Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледуването е традиция, която продължава да е жива в Калофер

Песните и наричанията в Калофер са богато озвучени от изпълненията на гайдарите

„Гайдарите от Алтън Калофер“
Снимка: Кремена Данева

„Гайдарите от Алтън Калофер“ вече са вписани в Националната представителна листа „Живи човешки съкровища - 2022“. В състава от близо 100 музиканти, голяма част са деца. На 24 и 25 малките гайдари ще радват с изпълненията си жителите на града.

Коледуването е традиция, която продължава да е жива в Калофер. След като първите коледарски групи потеглиха още през нощта,  днес обиколките им по домовете продължават, а знаем благопожеланията са за здраве и дълъг живот, плодородие и благополучие, за късмет, любов, щастие и добра среща, за радост, игри и веселия. Песните и наричанията в Калофер са богато озвучени от изпълненията на гайдарите. В подбалканския град с около 3000 хиляди жители, владеещите тънкостите на инструмента са повече от 100, а сред тях и много деца. Има семейства, в които три поколения свирят заедно, а малките гайдари се обучават и в местното читалище.

11-годишният Слави и 14-годишните Наско, Валентин и Станислав са понапреднали в усвояването на уменията да свирят на гайда, но има и още много да учат.  

"Коледарите дойдоха у нас да коледуват и аз от тогава се запалих да свиря на гайда".

Атанас Христов свири на гайда от втори клас:

"Запалих се покрай баща ми и дядо ми, те са гайдари. Да свиря за мен е удоволствие".

"Ако имаш желание всичко става лесно. Почти всички песни съм ги научил на слух. Слушам другите и покрай тях ги научавам".

Момчетата вече са научили някои от характерните калоферски песни, подчертава 21 годишната Христина Терзиева, която е студентка по право. От скоро тя ръководи гайдарския състав. Завършила е Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" в Пловдив, а на гайда свири от 11-годишна.   

"Ние калоферските гайдари имаме особен стил на свирене, различаваме се по числеността си и по самия репертоар. Всичко, което може да се усвои, да се покаже, научи се предава от поколение на поколение. Гайдата е инструмент, който те пренася в други измерения".

„Гайдарите от Алтън Калофер“   Снимка: Кремена Данева

Съставът беше избран да представя Пловдивска област в своеобразния конкурс неслучайно, подчерта областният управител Ангел Стоев.  

"Гайдата е музикален символ на Калофер. Там гайдарите могат да проследят минимум три поколения назад уменията да се свири на гайда. Тази традиция е започнала от 1911 година. Вече има 111-годишна история. Там се правят гайди. Читалището се развива по прекрасен начин. Това читалище става стожер на тези деца, които искат да продължат традицията".

Популярността на Калоферските гайдари тепърва ще расте, уверен е кметът на подбалканското градче Румен Стоянов.

Той също е част от състава, като задава ритъма. Тъпанджия е. Но може, разбира се и като много от мъжете в градчето, да свири и на гайда. Пожелаваме най-вече здраве на всички, а и на нас, казва Румен Стоянов, за да радваме с музиката си все повече хора. А иначе подготовката за коледуването беше направена предварително. Коледарските групи и днес ще огласят Калофер. В тях, както всяка година се включат и гайдарите - заедно - малки и големи. 


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26