Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Владя Борисова: Има много стимули за придобиване на патенти, през 2023 очакваме иновационен бум

"Интелектуалната собственост е неизчерпаем актив"

Владя Борисова
Снимка: УНСС

Данните на Европейската патентна организация сочат, че броят на заявките за придобиване на петенти расте.

2022 беше изключително успешна не само на ниво ЕС, но и в България, отбеляза пред БНР проф. Владя Борисова, която е председател на Българското патентно ведомство.

„Отчита се завишаване на патентната активност в области като електроника, електротехника и механика. Това означава, че се предоставят все повече технологични решения в областите на роботиката и софтуерната индустрия. Забелязваме ръст в областта на химията, фармацията и биотехнологиите. България активно допринася за един по-добър и здравословен начин на живот – тук се създават антибиотици и ваксини. Принос имаме и в областта на дигиталната трансформация“.

Ковид пандемията наложи нови стандарти на работа и обучение, които отвориха вратата на дигиталния свят, посочи още проф. Борисова.

Тя обясни, че в Златната книга на Патентно ведомство са вписани още  двама български изобретатели.

„Това са проф. Костадин Костадинов и проф. Павлинка Дулашка. Те имат световен принос. Изобретенията им са с висока обществена значимост и на базата им се развива производство. Българските изобретатели са на високо ниво“

Повечето научни разработки се създават в условията на колективна изследователска дейност, разказа проф. Владя Борисова.

„Работи се активно с международни партньори. Подобни разработки получават европейски или международни патенти. През юни 2023 година се очаква да влезе в сила единния европейски патент. Това значително ще облекчи системата. Акцентът е предоставянето на пакет от услуги приоритетно за малките и средни предприятия, научно-изследователските организации и университетите. Патентно ведомство е партньор при предоставянето на ваучери за възстановяване на 90% от разходите за предиагностика на малките и средни предприятия. Те могат да се възползват от услугите на експерт, припознат от Службата за интелектуална собственост на ЕС, за да идентифицират наличните в обекти на такава собственост. След това се разработва портфолио, на базата, на което се гради бизнес стратегия. Разходите по цялата процедура се възстановяват на 90%“.

Интелектуалната собственост е неизчерпаем актив, отбеляза тя.

„С нея може да се максимизира печалбата. Тя е гръбнака на икономическото развитие“.

Целият свята се превърна в мета вселена, но законодателството успява да навакса, посочи още проф. Борисова.

Тя съобщи, че се предвижда увеличаване на патентните такси до 5%.

„Това не се отнася до малките и средни предприятия, университетите и научно-изследователските организации. Предвидена е и възможност за възстановяване на 75% от таксата за регистрация на марки и дизайни на национално и европейско ниво и 75% при патентоване на изобретения. Следващата година ще е изключително стимулираща и се очаква да доведе до иновационен бум“


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спасителна акция след инцидент в Будапеща.

Поне две жертви на инцидент в Дунав край Будапеща

Двама души са загинали и петима са в неизвестност след инцидент на река Дунав, северно от Будапеща, при който се предполага, че са се сблъскали малка моторна лодка и туристически кораб. Открити са телата на един мъж и една жена. Провежда се операция за издирване на изчезналите.

публикувано на 19.05.24 в 13:50
Роберт Фицо

Състоянието на Фицо - сериозно, но стабилно

Състоянието на словашкия премиер Роберт Фицо, който беше прострелян по-рано тази седмица, остава сериозно, но стабилно, а прогнозата е положителна, заяви вицепремиерът Роберт Калиняк, цитиран от Ройтерс. Той ще остане за лечение в Банска Бистрица, засега не се планира прехвърлянето му в друг град. Най-страшното отмина, каза още Калиняк...

публикувано на 19.05.24 в 13:43
Журналистът и писател Симеон Гаспаров

Симеон Гаспаров: В моите книги аз съм търсил не американската, а българската мечта

Няма да гласувам, защото не съм живял последните 6 месеца в България, не искам с моя глас да объркам съдбата на хората и на децата на България. Това заяви в интервю пред БНР журналистът и писателят Симеон Гаспаров, който от десетки години живее в Чикаго, САЩ. При голям интерес и с успех премина снощи премиерата на новата му книга „Ефектът..

публикувано на 19.05.24 в 13:28

Над 100 чувала с отпадъци са събрани при почистването на р. Драговищица край Кюстендил

Над 100 чувала с отпадъци са събрани при акцията по почистването на река Драговищица, организирана от сдружението "Балканка" и Общината в Кюстендил. Реката е замърсена и откъм Сърбия. Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов, който се включи лично в почистването, заза за БНР, че ще изпрати второ писмо до екоминистерството за мониторинг за чистотата..

публикувано на 19.05.24 в 13:07
Константин Фиданчев и Стефани Митева

Национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада" в Монтана

Монтана е домакин на двудневен Националния фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада". Към 600 деца от цяла България пеят и танцуват на сцената на Младежкия дом. Проявата стартира вчера с раздел "Народно пеене". Днес конкурсната програма продължава с изпълненията на децата от разделите “Хореография”, “Инструменталисти” и  “Фолклорни..

публикувано на 19.05.24 в 13:07
Маргаритис Схинас

Схинас: Нужно е европеизиране на Балканите, не балканизиране на Европа

Заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас коментира пред гръцките медии последствията за Скопие, ако не спазва Преспанския договор. Схинас заяви пред медии от Солун поведението на новото политическо ръководство в Скопие. Схинас каза, че е належащо "европеизиране на Балканите, а не балканизиране на Европа". Той..

публикувано на 19.05.24 в 12:51
Музеят във Висшето училище по телекомуникации и пощи

Музеят във Висшето училище по телекомуникации и пощи с участие в нощта на музеите

През изминалата нощ се проведе Двайсетото издание на Европейската Нощ на музеите . Повече от 50 музея и галерии останаха отворени до малките часове на нощта. Един от тях беше Музеят във Висшето училище по телекомуникации и пощи .  Телефони с шайба, телеграфни апарати с морзов ключ , 8-битови персонални компютри, български лампови..

публикувано на 19.05.24 в 12:33