Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледуването е традиция, която продължава да е жива в Калофер

Песните и наричанията в Калофер са богато озвучени от изпълненията на гайдарите

„Гайдарите от Алтън Калофер“
Снимка: Кремена Данева

„Гайдарите от Алтън Калофер“ вече са вписани в Националната представителна листа „Живи човешки съкровища - 2022“. В състава от близо 100 музиканти, голяма част са деца. На 24 и 25 малките гайдари ще радват с изпълненията си жителите на града.

Коледуването е традиция, която продължава да е жива в Калофер. След като първите коледарски групи потеглиха още през нощта,  днес обиколките им по домовете продължават, а знаем благопожеланията са за здраве и дълъг живот, плодородие и благополучие, за късмет, любов, щастие и добра среща, за радост, игри и веселия. Песните и наричанията в Калофер са богато озвучени от изпълненията на гайдарите. В подбалканския град с около 3000 хиляди жители, владеещите тънкостите на инструмента са повече от 100, а сред тях и много деца. Има семейства, в които три поколения свирят заедно, а малките гайдари се обучават и в местното читалище.

11-годишният Слави и 14-годишните Наско, Валентин и Станислав са понапреднали в усвояването на уменията да свирят на гайда, но има и още много да учат.  

"Коледарите дойдоха у нас да коледуват и аз от тогава се запалих да свиря на гайда".

Атанас Христов свири на гайда от втори клас:

"Запалих се покрай баща ми и дядо ми, те са гайдари. Да свиря за мен е удоволствие".

"Ако имаш желание всичко става лесно. Почти всички песни съм ги научил на слух. Слушам другите и покрай тях ги научавам".

Момчетата вече са научили някои от характерните калоферски песни, подчертава 21 годишната Христина Терзиева, която е студентка по право. От скоро тя ръководи гайдарския състав. Завършила е Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" в Пловдив, а на гайда свири от 11-годишна.   

"Ние калоферските гайдари имаме особен стил на свирене, различаваме се по числеността си и по самия репертоар. Всичко, което може да се усвои, да се покаже, научи се предава от поколение на поколение. Гайдата е инструмент, който те пренася в други измерения".

„Гайдарите от Алтън Калофер“   Снимка: Кремена Данева

Съставът беше избран да представя Пловдивска област в своеобразния конкурс неслучайно, подчерта областният управител Ангел Стоев.  

"Гайдата е музикален символ на Калофер. Там гайдарите могат да проследят минимум три поколения назад уменията да се свири на гайда. Тази традиция е започнала от 1911 година. Вече има 111-годишна история. Там се правят гайди. Читалището се развива по прекрасен начин. Това читалище става стожер на тези деца, които искат да продължат традицията".

Популярността на Калоферските гайдари тепърва ще расте, уверен е кметът на подбалканското градче Румен Стоянов.

Той също е част от състава, като задава ритъма. Тъпанджия е. Но може, разбира се и като много от мъжете в градчето, да свири и на гайда. Пожелаваме най-вече здраве на всички, а и на нас, казва Румен Стоянов, за да радваме с музиката си все повече хора. А иначе подготовката за коледуването беше направена предварително. Коледарските групи и днес ще огласят Калофер. В тях, както всяка година се включат и гайдарите - заедно - малки и големи. 


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30