Специалният косовски съд в Хага призна бивш бунтовнически командир за виновен в убийство и изтезания и го вкара в затвора за 26 години в дългоочаквана първа присъда за военни престъпления, предаде БГНЕС.
Салих Мустафа (50 г.) бе признат за виновен за малтретиране на затворници в импровизиран затвор в хамбар, управляван от албанската Армия за освобождение на Косово (АОК) по време на войната за независимост със Сърбия през 1998-1999 г.
Присъдата идва в деликатен момент за Косово, където етническото напрежение отново се разпали близо четвърт век след войната, а през уикенда нападатели си размениха огън с полицията.
"Съдебният състав ви осъжда на една-единствена присъда от 26 години лишаване от свобода", каза съдия Мапи Велт-Фоглия на Мустафа, който се изправи за произнасяне на присъдата и остана безучастен.
Съдиите приеха, че Мустафа е ръководил партизанска група, която е държала поне шестима свои колеги, етнически косовски албанци, обвинени в сътрудничество със сърбите, в плевня, пълна с животински екскременти. Затворниците са били бити с бейзболни бухалки, железни пръчки, удряни с ток, изгаряни и лишавани от храна и вода в комплекса в Злаш, село източно от столицата Прищина. Мустафа лично е участвал в побоя над двама задържани. Една от жертвите умира в резултат на отказана медицинска помощ.
Мустафа беше признат за виновен за военни престъпления, свързани с произволно задържане, изтезания и убийство.
"Това е първата присъда за военни престъпления на този трибунал", заяви Велт-Фоглия в силно охранявания съд.
Съдът действа съгласно косовското законодателство, но е базиран в Нидерландия и е финансиран от ЕС, за да предпази свидетелите от сплашване, като се има предвид, че бившите командири на АОК все още доминират в политическия живот в Косово.
Мустафа, който беше арестуван през 2020 г., докато работеше като съветник в косовското министерство на отбраната, осъди съда на "гестапо", когато процесът му започна миналата година.
По време на процеса бяха изслушани 29 свидетели, съобщи трибуналът, който официално е известен като Специализиран съд за Косово.
Това е първото решение на съда, свързано конкретно с обвинения във военни престъпления, откакто е създаден през 2015 г. Миналата година той вкара в затвора двама ветерани от АОК за сплашване на свидетели, въпреки че те не бяха обвинени във военни престъпления.
Съдът повдигна обвинения за военни престъпления срещу няколко високопоставени членове на АОК, включително срещу бившия президент на Косово Хашим Тачи, който подаде оставка след повдигането на обвинението и все още е смятан за герой у дома.
Войната в Косово, в която загинаха 13 000 души, приключи, когато силите на сръбския президент Слободан Милошевич се изтеглиха след 11-седмична бомбардировъчна кампания на НАТО.
Въпреки че през 2008 г. Косово обяви независимост от Сърбия, Белград не го признава и насърчава сръбското мнозинство в Северно Косово да не се подчинява на властта на Прищина.
През последните месеци напрежението в северната част на страната нарасна заради решението на Косово да замени издадените в Белград регистрационни номера за автомобили с такива, издадени в Прищина.
Лекарите в държавните болници в Кипър, включително спешните отделения, започват тази сутрин 48-часова стачка. Държавата няма да се поддаде на натиск, който не е в центъра на интереса на обществото като цяло, заяви президентът Никос Христодулидис в понеделник вечерта по повод кризата в здравния сектор. Стачката е заради разногласия между двата лекарски..
За 17-а поредна година Община Ямбол организира благотворителната кампания "Подай ръка - спаси живот" в подкрепа на тежко болни деца и младежи, които се нуждаят от спешно оперативно или медикаментозно лечение. В кампанията се събират средства и от продажбата на коледни картички с рисунки на ученици от ямболските училища и деца от подготвителните групи,..
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната. Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..
В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини. Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..
Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения. Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..
Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..
Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..