"Да, наистина, това е доста добро описание. Книгите винаги са били бягство от реалността за мен като читател, а писането е мястото, където се чувствам сигурна. Там мога да помисля и поиграя с езика", допълни в предаването "Понеделник вечер" Сара Нович.
Очакваше ли „Момиче на война“ да стане световна сензация?
"Определено не. Честно, все още малко се вълнувам, когато се сетя, че книгата ми има „публика“. Трябва да опитам да забравя за това, докато пиша, иначе може да се разтревожа. Въпреки че, разбира се, е много специално да си взаимодействаш с читателите по цял свят, които се разпознават в героите, които си създал".
„Момиче на война“ започна като кратка история, която написах в колежа – това, което ме мотивира да я създам бяха роднините и приятелите ми в Хърватия, преминали през войната в Югославия, за която пиша в книгата. Отдавна мислех по въпроса, но забелязах, че повечето американци знаят много малко по въпроса. Това ме ядосваше, имах нуждата да образовам хората около себе си по този въпрос. Когато пишеш художествена литература обаче винаги трябва да търсиш деликатния баланс между предаването на информация и създаването на адекватни герои. Такава исках да е главната героиня Ана Юрич – образ, с когото хората могат да се идентифицират и по този начин да влязат в обувките й".
Чувстваш ли се сякаш отново живеем в години на война?
"Точно така се чувствам в много отношения. Възходът на националистичната реторика тук в Съединените щати и по целия свят е нещо много проблемно и страшно за мен. Конспиративните теории за изборите в САЩ, които разпространяват Десните партии са много притеснителни, защото знам колко крехка е демократичната система и колко възпламеняващи са подобни реторики.
Как изкуството може да ни спаси от трудните времена?
"Много мисля за смисъла на изкуството в трудни времена. От една страна е безсмислено да създаваш подобни произведения в много хаотични времена, когато хората не могат да си позволят да задоволят и най-първичните си нужди. От друга – изкуството ни напомня за това за което се борим".
„Честно казано“ вече е и по българските книжарници. Каква мисия си постави с тази книга?
"Мисля, че целта на „Честно казано“ беше подобна на „Момиче на война“. Исках да изследвам идеите за езика и идентичността и да дам възможност на читателите да изживеят света от непозната гледна точка. „Честно казано“ имаше едно допълнително предизвикателство – исках да напиша книга, която да говори на чуващия свят, като в същото време е и място, където глухите хора могат да разпознаят себе си и своите истории".
Какво можеш да ни разкажеш за общността на глухите в САЩ?
"Глухата общност в Съединените щати е моето място за отмора. Обичам да съм в общността и да мога свободно да ползвам жестовия език. Глухата общност в САЩ е и много сложна, защото, както из целия САЩ, разнообразието от личности е богато. Има много грешна информация дадена на родителите на глухи деца, за това, че различията в жестовия и говоримия английски ще увредят децата им и забавят тяхното развитие. Само 8 процента от родителите на глухи деца учат достатъчно жестове, за да ги използват у дома си. Глухите деца трябва да имат свободен достъп до жестовия език".
Какви са предизвикателствата пред един глух човек – в твоя случай, с мисията да бъде автор?
"Тъй като загубих слуха си като дете, аз се възприемах като част от чуващия свят. Ето защо се мислех за „развалена“ дълго време. Отне ми години, за да се примиря със себе си и осъзная, че не съм развалена версия на чуващ човек, просто различна личност. Заради това нямах и достатъчно самочувствие и не мислех, че измислям истории достойни за разказване. Чела съм за един или двама глухи герои в книги, начинът по който са описвани беше доста мрачен. Помислих, че литературният свят е място, където не искат човек като мен. Мислех така, докато не осъзнах, че трябва да създам свое собствено място там.
Как се чувстваш, знаейки, че мисията вдъхновява хора и в България?
"Някои от най-добрите моменти по време на представянията на книгата бяха разговорите ми с ученици в училищата за глухи. Там си говорим за важността на четенето и писането като цяло, понякога те четат книгите ми, след което ги дискутираме. Много умни и прозорливи са децата. С „Честно казано“ те бяха много развълнувани да видят толкова много различни видове глухи хора представени в историята ми. Не просто една определена личност. Това стопля сърцето ми. Знаейки, че това се случва и в България, в глухата общност у вас, е наистина безценно за мен".
"Да бъда избрана от книжния клуб на Рийз беше шокиращо удоволствие. Много съм благодарна на нея и на екипа й, че застанаха в подкрепа на книгата с всичките си ресурси. Мисля, че много хора може и да не изберат да четат книга, посветена на училище за глухи, в издателския свят имаше колебания как да бъде представяна книгата. Имайки подкрепата на актьор от ранга на Рийз Уидърспуун, това позволи трудът ми да достигне до още повече хора. Ще помня завинаги невероятните първи дни от излизането на книгата".
От какво общността на глухите има най-много нужда днес?
"Иронично, но това, от което имат нужда глухите хора е чуващите да ги изслушат. Много често хората със слух игнорират това, което се опитваме да кажем, дори и най-добронамерените говорят през нас. Журналистите предпочитат да общуват с преводачи или родители на деца, вместо директно с глухите хора за техните проблеми. Объркващо е. Мисля, че те трябва да се научат да допускат глухите хора сами да отговарят за проблемите си. Да подсилите думите ни е най-важното нещо, което може да бъде направено. В САЩ глухите деца имат нужда от достъп до жестовия език, независимо от това дали използват технология за чуване. Жестовете са повече от достъп до звук – те са връзката между нас".
Можем ли вече да говорим и за филмова адаптация по „Честно казано“?
"Работя със страхотната глуха актриса Мили Симондс в момента по създаване на сериал. В повечето случаи, когато Холивуд купи правата за някоя книга, тя не се екранизира, ние обаче все още настояваме за това и работим. Стискайте палци да се случи".
Извън писането коя е Сара Нович?
"Майка съм на две момчета – на три и четири години. Освен това продължавам да съм активист за моята общност, преподавам и в два курса в колежа – един за глухи студенти и един по популярна литература".
Сара Нович е завършила висшето си образование (MFA) в Колумбийския университет в Ню Йорк със специалност художествена литература и превод. Освен писател и преводач, тя е художествен редактор на Blunderbuss Magazine и професор по творческо писане. Нович е носител на ALTA Travel Fellowship на Американската асоциация за литературен превод (2014) и на Alex Award (2016 за Момиче на война). Като глух романист и активист за правата на глухите, тя пише редица статии за предизвикателствата, пред които са изправени глухите автори.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..