Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отстраненият от власт президент на Перу остава в ареста

Педро Кастильо
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Върховният съд на Перу остави в ареста отстранения от власт президент на Педро Кастильо. Страната преживява период на политическа нестабилност и бурни протести, съпроводени с насилие.

Решението на съда предизвика опасения за нови безредици, след като се стигна до жертви при демонстрациите през последните дни. Хиляди граждани в цялата страна настояват за освобождаване на Кастильо, оставка на приемника му на поста и незабавно насрочване на избори за нов президент и  Конгрес. 

При изслушването пред съда Кастильо заяви, че задържането му е "неоправдано и произволно" и благодари на поддръжниците си за техните "усилия и борба". 

   
Според съдията обаче има доказателства, че Кастильо е бил задържан, докато се е опитвал да стигне до мексиканското посолство, за да поиска убежище. Той беше отстранен от власт от депутатите заради опита си да разпусне Конгреса, който щеше да го свали от власт, което в крайна сметка се случи.  
 
Сегашният президент Дина Болуарте заяви, че ще влезе във връзка с лидерите на други латиноамерикански страни / Мексико, Колумбия, Аржентина, Бразилия и Боливия,/ след като свалянето и задържането на Кастильо предизвикаха дипломатическо напрежение. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Великобритания планира задължителни дигитални лични карти

Днес се очаква британският премиер Киър Стармър да обяви плановете си за задължителни дигитални лични карти за пълнолетни в цялото Обединено кралство.     Киър Стармър е убеден, че новият документ за самоличност щепомогне в борба с незаконната работа и за модернизиране на държавата, твърдятпредставители на правителството.  Практическите аспекти на..

публикувано на 26.09.25 в 03:30

Световният ден на туризма в Кипър - под знака на грижата за природата

Кипър става „зелен“ за Световния ден на туризма, който се отбелязва в събота.  Провеждащата се днес кампания за почистване на острова е под надслов „Туризмът се грижи: да се обединим за по-чист Кипър“.   В екоакциите, организирани днес в много райони на острова, участват над 70 компании и професионални групи в туристическата индустрия в Кипър. Така те ще..

публикувано на 26.09.25 в 03:19

Вечери на Италия и Куба в края на седмицата в Сливен

Тематични културни вечери, посветени на Италия и Куба, ще се проведат днес и утре в центъра на Сливен.  Организатор на проявите e сдружение „Ти си Сливен“.    Петъчната  вечер е посветена на Италия. Тя ще предложи на посетителите кулинарни работилници за пица, дегустация на италиански вина, запознаване с кафе културата, кино на..

публикувано на 26.09.25 в 02:26
Тони Блеър

Предлагат Тони Блеър за ръководител на преходна администрация на Газа

Белият дом подкрепя план, според който бившият британски премиер Тони Блеър ще оглави временна администрация на ивицата Газа, първоначално без прякото участие на Палестинската администрация, пише вестник „Гардиън“, позовавайки се на израелски медии.   Съгласно предложението, Тони Блеър ще оглави орган, наречен Международна преходна администрация на Газа,..

публикувано на 26.09.25 в 02:08

Дискусия в ЕП за границите на изкуствения интелект

Изкуственият интелект може да бъде много опасен, ако използването му, особено в сферата на отбраната, не бъде овладяно. Около това мнение се обединиха участниците в дискусията "Границите на изкуствения интелект и рисковете от цифрова интелигентност", която се проведе в Европейския парламент в Брюксел.  Според флотилен амдирал Калин Калинов,..

публикувано на 26.09.25 в 01:42

Десетки университети и компании участват в Кипър в Европейската нощ на учените

В Кипър днес е най-големият годишен празник на науката, изследванията и авангардните технологии.  Над 70 университета, центрове за върхови постижения, иновативни компании се представят в 19-ото издание на Европейската нощ на учените. В продължение на 14 часа днес - от сутринта до късно вечерта, събитието събира в Никозия изследователски екипи, учени,..

публикувано на 26.09.25 в 00:14

Росен Желязков: Компанията Meta има интерес да инвестира в България

Компанията-майка на Фейсбук (Facebook) - "Мета" (Meta) има интерес да инвестира в България, заяви министър-председателят Росен Желязков след срещата си с представители на технологичния гигант. Според премиерът Желязков основна тема на разговора му с представителите на „Мета“ са били възможностите, които може да предостави нашата страна...

публикувано на 25.09.25 в 22:20