Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Религии, традиции и обичаи изучават в извънкласни групи ученици от Силистра и Дулово

Снимка: Незабравка Кирова

Близо 70 деца в Силистренска област през тази учебна година изучават празници, обичаи, традиции и в частност православие, събрани в групи под името "Занимания по интереси".

Учениците са на различна възраст, а групите са обособени в 4 училища. Две от тях са в Силистра и две - в Дулово.

Как децата се отнасят към тези занимания, на какво ги учат учителите и има ли място обучението по религия в българското училище?

Ганка Касабова и учениците ѝ

"Време и ценности" е групата, водена от Ганка Касабова в ОУ "Христо Смирненски", Дулово. Етническият състав е разнороден – децата получават знания за празници, за културно-историческото наследство, за миналото във всички аспекти.

Посещават музеи, църкви, манастири, както и други религиозни паметници. Срещат се отблизо и с нравите на битуващите в района други вярвания.

Децата са любопитни – искат да знаят повече и повече, но са и доста притеснителни:

"Изучаваме много по-различни неща, отколкото в клас. Научаваме повече за религиите, за обичаите, празниците".

Гълъбина Великова и учениците от Спортното училище

В Спортно училище "Дръстър" два пъти седмично джудисти, стрелци, футболисти и плувци се потапят в света на фолклора и съпътстващите го привички – трапези, суеверия, празници – и християнски, и мюсюлмански. Осъзнали са кое е важното:

"Важно е да знаем и да спазваме традициите. По-важно е да празнуваме заедно със семейството Коледа, отколкото подаръците, които ще получим. Тези празници доста сполтяват".

Гълъбина Великова казва за тях, че са като отряд за бързо реагиране. На техните плещи е и отговорността за всички тържества и празници в училището.

Ивелин Илиев и учениците от Средно училище Васил Левски

Християнските ценности изучават младежите в Средното училище "Васил Левски" в Дулово. Обединява ги желанието им да знаят повече, да познават вярата и Бог:

"Тези занимания ни направиха по-смирени. Интересно е да знаеш повече и за другите религии". 

Да разговаря с учениците – това е основната цел на Ивелин Илиев, когато събира младите хора около себе си:

"Главното е да разговаряме за неща, които ги интересуват и те да могат съвсем споконо да споделят. Старая се по достъпен за тях начин да им обясня нещата, от които се интересуват. Обяснявам им от позицията на обикновен грешник. Съвременните деца изпитват голяма нужда от споделяне. Липсва им някакъв авторитет, с когото да разговарят и да получат отговори. ... Религията призовава точно към съборност - да видиш в човека твоята липсваща половина и да откриеш любовта чрез даване на любов. Аз ги уча да знаят, че само едно е важно и хората се делят само на две - добри и лоши".

За любов призова и Доростолският митрополит Яков:

"Основата на вярата е любовта. Основното, което ни казва Евангелието, това е добротата. Трябва да се наблегне на доброто в човека и че той винаги със свободната си воля трябва да избира пътя на доброто. В навечерието на Рождественските празници да си пожелаем добро!". 

 Митрополит Яков 

Снимки: Незабравка Кирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51