19 декември

„Солунските съзаклятници“ в Драматичен театър Пловдив
Снимка: Кремена Данева

Драматичен театър Пловдив завършва годината, включвайки ново представление в програмата си. Спектакълът "Солунските съзаклятници" на Георги Данаилов - една от вече класическите пиеси в българската драматургия, се вписва в репертоара на пловдивската драма, за да провокира публиката с въпроси около непрестанния и трагичен спор между разума в името на свободата и смъртта в нейно име. „Този спор продължава да се изостря и не търпи дефиниция. Тероризмът се осъжда, преследва и проклина, но ведно с това се среща все по-често по всички краища на изумената земя. Може би наистина има някаква грешка в човека. Може би прогресът е враг на свободата… “ . Коментарът е на Георги Данаилов - автор на текста "Солунските съзаклятници".
Драмата описва историческите събития около атентатите, извършени в Солун през април 1903 година. Целта на младите анархисти, нарекли себе си гемиджийтие, е да предизвика намесата на европейските държави за подобряване на положението на поробените българи в Македония и Одринско. Извършените атентати оставиха кървав отпечатък в историята със саможертвата и последвалите кланета и изтезания на българското население. Техните действия не довеждат до постигане на целите и дълго са критикувани от Запада.
"Може би това е една от най-сложните и трудни пиеси, с които някога съм се сблъсквал. Тя не е толкова сложна като драматургия,  а е сложна като морал. Тя е на много пластове, на много нива. Всички тези пластове имат противоречив морал вътре в себе си", каза за БНР режисьорът Стайко Мурджев.   
В края на пиесата на сцената загива Борис Сарафов. Геройство или престъпление извършват атентаторите?

"Това според мен е тази енигма и разковниче към текста, че този спектакъл е хвърлена ръкавица към личния морал. Когато човек излезе от салона трябва да намери отговор дали е престъпление или геройство. Пиесата е написана в години, в които поетичният патос е бил задължителен. Там сме се опитали да го направим по-съвременен".  
 
Сценограф на пиесата е Никола Налбантов, хореограф и сценична пластика е Станислав Генадиев, музиката е на Петър Дундаков. 

Следващото представление на "Солунските съзаклятници" ще бъде на 19 декември.

Солунските атентати са извършени в периода 15 – 17 април стар стил (нов стил – 28, 29 и 30 април) 1903 година в Солун. Това са бомбени атентати, чиято цел е да предизвикат намесата на европейските държави за подобряване положението на още поробените българи в Македония и Одринско. Групата на гемиджиите е организирана от Йордан Попйорданов и Павел Шатев. 

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41