България е страна с изключително висока степен на рецидив, на престъпления, извършени от хора изтърпели присъда. Това каза правосъдният министър Крум Зарков при полагането на първа копка за изграждането на нов модерен затвор край дупнишкото с. Самораново.
Комплексът за около 35 млн. лева се финансира по така нар. "Норвежки механизъм" и трябва да бъде завършен до април 2024 г. Капацитетът му е за 400 лишени от свобода мъже.
Бившите правосъдни министри Данаил Кирилов, Надежда Йорданова, Иван Демерджиев, който сега е вътрешен министър, бяха при полагането на първа копка на новия модерен затвор край дупнишкото с. Самораново.
Комплексът ще е напълно от нов тип, като условия и възможности за обучението - както на състава, така и на осъдените. Той ще е от 8 сгради, на застроена площ от около 21 декара върху терен от 150 декара, в бившите казарми край селото.
При старта на изграждането му министърът на правосъдието Крум Зарков каза:
"Днес се осъществява първата копка на нов затвор в България - нещо, което не се е случвало през последните 60 години, нещо за което много министри на правосъдието преди мен са се трудили и на което му дойде времето. Важно е да се случи това за цялата система на Министерството на правосъдието. Важно е и за всички хора, които не попадат в затворите, защото България е страна с изключително висока степен на рецидив, тоест хора, които попадат в затвора, след това отново извършват престъпление. И качествената работа вътре в затвора е сигурността за всички, които са отвън. Заради това си заслужава това усилие. Колкото по-добре се справяме вътре във затворите, токова по-сигурни ще сме навън".
Опасения за водоснабдяването
Дупнишкото с. Самораново, където започна изграждането на нов затвор за 400 лишени от свобода, получи уверения, че ще има питейна вода, като ще се изгражда нов водопровод и ще се ремонтира ВиК мрежата, която е отпреди 60 години. Местните се опасяват, че затворническият комплекс ще вземе водата им, тя няма да е достатъчно.
Местните хор в Самораново, с около 1000 жители, поставиха ултиматум на министерството на правосъдието и Общината в Дупница новият затвор да се изгражда, само ако започне и подмяна на ВиК-мрежата в селото. Те организираха и подписка. Особено лятото по мрежата стават постоянни аварии и водата се спира. При полагането на първа копка за затвора правосъдният министър Крум Зарков увери:
„С министъра на регионалното развитие сме говорили много пъти с активното участие на местните власти да се изгради новият водопровод…Затворът няма да застраши водата на Самораново“.
Неупражнилите право на пенсия военни ще могат да служат две години повече. Тази промяна в Закона за отбраната и въоръжените сили одобриха на второ четене депутатите от ресорната комисия. Тази промяна, вкарана от управляващите, беше и единствената, по която имаше някакъв дебат. Атанас Славов от ПП-ДБ отбеляза колко неинтуитивно е..
Председателката на групата на "Обнови Европа" в Европейския парламент Валери Айе поиска Европейската комисия да изпрати спешно мисия в България, която да оцени ситуацията с върховенството на закона, както и да се замразят всички плащания по механизма за възстановяване и устойчивост за страната ни, свързани със съдебната реформа. По време на..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски отстрани от длъжност зам.-кмета Таня Колчакова. В информацията до медиите Куленски не посочва мотив. На извънредна пресконференция Колчакова обясни, че внезапното ѝ уволнение е свързано с диалогичността ѝ с всички общински съветници, включително и с тези, които са опозиция на кмета Куленски. Към момента няма..
Не видяхме нищо от исканото от Бойко Борисов, липсваше гръмовната кулминация, която той ни обещаваше . Цялата драматичност, с която започна тази история, изглеждаше до такава степен престорена, че очаквах финал, който да не задоволи очакванията на публиката. Това мнение изказа пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев и коментира: "Борисов..
Спешно да се пусне токът и да се почисти от тинята, гниещите дървета и фекалните наслагвания ваканционно селище "Елените". За това призоваха близо 80 собственици на имоти в курорта, които се събраха за да обсъдят ситуацията след бедствието там. Протестна подписка ще изпрати сдружението на собствениците до трите фирми "Виктория груп",..
По-високи цени на билетите и картите за градския и междуселищния транспорт в Габрово предлага на обсъждане в Общинския съвет кметът на Габрово. Ако промяната бъде одобрена, ще влезе в сила от 1 декември. Промяната на цените на транспорта в Габрово е мотивирана от управителя на общинското дружество с увеличение на разходите за застраховки, с възникнала..
Всеки писмен сигнал за корупция, който е подаден в Министерството на транспорта, е препратен към главния прокурор за разследване. Това обяви министърът на транспорта Гроздан Караджов и поощри транспортните фирми да са активни в тази посока. Въпреки ниското заплащане на служителите в Държавната автомобилна инспекция стачка няма да има,..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..