Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НСТС ще обсъди увеличаването на минималната заплата

Снимка: БГНЕС

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди проекта на правителствено постановление за увеличение на минималната работна заплата от 1 януари догодина на 770 лева. Заседанието е насрочено за 22 декември. В дневния ред са включени и промени в Наредбата за медицинската експертиза.

Проектът на правителството предвижда от 1 януари 2023 година най-ниското възнаграждение да се увеличи с 60 лв. от сегашните 710 или ще бъде реализиран ръст от 8,45% спрямо 2022 г.

Минималната часова работна заплата ще стане 4,66 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица. Посочва се, че така определената стойност на минималната заплата е в съответствие с Директивата относно адекватните минимални работни заплати в ЕС и предложените референтни стойности в нея.

Средногодишно съотношението между размера на най-ниското възнаграждение от 770 лв. към средната заплата за 2021 г. е приблизително 50%.

Промените в Наредбата за медицинската експертиза, които социалните партньори ще обсъждат, са внесени от служебния министър на здравеопазването Асен Меджидиев. Те са свързани с регламента по издаването на болничен лист за гледане на дете до 12-годишна възраст заради карантина, както и редакция на Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност, която не осигурява справедливо оценяване на хората с множество увреждания. В проекта се предвижда по-справедлив вариант за отразяване в общата оценка на всички съпътстващи увреждания, независимо от процентите, които им съответстват по отделните отправни точки.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране в София

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард.  Проверката е станала факт, след излъчване на видеоклип с действията му. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила. 

публикувано на 08.04.25 в 14:26
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход

Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

В Смолян раздадоха безплатно фиданки по повод Седмицата на гората

Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората.  Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...

публикувано на 08.04.25 в 13:56
Отляво надясно - Галя Димитрова, заместник-министър на финансите, министър-председателят Росен Желязков и министърът на финансите Теменужка Петкова

Премиерът се срещна с шефове от приходните агенции

Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите".  В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..

публикувано на 08.04.25 в 13:44
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Трябва ни още по-стабилна коалиция, може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.

В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за години, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..

публикувано на 08.04.25 в 13:38

МОН предлага математическите гимназии да се преобразуват в специализирани училища

Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Образователният министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. Предложението обхваща всичките 31 Природо-математически гимназии в..

публикувано на 08.04.25 в 13:22

Експерт: Няма вещи лица, защото трябва да има достойно заплащане

Липсата на подготвени кадри се отразява и това оказва влияние върху бързината на изготвяне на експертизите. Да, няма експерти, а няма, защото трябва да има адекватно и достойно заплащане на техните услуги и труд, заяви доц. Орлин Колев от Асоциацията на вещите лица и експертите в интервю пред БНР.  Вчера министърът на правосъдието..

публикувано на 08.04.25 в 13:16