Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Темелков, БГА: Няма близка перспектива за драстична корекция в цените на газа. От 2025-2026 г. се очаква глобално понижение

Компенсации за битовите потребители на газ биха подпомогнали газифицирането и развитието на газовия пазар, смята експертът

Кирил Темелков
Снимка: Юлияна Корнажева

Международните пазари показват тенденция на задържане на цените на газа. Очакването е те да се задържат на тези нива не само през януари, но и през февруари и март.

Това каза в интервю за БНР Кирил Темелков, заместник-председател на Българската газова асоциация и бивш изпълнителен директор на "Булгартрансгаз".

Тази прогноза изглежда дори оптимистична спрямо очакванията от лятото, допълни той.

"Оказа се, че зимата за момента е с по-ниски ценови нива, отколкото лятото. Това не сме го имали много години."

В нашия регион предлагането на газ в момента е достатъчно, покрива изцяло потреблението, увери Темелков.

Цените са доста високи в сравнение с нивата отпреди година-две. Не се вижда перспектива в следващата една година цените драстично да се коригират, но очакването е след около две години, от 2025-2026 г. цените значително да се понижат, глобално, на всички международни пазари, респективно за България, която следва международните цени, макар и неправопропорционално, коментира Кирил Темелков в предаването "Преди всички".

Битовите потребители на газ не са голяма част от пазара, но не трябва да се пренебрегват, заяви Кирил Темелков по темата компенсации за битовите потребители на газ.

За развитието на газовия пазар е съществено да има трайно желание на хората да преминават към газифициране, което дава много по-чиста среда през зимата, изтъкна той.  

Заради очакваните високи цени на газа хората трайно започват да търсят алтернативи – дърва за огрев, електричество, посочи Кирил Темелков. Според него така  "създаваме прецеденти, които не са добри".

Ако има политика за трайно компенсиране на цената на газа, хората биха приели този енергиен източник за отопление през зимата, подчерта експертът.

"Когато цената падне, тогава вече няма да се налага тази компенсация да се прави, но ще имаме трайно и устойчиво развитие на това потребление в страната."

"Не говорим за толкова големи суми", категоричен е той по въпроса с компенсациите.

Не всички могат да минат на дърва, някои минават на електричество, което не е по-евтино от газа, отбеляза Темелков. По думите му изплащането на един климатик в следващите две години няма да излезе по-евтино от газа.

Не са обявени детайли какво точно е договорено с Турция, каза още Кирил Темелков относно дългосрочния договор с Турция, анонсиран от министъра на енергетиката Росен Христов.

"Това е вариант за диверсификация и като маршрут, и като източници, защото Турция има множество входни точки за газ и доставя от различни източници."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38