Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо все още няма задължителна регулация за дейността на брокерите на недвижими имоти?

Саморегулацията в бранша е недостатъчна, признават експерти

Снимка: Яна Боянова

Защо все още няма Камара на брокерите в България? Има ли някой интерес да няма закон, който да регулира тази дейност и достатъчна ли е саморегулацията на сектора?

В момента дейността на брокерите се регулира от Търговския закон и от Закона за задълженията и договорите.

Задължително е да има някаква регулация, която да бъде гарантирана от държавата, смята Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти".

Националното сдружение има етичен кодекс повече от 20 години, над 300 компании са се съгласили с тези правила, но останалите, "които не са никак малко на пазара", нямат изисквания за спазване на такива правила, даде пример Ганев.

"Не сме се вторачили в задължителна регулация, но последните 30 години показаха, че това е единственият път за гарантиране на правата на потребителите, за създаване на честна конкурентна среда, която да потвърждава добрите практики, които се прилагат в този сектор, ако щете и интересът на фиска, на държавните институции."

Опитахме саморегулация, опитахме създаването на доброволен регистър в електронен вариант, посочи Добромир Ганев.

"Интересът към показването на тези физически и юридически лица не е голям."

250-300 фирми максимум са се вписали доброволно в регистъра, уточни Ганев.

По думите му е наложително "създаването на либерална, минимална регулаторна рамка".

Според Ганев следва да бъзе разписана имуществена отговорност, както и  да има минимални изисквания за ценз и стаж в този бизнес и постоянно обучение.

Тъй като тази услуга се ползва много рядко, повечето граждани не знаят какво трябва да бъде качеството, допълни Добромир Ганев.

Той отбеляза, че е изготвен наръчник на сайта на Националното сдружение "Недвижими имоти", който дава напътствия при избор на брокер.

Дълги години проблемът за регулацията остава нерешен, потвърждава и Антон Андонов от голяма агенция за недвижими имоти.

"Дали сме в състояние да саморегулираме средата, така че всички да се чувстват спокойни по отношение на своите спестявания, на своето имущество? По-скоро отговорът е "не". Не успяваме към днешна дата да създадем подходяща пазарна среда, в която всички участници да се чувстват сигурни", коментира той в предаването "Хоризонт до обед".

Има готов проектозакон, около който браншът е обединен, но си чака "мястото в дългата поредица от закони, които трябва да бъдат приети". Законопроектът е внесен в предходното Народно събрание преди разпускането му, обясни Андонов.

"Щем, не щем 30 и няколко години се движим по пътя на саморегулацията. Ние като фирма (имаме 40 и няколко офиса) се опитваме да налагаме собствени вътрешни стандарти. На нас ни трябват строги правила, за да функционираме правилно и да бъдем добре приети от нашите клиенти", разказа още Антон Андонов пред БНР.

Според него взаимоотношенията клиент - брокер в момента са поставени единствено на основата на размера на комисионната, а разговорът трябва да се води на ниво "какво бих получил като клиент", тогава ще има качествена промяна в средата и избягване на нелоялните практики.

Той съветва потребителите трябва да проверяват "каква е компанията и лицето срещу тях, имат ли възможност да съберат публична информация".

Поради спецификата на работата на брокерите, те не получават заплати, а комисионни, напомни Антон Андонов.

"Разчитаме на случайността дали ще попаднем на етичен брокер. Затова проверката кой е срещу вас е от най-важните."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30