Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пеканов: Правителството няма отговор за възможност за отлагане затварянето на въглищните централи

Атанас Пеканов
Снимка: БГНЕС

Да се иска ЕК да отложи затварянето на въглищните централи. За това настояват в декларация от сектора, каза на форума УЕБИТ председателят на Минно-геоложката камара професор Николай Вълканов. Той обясни, че в понеделник браншът е имал среща и в Министерския съвет, където е поставил искането.  

Никола Газдов от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия призова България да участва по-активно в проектите за трансгранична свързаност.  

Към момента правителството няма отговор за възможността да се иска отлагане на затварянето на въглищните централи. Това стана ясно от думите на вицепремиера по еврофондовете Атанас Пеканов.


Преценка няма и на европейско ниво, добави Пеканов:  

"Това е един доста дълъг процес, разбира се, че служебният кабинет сигурно може да го започне, но процесът по отваряне на Плана (за възстановяване и устойчивост) е процес по предоговаряне на тези параметри, след което одобрение на Плана от всички страни членки. Това е дълъг процес. В момента още не можем да преценим на европейско ниво колко е възможно да се откажем от всички тези цели.


Постоянно текат срещи между енергийните министри за това какво ще включва новият инструмент, предоговаряне на старите ангажименти ще включва или само нови инвестиционни проекти. Но новите инвестиционни проекти променят цялостната картина на енергийния сектор в дадена страна и съответно могат да доведат до промени и по други параметри". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипър

Неофициална конференция по Кипърския въпрос започва в Женева

В Женева днес и утре се провежда неофициална петстранна конференция по Кипърския въпрос. Значението й се засилва от геополитическите събития в по-широкия регион на Източното Средиземноморие и развитието на евро-турските отношения. Конференцията бе свикана и се провежда под егидатата на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. В нея участват..

публикувано на 17.03.25 в 05:27

Визовият статут на принц Хари в САЩ е поставен под въпрос

Документите, свързани с имиграционния статут на принц Хари в Съединените щати, трябва да бъдат оповестени публично до вторник, постанови американски съд, съобщи "Скай нюз". Съдия Карл Никълс нареди документите, свързани с молбата за американска виза на херцога на Съсекс, да бъдат публикувани като част от текущо искане за това на базата на Закона за..

публикувано на 17.03.25 в 05:23
Британският министър-председател Киър Стармър

Неофициално: 35 държави са се съгласили да подкрепят Украйна

На вчерашната виртуална среща на световните лидери от "Коалицията на желаещите“, посветена на бъдещето на Украйна, чийто домакин беше британският премиер Киър Стармър, е бил обсъден план за мироопазващи сили от над 10 000 войници, съобщи "Сънди таймс“, позовавайки се на високопоставени правителствени източници. Неделното издание съобщи, че..

публикувано на 16.03.25 в 19:49

Болница в Солун прие пострадали от пожара в Кочани

В болница в Солун пристигнаха тежко пострадали от пожара в дискотека в Кочани. Гърция е в готовност да окаже всякаква помощ на правителството в Скопие. 7-дневен траур за жертвите от Кочани е обявен в Северна Македония В многопрофиланата болница "Папаниколау“ в Солун пристигнаха три линейки с пострадали в инцидента от дискотеката "Пулс“..

публикувано на 16.03.25 в 19:42

Още 8 от пострадалите в Кочани ще бъдат изпратени за лечение в България

Министърът на здравеопазването на Северна Македония Арбен Таравари заяви, че пострадалите в пожара в Кочани, приети за лечение в здравни заведения, са в общо добро състояние. Над 50 са жертвите на пожара в РСМ Таравари посочи, че след първите осем се очаква още шестима пациенти да бъдат изпратени в България: "В България са изпратени 8 пациенти,..

публикувано на 16.03.25 в 19:13

Избирателната активност в община Две могили към 17:30 часа е 38,51%

Избирателната активност в община Две могили, област Русе, към 17:30 часа е 38,51 процента. Гласували са 2576 души от общо 6689 с право на вот. Това съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Анелия Петрова. Избирателната активност в община Две могили към 12:30 часа е 24,43% Тя обясни, че активността е по-ниска..

публикувано на 16.03.25 в 18:41