Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоанета Петрова се превъплъщава в чиновника от "Дневникът на един луд"

Снимка: НБУ

Университетският театър на НБУ възобновява спектакъла "Дневникът на един луд" от Гогол с театрално предизвикателство – в главната роля влиза жена в лицето на Антоанета Петрова. Премиерата е тази вечер.

Актьорът Валентин Ганев, който режисира спектакъла, разказа пред БНР, че става дума за постановка, която е била "студентски опит" от края на миналия век.

"Направихме този спектакъл първо като учебна работа, след това Варненският театър ни подаде ръка и довършихме тази работа. Тя тогава го игра, спечели няколко награди, включително международна, в Беларус, на един фестивал на моноспектаклите. Сега се появи идеята да го качим отново на сцена."

В историята има и намесен текст от Наум Шопов, по който той е играл някога в драматизацията на повестта на Гогол.

"Харесва ми как някакви текстове пътуват през времето и се предават от ръка на ръка, едва ли не като апокрифи. Това заглавие е доста популярно, то се играе и от други колеги в София. Нашето предизвикателство беше как едно момиче, една жена може да се превъплъти в този образ на чиновник, на този малък Гоголев човек", отбеляза Валентин Ганев.

"На нас ни хрумна, че човекът, чиновникът, поставен в репресивна машина губи пол, губи възраст и се превръща в някакъв зеленчук, някакво тревопасно, което е подчинено и е функция на цялото, на всичко репресивно. И в желанието си да разкъса тази ципа, копнежът му за човешка топлина, любов, признание на човешките му достойнства е като че ли нашето театрално постижение и усилие", коментира Ганев в предаването "Хоризонт до обед".

"Изглежда този мегаломански бацил го има във всеки човек и колкото той е по-натискан, има опасност някъде да се прояви и то в уродливи форми", допълни актьорът и режисьор, който кани желаещите да видят спектакъла.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Мичев

Бюрото по труда в Русе се превърна в пространство за изкуство

Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...

публикувано на 30.03.25 в 08:09

Драматичният театър в Русе представи за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи"

Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..

публикувано на 30.03.25 в 07:56

Оркестърът за народна музика на БНР покори сърцата на плевенчани

Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция.   Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..

публикувано на 30.03.25 в 05:44

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05
Мария Радкова и Ивайло Диманов

За диалога между класическата и съвременната поезия с Ивайло Диманов и Мария Радкова

Седмица след Световния ден на поезията, се срещаме с двама утвърдени автори, за които словото е не просто творчество, а път, съдба и начин на осмисляне на времето. В свят, който все по-бързо се движи напред, в който информацията често заглушава смисъла, поезията остава убежище за размисъл, за красота, за устояване на най-човешкото в нас. Какво е..

публикувано на 28.03.25 в 14:57

"Икар 2025": Пожелания за висини и призиви към "първия етаж"

С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър . Проф. Симеон Венков , който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров . Яворов бе изборът на Явор Милушев , награден..

публикувано на 28.03.25 в 13:43