Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Сиркаров: Минимална работна заплата на национално ниво не е ефективен инструмент, индустриите и регионите са различни

Владимир Сиркаров
Снимка: БГНЕС

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъжда проекта на правителственото постановление за размера на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година. Кабинетът предвижда тя да стане 770 лева, вместо досегашните 710.

Споровете за минималната работна заплата имат 30-годишна история. Десетилетия не може да се въведе автоматичен механизъм за определянето й по обективни критерии. Вече има и нова европейска директива за адекватно минималното възнаграждение в ЕС. Бизнесът и синдикатите обаче се обвиняват взаимно в некоректния й прочит.

Служебният вицепремиер и социален министър -Лазар Лазаров, адресира до МС доклад относно постановление на правителството за определяне на размера на минималната заплата от 1 януари 2023 година. В него се предлага ниво от 770 лева.

Депутатите от социалната комисия решиха в кодекса на труда да се запише понятието „брутна минимална работна заплата“. Така в нея се включва и клас прослужено време.

АИКБ обяви, че подкрепя предложението, направено в  проекта за правителствено постановление за определяне на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година, но ако се уточни, че става въпрос за брутна минимална работна заплата.

КНСБ излезе с остра позиция и обяви, че не подкрепя проекта на постановлението за 770 лева.


Икономистът Владимир Сиркаров заяви пред БНР, че е шокиран от този дебат в края на годината и в при управлението на служебен кабинет, изпълняващ удължителен бюджет.

„Работната заплата не би трябвало до е актуална с днешна дата“.

Вкарването на класа прослужено време е интересно чисто политически, обясни Сиркаров.

„Предложението за отпадането му, направено от ПП , от една страна, има солидни аргументи. Защото за него липсва сериозна икономическа обосновка за нещо подобно. От друга, социалните победи на синдикатите, свързани с класа прослужено време, показват, че чисто политически то не може да бъде съборено. Класът прослужено време много трудно може да отпадне“.

Големият казус е свързан с брутната минимална работна заплата и вкарването в нея на класа прослужено време, смята той.

„Чисто счетоводно може да се направи, но хората с по-голям стаж ще бъдат ощетени. Това ще доведе до негодувание от страна на синдикатите и до политическо напрежение. По-скоро ще има крачка назад“.

Ако можеше с повишаване на минималната заплата да се повишава благосъстояние, щеше да е лесно, но не е така, посочи икономистът.

Обща минимална работна заплата на национално ниво не е ефективен инструмент, смята той.

„Има различно заплащане в различните индустрии, както и регионално разпределение. При увеличаването й в по-ниско развитите региони и индустрии, може да се стигне до раздаване на пари под масата и до освобождаване на работници“.

В европейската директива за адекватна минималната работна заплата се вклинява ясно предложението във всяка страна да се насърчи колективното договаряне, отбеляза още Сиркаров. Той смята, че това е по-ефективният инструмент.

„Фиксирането на минималната заплата в строителството се повиши от 890 лева на 994 през призмата на подписан  отраслов колективен трудов договор. Подобен модел може да работи и да се регулира по-ефективно минималната работна заплата“.

Добавената стойност в икономиката се генерира от частния сектор, държавата има преразпределителна дейност, обясни икономистът.

Административно наложената минимална работна заплата в голяма част от случаите не просто не помага, а пречи. Тя е обвързана с доста други плащания  и подобни промени са опасни за фискалната стабилност“.

Трябва да гледаме икономическото развитие и производителността на труда в България, когато се повишава минималната работна, отбеляза той.

Експертната битка между работодатели и синдикати е полезна, но не и вкарването на политически елемент – депутатите, които до голяма степен са неадекватни, защото им липсва им експертиза, отбеляза Сиркаров.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Електрически хиперавтомобил събра многобройна публика в родопско село

Представянето на първия изцяло български  електрически хиперавтомобил събра хиляди хора от страната на площада в родопското село Слащен.  От екипа, разработил колата на бъдещето, се надяват това да постави България на световната карта в производството на спортни и бутикови  автомобили. Да заменят гледката от тютюневите ниви с автомобил, наречен..

публикувано на 13.10.24 в 20:41
Ямбол - Център

Конкурсът за куклено-театрална пиеса за фестивала "Михаил Лъкатник" - до началото на декември

Конкурсът за написване на куклено-театрална пиеса за Националния фестивал "Михаил Лъкатник" в Ямбол ще продължи до началото на декември, информираха от Държавния куклен театър в Ямбол. До момента са постъпили 16 творби. Конкурсът се организира за 12-и път и е единственият у нас за написване на детски куклено-театрални пиеси , уточни директорът на..

публикувано на 13.10.24 в 20:32
Президентът Румен Радев.

Радев за позицията на Мицкоски: Изключително важно е да правим разлика между диалог и преговори

Президентът Румен Радев призова политическите партии да започнат големия дебат как, ако вземат властта, ще направят България по-силна, по-стабилна и по-богата. А по повод изразената от премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски готовност за преговори относно евроинтеграцията на неговата държава, държавният глава посочи, че  винаги е..

публикувано на 13.10.24 в 20:15
Йоав Галант

Йоав Галант: От жизнено значение е да осигурим безопасността на израелците, които живеят на север

Израел няма да позволи на бойците от "Хизбула" да се върнат в селата по южната граница на Ливан, заяви израелският министър на отбраната  Йоав Галант . Въпросните селища са превърнати във военни постове с подземна инфраструктура, "претъпкана" с оръжие, каза Галант: "Наредих на въоръжените сили да вземат мерки за унищожаване на тези обекти и да..

публикувано на 13.10.24 в 19:57

Кръводарителска акция под мотото "Усмихни сърце" в Пазарджик

В Пазарджик започна кръводарителска акция под мотото "Усмихни сърце". Кампанията е в памет на двама младежи - Георги Арнаудов и Ангел Здравков, и е организирана от техните приятели.  Инициативата започна преди пет години, след като Георги Арнаудов не успя да се пребори тежко заболяване. Кампанията "Усмихни сърце" има за цел да спасява животи,..

публикувано на 13.10.24 в 19:35
Палестинците издигат палестинско знаме до разрушената си къща след израелски въздушен удар срещу бежанския лагер Ал-Бурейдж, южната част на Ивицата Газа, 18 юни 2024 г.

Израелската армия разширява офанзивата си в северната част на Ивицата Газа

Израелските войски разширяват операцията, която започнаха в началото на този месец в северната част на Ивицата Газа. Палестинските жертви от последните девет дни са стотици, съобщават местните власти, в анклава, управляван от "Хамас". Много хора остават блокирани в селищата, обкръжени от израелците. Местни жители, цитирани от агенция Ройтерс,..

публикувано на 13.10.24 в 19:23
Снимката е илюстративна, архив.

Моторист блъсна деца със скутери, 14-годишно момче загина, двама са в тежко състояние

Малко след 18:00 часа  моторист е блъснал две момчета със скутери на пътя София - Варна в района на село Български извор. На място е починало 14-годишно момче. Другото момче - на 16 години, и мотористът, които ги е блъснал - на 49 години, са пострадали тежко. Те са откарани първоначално в болницата в Ловеч, като ще бъдат транспортирани за..

публикувано на 13.10.24 в 19:13