Близо 70 деца в Силистренска област през тази учебна година изучават празници, обичаи, традиции и в частност православие, събрани в групи под името "Занимания по интереси".
Учениците са на различна възраст, а групите са обособени в 4 училища. Две от тях са в Силистра и две - в Дулово.
Как децата се отнасят към тези занимания, на какво ги учат учителите и има ли място обучението по религия в българското училище?
"Време и ценности" е групата, водена от Ганка Касабова в ОУ "Христо Смирненски", Дулово. Етническият състав е разнороден – децата получават знания за празници, за културно-историческото наследство, за миналото във всички аспекти.
Посещават музеи, църкви, манастири, както и други религиозни паметници. Срещат се отблизо и с нравите на битуващите в района други вярвания.
Децата са любопитни – искат да знаят повече и повече, но са и доста притеснителни:
"Изучаваме много по-различни неща, отколкото в клас. Научаваме повече за религиите, за обичаите, празниците".
В Спортно училище "Дръстър" два пъти седмично джудисти, стрелци, футболисти и плувци се потапят в света на фолклора и съпътстващите го привички – трапези, суеверия, празници – и християнски, и мюсюлмански. Осъзнали са кое е важното:
"Важно е да знаем и да спазваме традициите. По-важно е да празнуваме заедно със семейството Коледа, отколкото подаръците, които ще получим. Тези празници доста сполтяват".
Гълъбина Великова казва за тях, че са като отряд за бързо реагиране. На техните плещи е и отговорността за всички тържества и празници в училището.
Християнските ценности изучават младежите в Средното училище "Васил Левски" в Дулово. Обединява ги желанието им да знаят повече, да познават вярата и Бог:
"Тези занимания ни направиха по-смирени. Интересно е да знаеш повече и за другите религии".
Да разговаря с учениците – това е основната цел на Ивелин Илиев, когато събира младите хора около себе си:
"Главното е да разговаряме за неща, които ги интересуват и те да могат съвсем споконо да споделят. Старая се по достъпен за тях начин да им обясня нещата, от които се интересуват. Обяснявам им от позицията на обикновен грешник. Съвременните деца изпитват голяма нужда от споделяне. Липсва им някакъв авторитет, с когото да разговарят и да получат отговори. ... Религията призовава точно към съборност - да видиш в човека твоята липсваща половина и да откриеш любовта чрез даване на любов. Аз ги уча да знаят, че само едно е важно и хората се делят само на две - добри и лоши".
За любов призова и Доростолският митрополит Яков:
"Основата на вярата е любовта. Основното, което ни казва Евангелието, това е добротата. Трябва да се наблегне на доброто в човека и че той винаги със свободната си воля трябва да избира пътя на доброто. В навечерието на Рождественските празници да си пожелаем добро!".
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..