Законопроект, предвиждащ самостоятелните детски ясли да спрат да съществуват и да преминат от здравното към образователното министерство, за да се стигне до по-интегрирани грижи, предизвика недоволството на медицински сестри, ръководства на детски заведения и родители. Вчера вносителите му отстъпиха крачка назад и признаха ,че са нужни повече дебати.
Румяна Железарова е директор на детска ясла „Шарено петле“ в Ловеч. Тя обясни пред БНР, че и трите директорки на ясли в града не са съгласни с предлаганите промени. Излезли са и с обща позиция.
„Смятаме, че яслите са важно звено в детското здравеопазване. В тях са осъществява връзка между психическото и физическото развитие на детето. Извършва се от медицински сестри, които са подготвени да работят в такива заведения и са със знания в областта на детската клиника. Това е период, който се характеризира с интензивно развитие. Децата са неукрепнали и податливи на различни заболявания“.
Грешно е да се счита, че децата от 10-месеца до 3-годишна възраст се развиват чрез обичайните дейности и процеси на обгрижване, посочи още тя в предаването „Преди всички“.
„Това са ежедневни грижи чрез обучение с организирани ситуации, възпитание и надграждане на навиците с постоянство. Детето отива в детската градина в стабилно физическо и психическо състояние“.
Александрина Кузманова, която е педагог в „Шарено петле“, също смята, че този законопроект няма да се отрази добре нито на децата, нито на педагозите.
„Децата в яслите са прекалено малки, за да остават на грижите само на педагози. Медицинската грижа е много важна за тях“.
Предложените промени пък се подкрепят от Антонина Кенова от Национален инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система. Тя смята ,че съпротивата идва от неразбирането на текстовете в законопроекта.
„Никъде не се казва, че медицинските сестри се заменят с педагози. Всеки от тези специалисти има своето място в детската ясла. Промените целят преместването на яслите към МОН, за да има интегриран подход. МЗ е абдикирало от работата с детските ясли“.
Кенова разбира притесненията единствено на директорите на ясли, които ще престанат да заемат тази длъжност, ако детското им заведение се слее с някоя от съществуващите градини.
Липсата на медицински сестри съществува не само в детските градини, отбеляза още тя.
„Трябва да направим промяната и да обучим кадри, които да се грижат за тези малки деца. Възможността педагог да работи в ясла е дадена през юли с Наредба 26. Когато в детската ясла няма медицинска сестра, на нейно място може да работи педагог. Тази нормативна възможност влиза в сила от 1 януари“.
Проблемът е в синдикатите, които подкрепят статуквото, обясни Кенова.
„Това е тяхната членска маса. Взимат членски внос. Стигаме до жестока съпротива при всяка промяна“
Стандартът за ранно детско развитие се пише от 6 години и затова е трудно той да бъде заложен в основата на промени в детските заведения.
„МЗ не участва в писането и не желае да го издава. В този случай е по-добре първо да променим закона“.
На здравното министерство не му е работа да отговаря за грижите за здрави деца до 3 - годишна възраст, убедена е тя.
Последните сестри, които за завършили детски профил в медицинските университети, са се дипломирали в края на 80-те години, отбеляза Кенова.
„След това профилът става общ“
Законопроектът трябва да бъде приет., казва тя.
„В цяла Европа няма грижа като нашата-с изцяло медицински специалисти. Време е да се реформираме“.
Над 100 грузински дипломати са подписали отворено писмо, осъждащо решението на правителството в Тбилиси да прекрати преговорите за присъединяване към ЕС и да откаже субсидиите от Брюксел. Стъпката предизвика и масови демонстрации в столицата, задържани са 43 души, а опозицията призова за протести и днес. Редакторът Лилия Димитрова с подробности...
Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата, по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща френският..
Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт. През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година. Икономическата дейност с най-високо трудово..
България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..
Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..
"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност". Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той. Вторачили..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...