В Комисията по регионално развитие са внесени промени в Закона за устройство на територията. Измененията са свързани с намаляване на срока на обещетение за имоти, попаднали в зелени площи - от 15 на 5 години. Те се мотивират с решение на Конституционния съд.
В Законопроект на МС пък има текстове за въвеждане на статута „търпимост“ на строежите или части от тях, които отговарят на техническите правила и норми. Става дума за строителството по магистрала "Хемус", което трябва да премине през узаконяване.
Ако влязат в сила тези изменения на ЗУТ, собствениците на частни имоти ще могат, буквално на другия ден, да поискат изменения на подробния устройствен план за предвиденото в обществена полза. Това заяви пред БНР инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".
„В един и същи закон ще има забрани на две места и на едно - разрешение за такава дейност. Конституционният съд казва само, че 15-годишният срок е противоконституционен“.
Куманов посочи, че е пренебрегнат факта, че върху тези имоти има съществуващи строежи на паркове и градинки.
С въвеждане на статута „търпимост“ се отварят вратички за незаконно строителство, категоричен е той.
„Този статут не означава законосъобразност. Ще има страшни конфликти“
Парламентът прие извънредно второто четене на промените в Закона за ограничаване на измененията на климата. С тях се привеждат в съответствие с българското законодателство две директиви, свързани с европейската система за търговия с квоти за емисии на парникови газове и приноса на въздухоплаването за намаляването им. Промените ще имат..
Европейската комисия одобри 19-ия санкционен пакет срещу Русия, който ще предложи за гласуване на Съвета на ЕС, съобщи завеждащата пресслужбата на Комисията Паула Пиньо. Тя допълни, че по-късно днес председателката Урсула фон дер Лайен и върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас ще направят изявление и ще съобщят..
Финансовите министри на Европейския съюз ще се опитат днес в Копенхаген да постигнат обща позиция относно създаването на цифровото евро. То се очаква да бъде алтернатива на доминиращите в момента американски системи Visa и Mastercard. Дискусиите за създаването на цифров еквивалент на еврото, което в момента се използва в 20 европейски страни, а..
600 страници е обвинителният акт на германската прокуратура срещу Ружа Игнатова, самопровъзгласила се за "криптокралица". В него са посочени 17 500 жертви, а общите щети се оценяват на 57 милиона евро, предаде ДПА. Германската прокуратура повдигна обвинения срещу Игнатова, издирвана от години за предполагаемата си роля в измамната схема с..
"Възраждане" ще предложи отново вторият стълб на пенсионно осигуряване да се върне в системата на Държавното обществено осигуряване. Според тях това ще позволи увеличение на доходите на възрастните хора и е възможно да се случи още при приемане на бюджета за следващата година. Само годишната издръжка на частните пенсионни фондове възлиза на..
За всички ученици в Плевен е осигурена питейна вода, това отчете по време Кризисния щаб областният управител Мартин Мачев. В процес на монтиране са и хидрофорни системи в училищата и детските градини. Продължават и сондажите в селата Брестовец и Тодорово, отчете областният управител Мартин Мачев. "В момента се работи по ул."Яне..
Международният валутен фонд препоръча повишаване на осигуровките и имотните данъци от 2026 година. Това ставна ясно при изслушването на представители на редовната мисия на фонда в бюджетната комисия в Народното събрание. Препоръчва се също така въвеждане на мултифондовете и премахване на максималния осигурителен праг. Депутатите от Бюджетната..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
По призив на партия "Възраждане" днес край сградата на Народното събрание се проведе антиправителствен протест . Антиправителствен протест ще..
Пред Народното събрание от 14 часа партия "Възраждане" организира национален протест срещу правителството. "Внася се вот на недоверие - време е да..