Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъжда проекта на правителственото постановление за размера на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година. Кабинетът предвижда тя да стане 770 лева, вместо досегашните 710.
Споровете за минималната работна заплата имат 30-годишна история. Десетилетия не може да се въведе автоматичен механизъм за определянето й по обективни критерии. Вече има и нова европейска директива за адекватно минималното възнаграждение в ЕС. Бизнесът и синдикатите обаче се обвиняват взаимно в некоректния й прочит.
Служебният вицепремиер и социален министър -Лазар Лазаров, адресира до МС доклад относно постановление на правителството за определяне на размера на минималната заплата от 1 януари 2023 година. В него се предлага ниво от 770 лева.
Депутатите от социалната комисия решиха в кодекса на труда да се запише понятието „брутна минимална работна заплата“. Така в нея се включва и клас прослужено време.
АИКБ обяви, че подкрепя предложението, направено в проекта за правителствено постановление за определяне на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година, но ако се уточни, че става въпрос за брутна минимална работна заплата.
КНСБ излезе с остра позиция и обяви, че не подкрепя проекта на постановлението за 770 лева.
Икономистът Владимир Сиркаров заяви пред БНР, че е шокиран от този дебат в края на годината и в при управлението на служебен кабинет, изпълняващ удължителен бюджет.
„Работната заплата не би трябвало до е актуална с днешна дата“.
Вкарването на класа прослужено време е интересно чисто политически, обясни Сиркаров.
„Предложението за отпадането му, направено от ПП , от една страна, има солидни аргументи. Защото за него липсва сериозна икономическа обосновка за нещо подобно. От друга, социалните победи на синдикатите, свързани с класа прослужено време, показват, че чисто политически то не може да бъде съборено. Класът прослужено време много трудно може да отпадне“.
Големият казус е свързан с брутната минимална работна заплата и вкарването в нея на класа прослужено време, смята той.
„Чисто счетоводно може да се направи, но хората с по-голям стаж ще бъдат ощетени. Това ще доведе до негодувание от страна на синдикатите и до политическо напрежение. По-скоро ще има крачка назад“.
Ако можеше с повишаване на минималната заплата да се повишава благосъстояние, щеше да е лесно, но не е така, посочи икономистът.
Обща минимална работна заплата на национално ниво не е ефективен инструмент, смята той.
„Има различно заплащане в различните индустрии, както и регионално разпределение. При увеличаването й в по-ниско развитите региони и индустрии, може да се стигне до раздаване на пари под масата и до освобождаване на работници“.
В европейската директива за адекватна минималната работна заплата се вклинява ясно предложението във всяка страна да се насърчи колективното договаряне, отбеляза още Сиркаров. Той смята, че това е по-ефективният инструмент.
„Фиксирането на минималната заплата в строителството се повиши от 890 лева на 994 през призмата на подписан отраслов колективен трудов договор. Подобен модел може да работи и да се регулира по-ефективно минималната работна заплата“.
Добавената стойност в икономиката се генерира от частния сектор, държавата има преразпределителна дейност, обясни икономистът.
„Административно наложената минимална работна заплата в голяма част от случаите не просто не помага, а пречи. Тя е обвързана с доста други плащания и подобни промени са опасни за фискалната стабилност“.
Трябва да гледаме икономическото развитие и производителността на труда в България, когато се повишава минималната работна, отбеляза той.
Експертната битка между работодатели и синдикати е полезна, но не и вкарването на политически елемент – депутатите, които до голяма степен са неадекватни, защото им липсва им експертиза, отбеляза Сиркаров.
"Кампанията за ползите от въвеждането на еврото, започната от българското правителство, се основава на фалшиви новини". Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане“ Костадин Костадинов. Като лъжа той определи твърденията, че въвеждането на еврото няма да предизвика увеличение на цените, ще доведе до ръст на икономиката и ще участваме..
Партия "Възраждане" призова правителството да постави пред Европейската комисия въпроса за отварянето на граничния пункт "Рудозем-Ксанти". В декларация от трибуната на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов настоя държавата да защити българите в Родопите: "Не е отворен един пункт, който е изключително важен за Родопите,..
Погасен е пожарът в автосервиз в село Долни Лозен, с ъобщи пред БНР комисар Ганчо Данчев, началник на районната пожарна. В момента огнеборците гасят останали малки огнища. Двама души са обгазени и са откарани в болница. От пожарната уточниха, че е рано да се говори за причините. На мястото на инцидента са били четири автомобила..
Основната причина за протеста на пенсионерите е, че остават без пенсии за Великден. Въпреки натискът на опозицията към правителството Министреството на финансите обяви, че технически е невъзможно да се изплатят пенсиите седмица по-рано. "Оставаме без средства за празниците. Не можем да си позволим подаръци за внуците“,казаха от Националния съюз на..
Кипър посреща Великденските празници с висока заетост на хотелите и увеличен пътнически трафик на летищата в страната, което дава положителна перспектива за активния летен сезон, съобщиха от Кипърската хотелиерска асоциация. В същото време бизнесът и туристическите власти са нащрек за риска за туристическия сектор от новата митническа политика на САЩ...
Конкурсът "Добрите практики на фокус" се провежда за четвърта поредна година . Организатори са фондация "Заедно в час" и образователният сайт prepodavame.bg . До 15 април може да се гласува за учителска практика, която впечатлява и е полезна. Кампания събира добрите практики на учителите Този конкурс цели да мотивира българските учители..
До края на юни скоростния път между Мездра и Ботевград ще бъде готов. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който провери строителството на пътната отсечка. "Днешното ми идване тук е да се уверя с очите си, че ангажимента, който беше поет между министерството, между Агенция "Пътна инфраструктура" и..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и..
"Тръмп блъфира и променя решенията си в рамките на 24 часа. Но съотношението на силите не е в полза на САЩ, които са на прага на търговска война с целия..